|
2013 Results - Oregon OSAA Outdoor State Championships
Published by
May 25th 2013, 11:14pm
Website:Click here
3A,2A,1A - May 23-24 @ University of Oregon (Eugene) 6A,5A,4A - May 24-25 @ University of Oregon (Eugene)
Licensed to University of Oregon HY-TEK's Meet Manager 5/25/2013 08:34 AM
2013 OSAA / U.S. BANK / LES SCHWAB TIRES
TRACK & FIELD STATE CHAMPIONSHIPS
Hayward Field, University of Oregon - 5/23/2013 to 5/25/2013
Results
Girls 100 Meter Dash 1A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
State Meet: % 12.66 2012 Lindsay LeBrun, Portland Lutheran
2012 Champ: 12.66 Lindsay LeBrun, Portland Lutheran
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Morgan Reddington 10 Cove 13.16Q -2.5 1
2 Ellie Logan 11 Condon/Wheeler 13.23Q -0.3 2
3 Riley Engdahl 11 Pacific 13.55Q -0.3 2
4 Megan Cummins 12 Perrydale 13.63Q -2.5 1
5 Meagan McKinney 10 Sherman 13.56Q -0.3 2
6 Remy Brentano 10 St. Paul 13.71Q -2.5 1
7 Amber Von Essen 10 Crow 13.58q -0.3 2
8 Bridget Park 9 New Hope Ch. 13.85q -0.3 2
9 Brook Mooney 9 Mohawk 14.15 -2.5 1
10 Jessica Snider 11 Imbler 14.37 -2.5 1
Girls 100 Meter Dash 1A
=====================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
State Meet: % 12.66 2012 Lindsay LeBrun, Portland Lutheran
2012 Champ: 12.66 Lindsay LeBrun, Portland Lutheran
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Morgan Reddington 10 Cove 13.02 -0.6
2 Ellie Logan 11 Condon/Wheeler 13.04 -0.6
3 Meagan McKinney 10 Sherman 13.24 -0.6
4 Remy Brentano 10 St. Paul 13.39 -0.6
5 Megan Cummins 12 Perrydale 13.42 -0.6
6 Riley Engdahl 11 Pacific 13.46 -0.6
7 Amber Von Essen 10 Crow 13.65 -0.6
8 Bridget Park 9 New Hope Ch. 13.80 -0.6
Girls 200 Meter Dash 1A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 26.32 1993 Kelly Scrutton, North Clackamas Chris.
2012 Champ: 26.37 Ellie Logan, Condon/Wheeler
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Morgan Reddington 10 Cove 27.42Q -0.3 1
2 Abi Wynn 12 Triangle Lake 27.43Q 0.3 2
3 Bridget Regan 12 Perrydale 27.88Q 0.3 2
4 Amber Von Essen 10 Crow 28.23Q -0.3 1
5 Riley Engdahl 11 Pacific 27.99Q 0.3 2
6 Remy Brentano 10 St. Paul 28.30Q -0.3 1
7 Hannah Maupin 9 Crane 28.05q 0.3 2
8 Hannah Kempf 10 Horizon Ch. S. 28.48q 0.3 2
9 Meagan McKinney 10 Sherman 28.63 -0.3 1
10 Briana Chavez 9 New Hope Ch. 29.11 -0.3 1
Girls 200 Meter Dash 1A
=====================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 26.32 1993 Kelly Scrutton, North Clackamas Chris.
2012 Champ: 26.37 Ellie Logan, Condon/Wheeler
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Morgan Reddington 10 Cove 27.12 2.0
2 Abi Wynn 12 Triangle Lake 27.48 2.0
3 Riley Engdahl 11 Pacific 27.61 2.0
4 Bridget Regan 12 Perrydale 27.92 2.0
5 Remy Brentano 10 St. Paul 28.06 2.0
6 Amber Von Essen 10 Crow 28.06 2.0
7 Hannah Maupin 9 Crane 28.22 2.0
8 Hannah Kempf 10 Horizon Ch. S. 28.30 2.0
Girls 400 Meter Dash 1A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 58.39 2009 Emily Funkhouser, Sherman
2012 Champ: 1:00.49 Bridget Regan, Perrydale
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Abi Wynn 12 Triangle Lake 1:02.69Q 1
2 Bridget Regan 12 Perrydale 1:05.02Q 2
3 Erin Estabrook 9 Triad 1:04.86Q 1
4 Sammi Brentano 12 St. Paul 1:05.57Q 2
5 Milika Poggemeyer 11 Lowell 1:05.68Q 2
6 Briana Chavez 9 New Hope Ch. 1:05.99Q 1
7 Andie Harrison 11 Sherman 1:06.09q 1
8 Chelsea Thomas 9 Crane 1:06.12q 2
9 Marlie Bloomster 9 Horizon Ch. S. 1:06.13 2
10 Madison Purnell 12 Adrian 1:06.49 1
Girls 400 Meter Dash 1A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 58.39 2009 Emily Funkhouser, Sherman
2012 Champ: 1:00.49 Bridget Regan, Perrydale
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Abi Wynn 12 Triangle Lake 1:00.75
2 Bridget Regan 12 Perrydale 1:02.25
3 Erin Estabrook 9 Triad 1:04.14
4 Sammi Brentano 12 St. Paul 1:04.58
5 Milika Poggemeyer 11 Lowell 1:05.47
6 Briana Chavez 9 New Hope Ch. 1:05.54
7 Andie Harrison 11 Sherman 1:06.18
8 Chelsea Thomas 9 Crane 1:06.86
Girls 800 Meter Run 1A
================================================================
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:21.71 2008 Sarah Hanchett, McKenzie
2012 Champ: 2:26.09 Mikaela Martin, Imbler
Name Year School Finals
================================================================
1 Tess O'Leary 12 Paisley 2:28.70
2 Sarah Stubblefield 11 SW Christian 2:29.12
3 Madeline Bahner 11 Crosshill Ch. 2:30.39
4 Chelsea Roberts 11 Lowell 2:32.90
5 Kayli Hankins 11 Triad 2:33.82
6 Tatum Hahn 9 South Wasco Ct. 2:37.36
7 Linsey VanDoozer 12 Joseph 2:37.93
8 Kendra Hackwith 12 Cove 2:39.94
9 Darion Hill 9 Griswold 2:44.52
10 Karen Fuji 12 Alsea 2:49.66
Girls 1500 Meter Run 1A
================================================================
State Meet: % 4:55.39 2004 Hayley Oveson, Wallowa
2012 Champ: 5:00.44 Sarah Estabrook, Triad
Name Year School Finals
================================================================
1 Sarah Estabrook 11 Triad 5:02.04
2 Sarah Stubblefield 11 SW Christian 5:02.92
3 Linsey VanDoozer 12 Joseph 5:17.32
4 Kayli Hankins 11 Triad 5:20.71
5 Hannah Brazil 11 Cove 5:21.90
6 Ana Goodwin 11 Griswold 5:22.59
7 Rachel Hills 11 SW Christian 5:28.24
8 Hali Asher 10 Lowell 5:30.68
9 Makenna Pennel 9 Triangle Lake 5:32.33
10 Annika Schinkel 11 Condon/Wheeler 5:48.51
Girls 3000 Meter Run 1A
================================================================
State Meet: % 10:32.45 2004 Hayley Oveson, Wallowa
2012 Champ: 10:51.19 Sarah Estabrook, Triad
Name Year School Finals
================================================================
1 Sarah Estabrook 11 Triad 10:59.82
2 Nina Weaver 12 SW Christian 11:37.59
3 Hannah Brazil 11 Cove 11:38.21
4 Ana Goodwin 11 Griswold 11:43.35
5 Kaitlin Howard 11 Portland Luth. 11:59.87
6 Joy Kelly 11 South Wasco Ct. 12:03.34
7 Makenna Pennel 9 Triangle Lake 12:05.40
8 Maya Thomas 9 Monument 12:08.41
9 Angelica Figueroa 12 Pacific 12:59.01
-- Akayla Devereaux 11 Lowell DNF
Girls 100 Meter Hurdles 1A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 15.21 2006 Emily Holding, Damascus Christian
2012 Champ: 15.90 Kristan Holding, Damsacus Christian
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ellie Logan 11 Condon/Wheeler 16.17Q 0.2 1
2 Elana Hampton 12 Hosanna Ch. 16.31Q 0.3 2
3 Emma Thompson 12 Hosanna Ch. 16.78Q 0.2 1
4 Courtney MacInnes 12 Condon/Wheeler 17.09Q 0.3 2
5 Caroline Smith 12 SW Christian 17.13Q 0.3 2
6 Emma Bowers 10 Imbler 17.16Q 0.2 1
7 Amy Eubanks 11 Powder Valley 17.41q 0.2 1
8 Sandra Ruvalcaba 12 St. Paul 18.03q 0.3 2
9 Bradi McGuire 12 Eddyville 18.31 0.2 1
10 Morgan Crawford 10 Siletz Valley 18.80 0.3 2
Girls 100 Meter Hurdles 1A
=====================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 15.21 2006 Emily Holding, Damascus Christian
2012 Champ: 15.90 Kristan Holding, Damsacus Christian
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Ellie Logan 11 Condon/Wheeler 16.03 1.0
2 Elana Hampton 12 Hosanna Ch. 16.48 1.0
3 Emma Thompson 12 Hosanna Ch. 17.01 1.0
4 Caroline Smith 12 SW Christian 17.04 1.0
5 Courtney MacInnes 12 Condon/Wheeler 17.26 1.0
6 Amy Eubanks 11 Powder Valley 17.30 1.0
7 Emma Bowers 10 Imbler 17.36 1.0
8 Sandra Ruvalcaba 12 St. Paul 18.06 1.0
Girls 300 Meter Hurdles 1A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 45.46 2009 Emily Funkhouser, Sherman
2012 Champ: 47.01 Kristan Holding, Damascus Christian
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Elana Hampton 12 Hosanna Ch. 50.22Q 2
2 Caroline Smith 12 SW Christian 50.36Q 1
3 Jessie Flynn 9 Ione 51.67Q 1
4 Kayla VanLieu 10 North Clackamas 51.89Q 2
5 Lydia Cunningham 11 New Hope Ch. 51.68Q 1
6 Morgan Crawford 10 Siletz Valley 51.90Q 2
7 Bethany Stelzer 12 Dufur 51.81q 1
8 Hali Asher 10 Lowell 52.23q 2
9 Amanda Casey 10 Crane 53.36 1
10 Amy Eubanks 11 Powder Valley 55.38 2
Girls 300 Meter Hurdles 1A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 45.46 2009 Emily Funkhouser, Sherman
2012 Champ: 47.01 Kristan Holding, Damascus Christian
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Elana Hampton 12 Hosanna Ch. 48.91
2 Jessie Flynn 9 Ione 49.12
3 Caroline Smith 12 SW Christian 50.02
4 Lydia Cunningham 11 New Hope Ch. 51.44
5 Kayla VanLieu 10 North Clackamas 52.19
6 Bethany Stelzer 12 Dufur 52.24
7 Hali Asher 10 Lowell 52.56
8 Morgan Crawford 10 Siletz Valley 52.80
Girls 4x100 Meter Relay 1A
===================================================================
NFHS: * 44.50 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 50.69 2009 Crane
L. Steeves, E. O'Toole, S. O'Crowley, A. Borelli
2012 Champ: 52.45 St. Paul
C. Ruvalcaba, S. Brentano, S. Ruvalcaba, R. Brenta
School Finals H#
===================================================================
1 St. Paul 52.13 2
1) Carolina Ruvalcaba 11 2) Sammi Brentano 12
3) Sandra Ruvalcaba 12 4) Remy Brentano 10
2 Perrydale 52.95 2
1) Alysia Vergin 10 2) Megan Cummins 12
3) Ashley Griffin 12 4) Bridget Regan 12
3 Ione 53.09 1
1) Jessie Flynn 9 2) Adara Hasbell 10
3) Rachel Holland 9 4) Shadow Kendrick 12
4 Cove 53.24 2
1) Molly DelCurto 11 2) Dani Noble 9
3) Josey Koehn 10 4) Morgan Reddington 10
5 Triangle Lake 53.46 2
1) Ashley Wilcut 12 2) Bailey VanCleave 9
3) Bailee Davis 10 4) Abi Wynn 12
6 Hosanna Christian 53.72 2
1) Emma Thompson 12 2) Elana Hampton 12
3) Pamela Moro 12 4) Carly Joy Bigby 12
7 Gilchrist 53.78 1
1) Sydney Longbotham 11 2) Sierra Shuey 10
3) Tierra Newton 11 4) Ashley James 12
8 Adrian 54.01 1
1) Tane'T Campbell 11 2) Olivia Walker 12
3) Madison Purnell 12 4) Nielson Jillian 10
9 Sherman 54.48 2
1) Samantha Coons 12 2) Katie Poirier 11
3) Andie Harrison 11 4) Meagan McKinney 10
10 Crow 54.63 1
1) Kim Schluepmann 12 2) Regan Grube 10
3) Shaylee Yeates 9 4) Amber Von Essen 10
Girls 4x400 Meter Relay 1A
===================================================================
NFHS: * 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 4:03.62 2009 Crane
L.Steeves, A. Borelli, B. Milburn, S. O'Crowley
2012 Champ: 4:18.56 Paisley
P. Norris, J. Hoppe, K. O'Connor, T. O'Leary
School Finals H#
===================================================================
1 Paisley 4:22.84 2
1) Krysta Colahan 9 2) Julia O'Leary 11
3) Priscilla Norris 10 4) Tess O'Leary 12
2 Triangle Lake 4:24.46 2
1) Ashley Wilcut 12 2) Natalie Verdoes 11
3) Bailey VanCleave 9 4) Abi Wynn 12
3 Crane 4:24.76 2
1) Hannah Maupin 9 2) Hannah Steeves 12
3) Chelsea Thomas 9 4) Bryanna Dunn 9
4 Crow 4:27.84 2
1) Kim Schluepmann 12 2) Shaylee Yeates 9
3) Regan Grube 10 4) Amber Von Essen 10
5 Triad 4:28.52 2
1) Kayli Hankins 11 2) Amy Li 12
3) Sarah Estabrook 11 4) Erin Estabrook 9
6 St. Paul 4:28.68 1
1) Carolina Ruvalcaba 11 2) Shelby Donaldson 9
3) Cassidy Merten 9 4) Sammi Brentano 12
7 Southwest Christian 4:29.02 2
1) Chelsea Kight 11 2) Rachel Hills 11
3) Rebecca Ditmore 10 4) Sarah Stubblefield 11
8 Condon/Wheeler 4:30.95 1
1) Deana Hunt 11 2) Deana Harris 10
3) Matney Jamieson 10 4) Courtney MacInnes 12
9 Adrian 4:34.18 1
1) Madison Purnell 12 2) Tane'T Campbell 11
3) Olivia Walker 12 4) Nielson Jillian 10
10 South Wasco County 4:43.68 1
1) Katherine Popchock 11 2) Paris McCartney 10
3) Joy Kelly 11 4) Tatum Hahn 9
Girls High Jump 1A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 5-06 2003 Emily Peterson, Umpqua Valley Christian
2012 Champ: 5-05 Kristan Holding, Damascus Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Randi Harhart 12 Jewell 5-01.00
2 Ariana Lee 11 New Hope Ch. 5-00.00
3 Ali Abrego 12 Powder Valley 4-10.00 XO
4 Danica Roady 10 Portland Luth. 4-10.00 XXO
5 Jessie Flynn 9 Ione 4-08.00 XO + 0 misses
6 Whitney Lindsey 10 Camas Valley 4-08.00 XO + 2 misses
7 Kim Schluepmann 12 Crow 4-08.00 XXO
8 Jessica Snider 11 Imbler 4-06.00 O
9 Hali Asher 10 Lowell 4-06.00 XO
-- Marlie Bloomster 9 Horizon Ch. S. NH
Girls Pole Vault 1A
================================================================
NFHS: * 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia, LA
State Meet: % 12-05 1999 Sarah Sasaki, North Clackamas Chris.
2012 Champ: 9-00 Lindi Burgeson, Damascus Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Lindi Burgeson 12 Damascus Ch. 9-06.00
2 Deana Harris 10 Condon/Wheeler 9-03.00
3 Molly DelCurto 11 Cove 9-00.00 O
4 Tess O'Leary 12 Paisley 9-00.00 XXO
5 Katherine Popchock 11 South Wasco Ct. 8-09.00
6 Joy Woods 11 Damascus Ch. 8-00.00
7 Milika Poggemeyer 11 Lowell 7-06.00 O
8 Amanda Casey 10 Crane 7-06.00 XO
9 Julia O'Leary 11 Paisley 7-06.00 XXO
-- Carlie Drullinger 11 Crow NH
Girls Long Jump 1A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1997 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 17-10.75 2010 Kristan Holding
2012 Champ: 17-06.75 Kristan Holding, Damascus Christian
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Jessie Flynn 9 Ione 16-08.25 2.3
16-07.25(1.9) 16-00.25(2.2) 16-08.25(2.3) 16-05.75(2.4) FOUL(-0.3) FOUL(4.3)
2 Morgan Reddington 10 Cove 16-07.75 3.1
16-07.75(3.1) 15-07.25(1.3) 14-10.50(2.5) 15-05(2.2) 15-01(0.5) 15-09(2.8)
3 Lindi Burgeson 12 Damascus Ch. 15-07.50 2.8
15-02.75(1.7) 14-10.75(2.1) 15-06.75(0.1) 15-07.50(2.8) 14-11.50(0.6) 15-03.25(2.1)
4 Sierra Shuey 10 Gilchrist 15-05.25 1.8
14-11.50(1.0) 15-05.25(1.8) 13-11.75(0.2) 15-01.50(2.5) FOUL(0.7) 14-08.75(1.5)
5 Shadow Kendrick 12 Ione 15-05.00 0.6
15-00.50(0.9) 15-04.75(2.3) 15-01.25(-0.4) 14-06.75(-0.7) 15-05(0.6) 14-09.50(-1.0)
6 Treiquella Osborne 10 Monument 15-03.00 1.9
15-01.50(1.7) 15-03(1.9) 14-08.50(1.6) 15-01.25(1.3) 15-00.50(1.9) 14-09.25(-1.8)
7 Bailee Davis 10 Triangle Lake 14-11.75 1.8
14-11.75(1.8) 14-05.50(3.0) 14-08.50(2.2) 12-08(1.6) 14-09(1.3) FOUL(-0.0)
8 Remy Brentano 10 St. Paul 14-10.50 1.8
14-05.50(1.7) 13-11.50(1.4) 14-10.50(1.8) 13-10.75(2.3) 14-01.50(2.2) 14-03(+0.0)
9 Krysta Colahan 9 Paisley 13-10.50 2.0
13-04.75(0.7) 13-10.50(2.0) 13-00.50(2.0) 12-11.75(1.3) 12-07.25(1.7) 12-07.50(-0.1)
10 Madison Frelich 10 Mapleton 13-03.50 0.8
12-04(2.8) 12-11.75(1.7) 13-03.50(0.8)
Girls Triple Jump 1A
=====================================================================
NFHS: * 44-02.25 2001 Ychlindra Spears, Austin, TX
State Meet: % 36-09 1996 Melissa McElligott, Ione
2012 Champ: 34-09.75 Ellie Logan, Wheeler/Condon
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Ellie Logan 11 Condon/Wheeler 34-02.00 1.3
28-09.25(-0.4) 31-09.50(0.5) 30-11.25(1.6) 33-03.50(2.2) 32-09.50(1.4) 34-02(1.3)
2 Hannah Maupin 9 Crane 32-07.50 2.0
29-06.75(1.3) 32-06(1.0) 31-08.75(0.6) 32-07.50(2.0) 28-05.50(1.3) 29-05(0.8)
3 Emma Bowers 10 Imbler 32-03.75 2.0
31-01.50(1.1) 31-10(+0.0) 30-10.25(1.5) 31-04.75(0.7) 32-03.75(2.0) FOUL(1.9)
4 Tess O'Leary 12 Paisley 31-05.50 1.7
FOUL(1.2) 30-06.50(-1.1) 29-09(-1.0) 31-05.50(1.7) 31-01.50(+0.0) FOUL(0.3)
5 Rachel Hills 11 SW Christian 30-08.75 0.5
29-04.75(1.2) 29-03.75(1.2) FOUL(+0.0) FOUL(1.1) 30-08.75(0.5) 30-08.25(1.7)
6 Samantha Coons 12 Sherman 30-08.75 0.5
27-10.75(1.6) 29-11(1.5) 29-02.50(1.3) 28-10(1.7) 30-08.75(0.5) 30-02(0.6)
7 Cameron Stone 9 St. Paul 29-11.00 +0.0
29-11(+0.0) 29-08(1.1) 29-09.25(-0.1) 28-11.50(0.4) 27-11.50(2.2) 29-06(+0.0)
8 Marissa Reed 10 Alsea 29-08.25 1.8
29-08.25(1.8) 28-05(+0.0) 28-05.75(-0.1) 29-01(0.9) 28-11.75(1.3) 28-08.25(0.3)
9 Krysta Colahan 9 Paisley 29-07.50 0.7
29-07.50(0.7) 27-09.50(0.7) 28-10.50(1.0) FOUL(2.0) FOUL(1.5) 28-10(1.5)
10 Morgan Crawford 10 Siletz Valley 28-04.75 +0.0
FOUL(3.0) 28-04.75(+0.0) 28-00.75(-1.0)
Girls Shot Put 1A
================================================================
NFHS: * 54-10.75 2003 MIchelle Carter, Austin, TX
State Meet: % 40-11 1996 Stephanie Ervin, Adrian
2012 Champ: 37-05.50 Megan White, Mitchell
Name Year School Finals
================================================================
1 Megan White 12 Spray 39-02.00
38-08 35-07.50 37-01.50 39-02 37-04.50 36-06.75
2 Denisse Cruz 12 Portland Luth. 35-10.50
34-06.25 FOUL 33-02.50 35-07.75 30-01.25 35-10.50
3 Kaylee Biando 11 Prospect 35-09.75
35-08 34-02.75 33-05.50 34-09.75 33-04.75 35-09.75
4 Emma Coleman 9 St. Paul 34-04.75
32-09.25 31-07.50 31-10.50 33-01.25 34-04.75 30-10.50
5 Taylor Darden 10 Dufur 34-01.00
33-01 34-01 32-04 33-01.25 33-11 30-06.75
6 Makaila Hiddleston 11 McKenzie 33-01.25
32-02.75 31-06.50 32-05.50 33-01.25 32-10 31-04.50
7 Angie Turpen 12 Alsea 32-09.75
30-10.25 32-00 30-10.50 32-07.50 30-02 32-09.75
8 Mikayla Murchison 11 Cove 32-02.50
30-10.50 29-07.50 29-07 FOUL 31-03.50 32-02.50
9 Bryanna Paradice 9 Powers 32-02.25
32-02.25 30-00.50 30-09.75 30-05.50 FOUL 30-05.50
10 Kayla Mims 9 Crane 28-08.25
27-07.50 26-09 28-08.25
Girls Discus Throw 1A
================================================================
NFHS: * 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
State Meet: % 136-03 2004 Jessica Zita, Echo
2012 Champ: 128-06 Megan White, Mitchell
Name Year School Finals
================================================================
1 Megan White 12 Spray 127-06
125-10 127-06 118-05 120-02 125-03 127-06
2 Paige Kooker 12 Gilchrist 110-09
94-09 99-11 110-09 FOUL 99-05 109-01
3 Taylor Darden 10 Dufur 107-10
FOUL 107-10 105-04 103-06 106-08 FOUL
4 MacKinzee Chandler 11 Harper 106-11
106-11 FOUL 101-05 97-09 97-04 FOUL
5 Breanna Jones 11 Eddyville 106-05
106-05 102-11 103-09 102-11 102-05 104-03
6 Ashley James 12 Gilchrist 103-03
87-02 98-07 FOUL 96-07 FOUL 103-03
7 Morgan Sprengle 11 Portland Luth. 98-10
96-10 97-09 98-06 95-03 98-10 FOUL
8 Marissa Mulder 12 SW Christian 98-05
98-05 81-05 FOUL 91-08 FOUL 85-07
9 Kirsten Rasmussen 12 Harper 91-00
FOUL 88-08 91-00 FOUL FOUL 83-10
10 Marissa Reed 10 Alsea 89-06
FOUL 89-06 86-03
Girls Javelin Throw 1A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 146-04 2012 Ellie Logan, Condon/Wheeler
2012 Champ: 146-04 Ellie Logan, Condon/Wheeler
Name Year School Finals
================================================================
1 Ellie Logan 11 Condon/Wheeler 127-11
127-11 PASS PASS 123-00 124-00 PASS
2 Sarah McKay 12 St. Paul 127-02
111-11 127-02 111-11 113-02 103-02 107-01
3 Emily Sproul 11 Crosshill Ch. 112-04
106-11 105-03 109-00 112-04 107-11 112-01
4 Emily Holland 11 Ione 111-11
107-07 111-11 101-11 109-05 110-03 111-11
5 Ashley James 12 Gilchrist 111-02
98-10 111-02 106-10 99-09 102-05 100-02
6 Kaylee Biando 11 Prospect 108-04
102-11 99-04 FOUL 108-04 97-03 99-11
7 Hayley Kau 12 Crow 104-06
103-09 100-02 99-00 104-06 FOUL FOUL
8 Breanna Jones 11 Eddyville 101-07
94-11 101-07 98-01 FOUL FOUL 100-10
9 Kelsie Kezerle 10 Burnt River 93-08
93-08 83-04 88-04 81-11 68-05 84-05
10 Tane'T Campbell 11 Adrian 83-04
77-07 83-04 FOUL
Girls 100 Meter Dash 2A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
State Meet: % 12.68 2010 Erica Drake, Pilot Rock
2012 Champ: 12.75 Haley Guest, Scio
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Lori Sandy 12 Culver 13.04Q 0.1 2
2 Madison Carlin 10 Weston-McEwen 13.19Q -1.8 1
3 Mary Roy 12 Grant Union 13.26Q 0.1 2
4 Meghan Sullivan 10 Vernonia 13.46Q -1.8 1
5 Maina Martin 12 Vernonia 13.54Q 0.1 2
6 Sadie Manley 12 Kennedy 13.88Q -1.8 1
7 Cora Gallop 10 Oakland 13.55q 0.1 2
8 Kristal Alonzo 12 Lost River 13.87q 0.1 2
9 Hannah Foster 10 Bonanza 13.94 -1.8 1
10 Jazmyn Herrington 11 Days Creek 14.23 -1.8 1
Girls 100 Meter Dash 2A
=====================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
State Meet: % 12.68 2010 Erica Drake, Pilot Rock
2012 Champ: 12.75 Haley Guest, Scio
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Madison Carlin 10 Weston-McEwen 13.01 -0.9
2 Lori Sandy 12 Culver 13.05 -0.9
3 Mary Roy 12 Grant Union 13.26 -0.9
4 Meghan Sullivan 10 Vernonia 13.46 -0.9
5 Sadie Manley 12 Kennedy 13.48 -0.9
6 Cora Gallop 10 Oakland 13.61 -0.9
7 Maina Martin 12 Vernonia 13.71 -0.9
8 Kristal Alonzo 12 Lost River 13.87 -0.9
Girls 200 Meter Dash 2A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 25.99 2008 Keli Hall, Lakeview
2012 Champ: 26.69 Haley Guest, Scio
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Madison Carlin 10 Weston-McEwen 27.01Q +0.0 2
2 Loghan Sprauer 10 Kennedy 27.60Q 0.3 1
3 Mary Roy 12 Grant Union 27.92Q 0.3 1
4 Julia Whalen 11 Portland Ch. 27.97Q +0.0 2
5 Meghan Sullivan 10 Vernonia 28.08Q 0.3 1
6 Sadie Manley 12 Kennedy 28.31Q +0.0 2
7 Kristal Alonzo 12 Lost River 28.50q 0.3 1
8 Kezia Eunice 9 Reedsport 29.44q +0.0 2
9 Annie Thompson 12 Bonanza 30.84 +0.0 2
10 Stefany Diaz 11 Monroe 31.14 0.3 1
Girls 200 Meter Dash 2A
=====================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 25.99 2008 Keli Hall, Lakeview
2012 Champ: 26.69 Haley Guest, Scio
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Loghan Sprauer 10 Kennedy 26.70 1.1
2 Julia Whalen 11 Portland Ch. 26.77 1.1
3 Mary Roy 12 Grant Union 26.95 1.1
4 Madison Carlin 10 Weston-McEwen 27.20 1.1
5 Meghan Sullivan 10 Vernonia 27.62 1.1
6 Kristal Alonzo 12 Lost River 28.30 1.1
7 Sadie Manley 12 Kennedy 28.66 1.1
8 Kezia Eunice 9 Reedsport 28.90 1.1
Girls 400 Meter Dash 2A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 56.85 2007 Keli Hall, Lakeview
2012 Champ: 58.41 Haley Guest, Scio
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Elizabeth Herbes 9 Weston-McEwen 1:00.55Q 1
2 Julia Whalen 11 Portland Ch. 1:00.92Q 2
3 Loghan Sprauer 10 Kennedy 1:00.83Q 1
4 Hannah Lewis 9 Culver 1:00.97Q 2
5 Emily Parks 9 Lost River 1:00.85Q 1
6 Aria Higgins 10 Elgin 1:04.28Q 2
7 Cora Gallop 10 Oakland 1:01.25q 1
8 Kaylynn Hixenbaugh 10 Reedsport 1:06.12q 2
9 Annie Romig 9 Neah-Kah-Nie 1:07.00 1
10 Mahli Beltran 10 Canyonville Ch. 1:10.58 2
Girls 400 Meter Dash 2A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 56.85 2007 Keli Hall, Lakeview
2012 Champ: 58.41 Haley Guest, Scio
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Julia Whalen 11 Portland Ch. 58.21
2 Loghan Sprauer 10 Kennedy 59.09
3 Hannah Lewis 9 Culver 1:00.22
4 Cora Gallop 10 Oakland 1:01.68
5 Elizabeth Herbes 9 Weston-McEwen 1:02.24
6 Aria Higgins 10 Elgin 1:03.29
7 Emily Parks 9 Lost River 1:05.30
8 Kaylynn Hixenbaugh 10 Reedsport 1:06.50
Girls 800 Meter Run 2A
================================================================
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:16.09 2010 Morgan Martin, St. Mary's
2012 Champ: 2:25.49 Bridget Donohue, Kennedy
Name Year School Finals
================================================================
1 Aysia Killingbeck-Davids 10 Oakridge 2:24.82
2 Megan Parks 11 Lost River 2:25.69
3 Andrea Retano 10 Culver 2:28.36
4 Hannah Jossi 12 Portland Ch. 2:28.95
5 Ari Daskalakis 12 Faith Bible 2:30.13
6 Dawn Mist Movich-Fields 9 Enterprise 2:30.18
7 Kaitlyn Rictor 10 Monroe 2:32.90
8 Elena Baird 12 Union 2:34.18
9 Liz Reardon 11 East Linn Ch. 2:38.47
10 Monique Miranda 10 Lost River 2:51.14
Girls 1500 Meter Run 2A
================================================================
State Meet: % 4:53.73 2007 Diana Sanchez, Blanchet Catholic
2012 Champ: 4:55.97 Katriel O'Reilly, Union
Name Year School Finals
================================================================
1 Katriel O'Reilly 11 Union 4:53.86
2 Hannah Jossi 12 Portland Ch. 4:55.77
3 McKenzie Evans 11 Union 4:57.96
4 Aysia Killingbeck-Davids 10 Oakridge 4:58.78
5 Lauren Stokley 10 Kennedy 5:14.51
6 Samantha Lindauer 12 Vernonia 5:15.99
7 Angelica Metteer 10 Culver 5:16.10
8 Kaitlyn Rictor 10 Monroe 5:29.06
9 Lindsey Barrows 12 Lost River 5:39.04
10 Amanda Forrester 10 Glendale 5:48.25
Girls 3000 Meter Run 2A
================================================================
State Meet: % 10:28.57 5/23/2013 McKenzie Evans, Union
State Meet: 10:28.57 5/23/2013 McKenzie Evans, Union
2012 Champ: 10:39.63 Katriel O'Reilly, Union
Name Year School Finals
================================================================
1 McKenzie Evans 11 Union 10:28.57%
2 Katriel O'Reilly 11 Union 10:41.79
3 Samantha Lindauer 12 Vernonia 11:30.51
4 Lauren Stokley 10 Kennedy 11:34.78
5 Jessica Winter 12 Central Linn 11:52.78
6 Courtney Ahn 10 Nestucca 12:10.12
7 Amanda Forrester 10 Glendale 12:11.12
8 Lindsey Barrows 12 Lost River 12:13.21
9 Morgan McNeely 12 Myrtle Point 12:30.63
10 Desi Colley 11 Oakland 13:15.44
Girls 100 Meter Hurdles 2A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 15.35 2007 Jess McClune, Elgin
2012 Champ: 17.10 Sierra Robertson, Portland Christian
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Elsa Steen 12 Enterprise 16.75Q -1.4 2
2 Kycie Richwine 10 Nestucca 17.28Q -2.0 1
3 Ashley Walters 12 Oakridge 17.35Q -2.0 1
4 Samantha Brock 9 Grant Union 17.51Q -1.4 2
5 Caitlyn Robison 12 Myrtle Point 17.42Q -2.0 1
6 Sierra Robertson 12 Portland Ch. 17.55Q -1.4 2
7 Madison Sprauer 11 Kennedy 17.76q -1.4 2
8 Stacy Kozlowski 11 Portland Ch. 18.03q -2.0 1
9 Ashtyn Chamberland 9 Regis 18.83 -2.0 1
10 Annaliesa Bates 12 Canyonville Ch. 19.28 -1.4 2
11 Chloe Paschke 10 Lost River 19.51 -1.4 2
Girls 100 Meter Hurdles 2A
=====================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 15.35 2007 Jess McClune, Elgin
2012 Champ: 17.10 Sierra Robertson, Portland Christian
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Elsa Steen 12 Enterprise 16.33 1.8
2 Kycie Richwine 10 Nestucca 16.66 1.8
3 Madison Sprauer 11 Kennedy 17.15 1.8
4 Ashley Walters 12 Oakridge 17.16 1.8
5 Samantha Brock 9 Grant Union 17.42 1.8
6 Sierra Robertson 12 Portland Ch. 17.46 1.8
7 Caitlyn Robison 12 Myrtle Point 17.62 1.8
8 Stacy Kozlowski 11 Portland Ch. 19.72 1.8
Girls 300 Meter Hurdles 2A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 46.69 2008 Keli Hall, Lakeview
2012 Champ: 48.05 Ashley Waters, Oakridge
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Betsy West 11 Weston-McEwen 48.55Q 2
2 Ashley Walters 12 Oakridge 48.75Q 1
3 Katie White 12 Portland Ch. 49.25Q 1
4 Caitlyn Robison 12 Myrtle Point 50.29Q 2
5 Emily Parks 9 Lost River 49.31Q 1
6 Erica Stuckart 10 Regis 50.89Q 2
7 Theresa Smolkowski 10 Elgin 50.39q 1
8 Madison Sprauer 11 Kennedy 52.40q 2
9 Kycie Richwine 10 Nestucca 53.32 1
10 Chloe Paschke 10 Lost River 57.63 2
Girls 300 Meter Hurdles 2A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 46.69 2008 Keli Hall, Lakeview
2012 Champ: 48.05 Ashley Waters, Oakridge
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Emily Parks 9 Lost River 47.86
2 Betsy West 11 Weston-McEwen 48.44
3 Ashley Walters 12 Oakridge 48.59
4 Katie White 12 Portland Ch. 49.90
5 Caitlyn Robison 12 Myrtle Point 50.56
6 Theresa Smolkowski 10 Elgin 50.63
7 Erica Stuckart 10 Regis 51.07
8 Madison Sprauer 11 Kennedy 51.14
Girls 4x100 Meter Relay 2A
===================================================================
NFHS: * 44.50 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 50.59 2010 St. Mary's
M. Martin, A. Steinsiek, R. Rostel, M. Krieser
2012 Champ: 51.82 Portland Christian
M. Forney, K. White, J. Whalen, S. Cayetano
School Finals H#
===================================================================
1 Culver 51.49 2
1) Gabrielle Alley 11 2) Andrea Retano 10
3) Hannah Lewis 9 4) Lori Sandy 12
2 Portland Christian 51.61 2
1) Asia Cayetano 9 2) Sierra Robertson 12
3) Julia Whalen 11 4) Katie White 12
3 Weston-McEwen 51.66 2
1) Madison Carlin 10 2) Betsy West 11
3) McKayla Carlin 12 4) Elizabeth Herbes 9
4 Oakland 52.52 1
1) Maria Sigl 9 2) Savannah Swan 12
3) Jesse Herbert 12 4) Cora Gallop 10
5 Regis 52.97 1
1) Madison Boyd 10 2) Ashtyn Chamberland 9
3) Camille Dickey 9 4) Erica Stuckart 10
6 Lost River 52.99 2
1) Kristal Alonzo 12 2) Irene Alonzo 11
3) Emily Parks 9 4) Lindsey Barrows 12
7 Vernonia 53.17 2
1) Meghan Sullivan 10 2) Samantha Lindauer 12
3) Dezi Roberts 12 4) Maina Marin 12
8 Enterprise 53.30 2
1) Brandi Smith 9 2) Gwen Nohr 10
3) Marta Stangel 12 4) Elsa Steen 12
9 Bonanza 53.96 1
1) Alex Avila 10 2) Amanda Foster 11
3) Elizabeth Cheyne 9 4) Hannah Foster 10
10 Myrtle Point 57.41 1
1) Christynn Evans 9 2) Tia Stateler 9
3) Kaitlyn Atkins 10 4) Morgan McNeely 12
Girls 4x400 Meter Relay 2A
===================================================================
NFHS: * 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 4:00.92 2010 St. Mary's
M. Martin, M. Krieser, A. Steinsiek, S. Bennion
2012 Champ: 4:09.54 Portland Christian
S.Cayetano, K. White, H. Jossi, J. Whalen
School Finals H#
===================================================================
1 Portland Christian 4:13.75 2
1) Asia Cayetano 9 2) Hannah Jossi 12
3) Katie White 12 4) Julia Whalen 11
2 Lost River 4:14.60 2
1) Lindsey Barrows 12 2) Kristal Alonzo 12
3) Megan Parks 11 4) Emily Parks 9
3 Weston-McEwen 4:15.88 2
1) Betsy West 11 2) Marlene Bodmer 10
3) Elizabeth Herbes 9 4) Madison Carlin 10
4 Culver 4:20.31 2
1) Lori Sandy 12 2) Angelica Metteer 10
3) Andrea Retano 10 4) Hannah Lewis 9
5 Elgin 4:23.66 2
1) Jesseka Collins 11 2) Stormy Silver 10
3) Theresa Smolkowski 10 4) Aria Higgins 10
6 Oakland 4:27.32 1
1) Maria Sigl 9 2) Jesse Herbert 12
3) Savannah Swan 12 4) Cora Gallop 10
7 Vernonia 4:28.32 1
1) Rowan Cheney 12 2) Meghan Sullivan 10
3) Maina Martin 12 4) Samantha Lindauer 12
8 Reedsport Charter 4:31.22 1
1) Kezia Eunice 9 2) Cheyenne Lindberg 10
3) Alex Glover 11 4) Jessica Shields 10
9 Kennedy 4:33.60 2
1) Madison Sprauer 11 2) Lauren Stokley 10
3) Laura Meyer 12 4) Loghan Sprauer 10
10 Bonanza 4:50.07 1
1) Hannah Foster 10 2) Elizabeth Cheyne 9
3) Alex Avila 10 4) Annie Thompson 12
Girls High Jump 2A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 5-06 5/23/2013 Loghan Sprauer, Kennedy
State Meet: 5-06 5/23/2013 Loghan Sprauer, Kennedy
2012 Champ: 5-03 Alexis Anderson, Neah-Kah-Nie
Name Year School Finals
================================================================
1 Loghan Sprauer 10 Kennedy 5-06.00%
2 Stormy Bullard 10 Union 5-01.00 XXO + 1 miss
3 Stacy Kozlowski 11 Portland Ch. 5-01.00 XXO + 6 misses
4 Monica Webb 10 Regis 4-10.00 O + 0 misses
4 Isabel Goleman 11 Days Creek 4-10.00 O + 0 misses
6 Dezi Roberts 12 Vernonia 4-10.00 O + 1 miss
7 Stormy Silver 10 Elgin 4-06.00
8 Hannah Foster 10 Bonanza 4-04.00 O
9 Jesse Herbert 12 Oakland 4-04.00 XXO
-- Katie Ingram 12 Lost River NH
Girls Pole Vault 2A
================================================================
NFHS: * 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia, LA
State Meet: % 10-09 2012 Shannelle Cayetano, Portland Christian
2012 Champ: 10-09 Shannelle Cayetano, Portland Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Sierra Robertson 12 Portland Ch. 9-09.00
2 Katie Ingram 12 Lost River 9-06.00
3 Ana Carmona 12 Irrigon 9-00.00
4 Madison Sprauer 11 Kennedy 8-06.00 O
5 Asia Cayetano 9 Portland Ch. 8-06.00 XXO
6 Melanie Sederburg 11 Weston-McEwen 7-06.00
7 Kayla Bateman 9 Monroe 6-06.00
Girls Long Jump 2A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1997 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 18-00.25 2007 Daedra Carline
2012 Champ: 17-08.25 Lindsay Wright, Reedsport
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Mary Roy 12 Grant Union 16-09.00 3.4
FOUL(3.2) 16-04.25(2.7) 15-03.25(2.7) 15-11.50(1.9) 16-09(3.4) FOUL(1.4)
2 Sadie Manley 12 Kennedy 16-00.75 3.6
16-00.75(3.6) 14-04(2.1) FOUL(2.0) 15-05.50(1.8) 15-02(+0.0) FOUL(1.7)
3 Monica Webb 10 Regis 15-00.75 1.5
14-03.50(1.3) 14-04.25(2.3) 15-00.75(1.5) 14-04(2.0) 14-06(+0.0) 14-09(-0.3)
4 Samantha Brock 9 Grant Union 15-00.00 3.0
13-07.25(2.1) 15-00(3.0) 14-06.50(2.6) 13-10.50(2.2) 14-03.25(+0.0) 13-06.25(0.2)
5 Katie White 12 Portland Ch. 14-08.00 2.3
13-06.50(2.1) 13-07.75(1.2) 14-08(2.3) 12-04.75(0.1) 13-01(+0.0) 13-11.25(3.0)
6 Caitlyn Robison 12 Myrtle Point 14-06.75 2.6
14-06.75(2.6) 13-09.75(2.0) 13-11.75(2.2) 13-09.25(0.9) FOUL(-1.2) 14-02(1.6)
7 Kayley Leslie 10 Myrtle Point 14-04.25 2.7
14-04.25(2.7) 13-11(2.0) 13-03.75(1.3) 14-02.50(1.3) 13-02(0.2) 14-04.25(1.2)
8 Asia Cayetano 9 Portland Ch. 14-04.00 2.4
13-09(4.7) 14-04(2.4) 13-02(1.9) 14-04(3.3) 13-07(1.5) 13-11.75(2.0)
9 Sasha Eck 10 Canyonville Ch. 14-02.50 3.6
14-01.75(2.2) 13-06.75(1.6) 13-08.50(3.2) 13-03(2.4) 13-07(1.1) 14-02.50(3.6)
10 Janet Duron 10 Lost River 13-04.50 2.8
FOUL(3.4) 13-04(2.3) 13-04.50(2.8)
Girls Triple Jump 2A
=====================================================================
NFHS: * 44-02.25 2001 Ychlindra Spears, Austin, TX
State Meet: % 37-08 2012 Alexis Anderson, Neah-Kah-Nie
2012 Champ: 37-08 Alexis Anderson, Neah-Kah-Nie
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Mary Roy 12 Grant Union 35-06.00 1.4
34-09.75(0.7) 35-06(1.4) 33-00.75(-2.2) FOUL(1.1) 34-08(1.2) 35-01.25(-1.6)
2 Lori Sandy 12 Culver 35-03.50 +0.0
34-11.50(-0.4) 35-03.50(+0.0) 34-09.50(-0.6) 35-01.25(0.9) 34-08.75(-1.6) 34-07.25(-1.4)
3 Jazmyn Herrington 11 Days Creek 34-03.25 2.2
34-03.25(2.2) 33-05.25(3.2) 33-02.25(0.5) 33-02(+0.0) 32-01.50(-2.3) 32-04.75(-2.1)
4 McKayla Carlin 12 Weston-McEwen 32-05.00 2.3
32-05(2.3) 31-04.50(1.6) 31-01(-0.5) 30-09.50(0.9) PASS(-2.5) 30-01.25(-2.0)
5 KC Christiansen 11 Regis 32-01.50 0.3
30-06.75(-0.8) 31-01.50(1.7) 31-06.25(0.4) 31-03.50(1.1) 30-05.25(-2.0) 32-01.50(0.3)
6 Stacy Kozlowski 11 Portland Ch. 32-00.25 +0.0
30-11.50(-0.4) 31-09.75(2.0) 28-11(0.4) 30-02.50(1.0) 30-00.75(-1.9) 32-00.25(+0.0)
7 Caitlyn Robison 12 Myrtle Point 31-00.25 0.6
31-00.25(0.6) 30-10.50(1.2) 29-04.50(-0.9) 30-00.50(0.7) FOUL(-2.9) 30-06.25(1.2)
8 Sasha Eck 10 Canyonville Ch. 30-06.50 1.7
30-04.75(0.2) 27-01(1.7) 27-09.50(0.4) 26-11.50(-1.5) 28-08.75(-2.2) 30-06.50(1.7)
9 Dezi Roberts 12 Vernonia 30-04.25 0.8
27-03.25(+0.0) 30-01.50(2.0) 29-05(1.5) 28-10.25(1.3) 30-04.25(0.8) 28-05.25(0.7)
10 Irene Alonzo 11 Lost River 29-09.25 3.0
28-05.25(0.8) 29-09.25(3.0) 29-02.25(-0.7)
Girls Shot Put 2A
================================================================
NFHS: * 54-10.75 2003 Michelle Carter, Austin, TX
State Meet: % 40-00 2011 Jessica Johns, Canyonville
2012 Champ: 39-03 Lea Wilson, Vernonia
Name Year School Finals
================================================================
1 Marta Stangel 12 Enterprise 35-02.75
35-01.25 34-03.25 35-02.75 FOUL 34-04.75 FOUL
2 Makayla Christopher 12 Weston-McEwen 34-05.00
32-07.25 33-07.50 31-05.25 34-05 33-10.75 33-02.75
3 Jennie Lowrie 12 Lost River 34-04.75
33-06.75 29-10.50 34-01.75 34-03.50 33-03 34-04.75
4 Savannah Swan 12 Oakland 34-01.75
32-09.50 33-07.75 33-09.25 32-06.75 33-11 34-01.75
5 Kassie Linville 12 East Linn Ch. 31-08.00
30-03.50 29-06.75 FOUL 29-09.50 29-07.50 31-08
6 Nicole Seals 10 Myrtle Point 30-09.50
27-00 27-09.75 28-05.25 29-03.75 29-05.25 30-09.50
7 Faith Lee 10 Bonanza 30-06.75
28-09.75 28-09.25 28-01.75 27-06 30-06.75 30-00.25
8 Liz Ayers 12 Regis 29-06.75
FOUL 29-06.75 28-02 28-09.50 29-04.75 27-03
9 Trishia Hopkins 11 Nestucca 29-04.25
28-06.50 28-09.75 29-04.25 25-09.25 27-02.50 29-01.25
10 Katherine Pelz 9 Riverdale 28-01.25
28-01.25 27-00.25 27-05
Girls Discus Throw 2A
================================================================
NFHS: * 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
State Meet: % 124-11 2011 Laura Grube, Crow
2012 Champ: 122-02 Laura Grube, Crow
Name Year School Finals
================================================================
1 Savannah Swan 12 Oakland 111-08
111-00 109-08 FOUL 106-10 105-09 111-08
2 Kimberly Webb 11 Regis 99-02
99-02 FOUL FOUL FOUL 99-02 84-10
3 Bailey Hammerich 12 Bonanza 98-10
85-07 94-02 98-10 FOUL 87-06 90-01
4 Eleanor Van Buren 12 Riverdale 98-02
FOUL 94-08 93-03 FOUL 98-02 77-07
5 Hannah Schaafsma 11 Enterprise 97-02
94-07 97-02 92-09 FOUL FOUL FOUL
6 Kassie Linville 12 East Linn Ch. 96-11
FOUL 92-00 FOUL FOUL 96-11 FOUL
7 Makayla Christopher 12 Weston-McEwen 95-05
95-05 FOUL 94-06 FOUL FOUL 94-01
8 Symphony Chamberlin 11 Reedsport 88-04
59-03 84-04 78-07 81-08 FOUL 88-04
9 Jennie Lowrie 12 Lost River 77-07
59-11 FOUL 77-07 FOUL 58-06 FOUL
-- Katherine Pelz 9 Riverdale FOUL
FOUL FOUL FOUL
Girls Javelin Throw 2A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 130-08 2012 Laura Grube, Crow
2012 Champ: 130-08 Laura Grube, Crow
Name Year School Finals
================================================================
1 Cassie Fulton 12 Culver 124-09
FOUL 101-08 106-06 113-02 93-02 124-09
2 Kassie Linville 12 East Linn Ch. 119-11
117-09 119-11 111-05 111-09 FOUL 113-11
3 Taylor Smith 11 Grant Union 119-10
115-04 110-00 107-05 116-08 119-10 119-05
4 Makayla Christopher 12 Weston-McEwen 116-07
114-00 114-07 100-05 110-05 116-07 108-04
5 Grace Hermann 10 Myrtle Point 108-06
108-04 94-08 93-11 101-05 108-06 105-09
6 Jennie Lowrie 12 Lost River 98-08
84-10 79-09 86-04 91-10 98-08 86-06
7 Brittany Falcon 12 Faith Bible 97-06
94-02 91-07 97-06 87-11 86-01 80-10
8 Symphony Chamberlin 11 Reedsport 97-02
96-00 97-02 60-04 95-06 95-09 96-11
9 Monica Chatelain 10 Nestucca 91-00
88-11 79-09 75-02 91-00 79-01 76-04
10 Dixie Charlton 10 Glendale 80-08
65-07 80-08 75-00
Girls 100 Meter Dash 3A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
State Meet: % 12.2h 1987 Julie Newtson, Griswold
State Meet: 11.90
2012 Champ: 12.53 Taylor Deskins, Santiam Christian
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Justyce Smith 10 Riverside 12.98Q -0.8 2
2 Taylor Deskins 12 Santiam Ch. 13.03Q -1.7 1
3 Mikaela Bernards 11 Valley Catholic 13.14Q -0.8 2
4 Ryan Conlin 11 Westside Ch. 13.28Q -1.7 1
5 Andrea Lemus-Cisneros 10 Umatilla 13.29Q -0.8 2
6 Natalie Legras 10 Scio 13.51Q -1.7 1
7 Beverlyn Stott 11 Gervais 13.51q -0.8 2
8 Amanda Brooks 11 Illinois Valley 13.68q -0.8 2
9 Hannah Smith 11 Bandon 14.15 -1.7 1
Girls 100 Meter Dash 3A
=====================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
State Meet: % 12.2h 1987 Julie Newtson, Griswold
State Meet: 11.90
2012 Champ: 12.53 Taylor Deskins, Santiam Christian
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Taylor Deskins 12 Santiam Ch. 12.68 -0.8
2 Justyce Smith 10 Riverside 12.91 -0.8
3 Mikaela Bernards 11 Valley Catholic 12.96 -0.8
4 Ryan Conlin 11 Westside Ch. 13.02 -0.8
5 Natalie Legras 10 Scio 13.30 -0.8
6 Beverlyn Stott 11 Gervais 13.30 -0.8
7 Andrea Lemus-Cisneros 10 Umatilla 13.41 -0.8
8 Amanda Brooks 11 Illinois Valley 13.61 -0.8
Girls 200 Meter Dash 3A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 25.49 2008 Jaela Dinsmore, Burns
2012 Champ: 26.71 Justyce Smith, Riverside
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Justyce Smith 10 Riverside 27.09Q -1.3 2
2 Taylor Deskins 12 Santiam Ch. 27.43Q -1.0 1
3 Ryan Conlin 11 Westside Ch. 27.13Q -1.3 2
4 Adele English 10 Catlin Gabel 27.62Q -1.0 1
5 Sophia Landau 11 Lakeview 27.13Q -1.3 2
6 Beverlyn Stott 11 Gervais 27.67Q -1.0 1
7 Brittany Brown 12 Cascade Ch. 27.76q -1.0 1
8 Natalie Legras 10 Scio 27.92q -1.3 2
9 Andrea Lemus-Cisneros 10 Umatilla 27.99 -1.3 2
Girls 200 Meter Dash 3A
=====================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 25.49 2008 Jaela Dinsmore, Burns
2012 Champ: 26.71 Justyce Smith, Riverside
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Justyce Smith 10 Riverside 26.21 0.9 26.202
2 Taylor Deskins 12 Santiam Ch. 26.21 0.9 26.205
3 Ryan Conlin 11 Westside Ch. 26.85 0.9
4 Sophia Landau 11 Lakeview 27.16 0.9
5 Adele English 10 Catlin Gabel 27.33 0.9
6 Natalie Legras 10 Scio 27.40 0.9
7 Beverlyn Stott 11 Gervais 27.56 0.9 27.551
8 Brittany Brown 12 Cascade Ch. 27.56 0.9 27.552
Girls 400 Meter Dash 3A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 56.98 2008 Jaela Dinsmore, Burns
2012 Champ: 59.51 Claire Ledig, Bandon
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Madelyn Gunderson 11 Burns 1:01.93Q 1
2 Makenzee Cleveland 11 Valley Catholic 1:01.94Q 2
3 Olivia Powell 10 Creswell 1:02.06Q 1
4 Sophia Landau 11 Lakeview 1:02.07Q 2
5 Hannah Rehm 10 Valley Catholic 1:02.84Q 1
6 Amanda McMillan 12 Toledo 1:03.12Q 2
7 Amie Zitterkob 10 Umatilla 1:04.16q 2
8 Halona Jackson 9 Illinois Valley 1:04.57q 1
9 Lisa Jauch 10 Westside Ch. 1:05.19 1
10 Leticia Cozar 11 Willamina 1:06.38 2
Girls 400 Meter Dash 3A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 56.98 2008 Jaela Dinsmore, Burns
2012 Champ: 59.51 Claire Ledig, Bandon
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Makenzee Cleveland 11 Valley Catholic 59.06
2 Madelyn Gunderson 11 Burns 1:00.18
3 Sophia Landau 11 Lakeview 1:00.88
4 Amie Zitterkob 10 Umatilla 1:02.25
5 Olivia Powell 10 Creswell 1:02.60
6 Amanda McMillan 12 Toledo 1:03.10
7 Hannah Rehm 10 Valley Catholic 1:03.26
Girls 800 Meter Run 3A
================================================================
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:14.0h 1982 Deanna Scheidler, Kennedy
2012 Champ: 2:18.52 Sarah Bennion, St. Mary's
Name Year School Finals
================================================================
1 Madison Winn 11 Burns 2:22.95
2 Kimber Hawkins 10 Vale 2:27.87
3 Sarah Curtis 11 Westside Ch. 2:28.25
4 Audrey Davis 12 Catlin Gabel 2:31.04
5 Makenzee Cleveland 11 Valley Catholic 2:32.40
6 Anna Fledderjohann 9 Lakeview 2:33.47
7 Savanah Espinosa 10 Glide 2:34.12
8 Rachel Wright 12 Salem Academy 2:34.79
9 Eliza Smith 12 Blanchet Cath. 2:37.13
10 Mireya Vazquez 11 Dayton 2:37.86
Girls 1500 Meter Run 3A
================================================================
State Meet: % 4:37.8h 1980 Rosa Gutierrez, Glendale
2012 Champ: 4:59.65 Sarah Bennion, St. Mary's
Name Year School Finals
================================================================
1 Olivia Powell 10 Creswell 4:55.77
2 Madison Winn 11 Burns 4:57.69
3 Stephanie Croy 11 Cascade Ch. 4:59.23
4 Hannah Rotwein 12 Catlin Gabel 5:01.75
5 Hannah Cesario 10 Horizon Ch. 5:10.05
6 Berenice Chavez 10 Umatilla 5:11.57
7 Nicole Maurmann 12 Blanchet Cath. 5:13.07
8 Maricela Jaroch 9 Valley Catholic 5:13.62
9 Sarah Cutler 9 Bandon 5:16.52
10 Katey Harris 11 Dayton 5:29.89
Girls 3000 Meter Run 3A
================================================================
State Meet: % 10:09.5h 1993 Melissa Lucas, Catlin Gabel
2012 Champ: 11:00.45 Olivia Powell, Creswell
Name Year School Finals
================================================================
1 Olivia Powell 10 Creswell 10:45.55
2 Stephanie Croy 11 Cascade Ch. 10:54.03
3 Maricela Jaroch 9 Valley Catholic 11:04.79
4 Hannah Rotwein 12 Catlin Gabel 11:04.86
5 Nicole Maurmann 12 Blanchet Cath. 11:08.06
6 Berenice Chavez 10 Umatilla 11:08.73
7 Sarah Curtis 11 Westside Ch. 11:21.87
8 Hannah Cesario 10 Horizon Ch. 11:27.96
9 Aida Santoro 9 Bandon 11:29.67
10 Fabiola Sanchez 11 Nyssa 12:21.76
Girls 100 Meter Hurdles 3A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.72 2001 Maranda Brownson, Yoncalla
2012 Champ: 16.06 Ciana Baron, Westside Christian
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Hannah Bates 10 Vale 16.95Q -1.8 1
2 Mikaela Bernards 11 Valley Catholic 17.51Q -2.0 2
3 Sydney Mohler 11 Dayton 17.10Q -1.8 1
4 Madison Johnson 10 Vale 17.86Q -2.0 2
5 Gracie Bevan 12 Cascade Ch. 17.72Q -1.8 1
6 Ariel Nelson 11 Pleasant Hill 18.31Q -2.0 2
7 Tess Oberholtzer 10 Oregon Episcopal 17.73q -1.8 1
8 Shelby Thompson 11 Glide 18.25q -1.8 1
9 Natalie Legras 10 Scio 18.36 -2.0 2
10 Paige Lindstom 11 Colton 18.45 -2.0 2
Girls 100 Meter Hurdles 3A
=====================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.72 2001 Maranda Brownson, Yoncalla
2012 Champ: 16.06 Ciana Baron, Westside Christian
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Hannah Bates 10 Vale 16.41 1.4
2 Sydney Mohler 11 Dayton 16.75 1.4
3 Madison Johnson 10 Vale 16.87 1.4
4 Mikaela Bernards 11 Valley Catholic 16.96 1.4
5 Tess Oberholtzer 10 Oregon Episcopal 17.07 1.4
6 Gracie Bevan 12 Cascade Ch. 17.16 1.4
7 Shelby Thompson 11 Glide 17.85 1.4
8 Ariel Nelson 11 Pleasant Hill 17.89 1.4
Girls 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 44.65 2002 Holly Prinslow, Gervais
2012 Champ: 46.06 Sarah Bennion, St. Mary's
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hannah Bates 10 Vale 48.15Q 1
2 Sydney Mohler 11 Dayton 49.11Q 2
3 Kayla Brase 11 Westside Ch. 48.74Q 1
4 Madison Gladding 12 Glide 49.34Q 2
5 Grace Smith 11 Scio 49.32Q 1
6 Mikaela Bernards 11 Valley Catholic 49.69Q 2
7 Reilly Blood 9 Valley Catholic 49.77q 1
8 Gracie Bevan 12 Cascade Ch. 49.92q 2
9 Madelyn Gunderson 11 Burns 50.09 1
10 Hannah Hickenlooper 11 Jefferson 52.17 2
Girls 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 44.65 2002 Holly Prinslow, Gervais
2012 Champ: 46.06 Sarah Bennion, St. Mary's
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Hannah Bates 10 Vale 47.88
2 Madison Gladding 12 Glide 48.23
3 Mikaela Bernards 11 Valley Catholic 48.24
4 Kayla Brase 11 Westside Ch. 48.33
5 Sydney Mohler 11 Dayton 48.77
6 Reilly Blood 9 Valley Catholic 49.01
7 Grace Smith 11 Scio 49.97
8 Gracie Bevan 12 Cascade Ch. 51.63
Girls 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================
NFHS: * 44.50 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 49.8h 1979 Lost River
M. Wannamaker, N. O'Neil, R. Day, L. Nicholson
2012 Champ: 50.30 Santiam Christian
R. Locey, S. Almen, A. Woosley, T. Deskins
School Finals H#
===================================================================
1 Valley Catholic 50.57 2
1) Reilly Blood 9 2) Claire McLoughlin 12
3) Makenzee Cleveland 11 4) Mikaela Bernards 11
2 Westside Christian 51.21 2
1) Micaiah Fischer 10 2) Kayla Brase 11
3) Jessie Mathison 11 4) Ryan Conlin 11
3 Dayton 51.85 2
1) Julianne Benson 12 2) Sydney Mohler 11
3) Katey Harris 11 4) Maddie Shirley 10
4 Cascade Christian 51.90 2
1) Gracie Bevan 12 2) Alex Torano 10
3) Mallory Mann 11 4) Brittany Brown 12
5 Umatilla 52.18 1
1) Amie Zitterkob 10 2) Sonia Lemus-Cisneros 9
3) Kassandra Galbraith 10 4) Andrea Lemus-Cisneros 10
6 St. Mary's-Medford 52.48 2
1) Mia Harrie 12 2) Sam Weiland 11
3) Emily Alvarez 11 4) Hannah Graunke 12
7 Burns 52.89 1
1) Madison Carson 9 2) Madison Winn 11
3) Megan Lee 11 4) Madelyn Gunderson 11
8 Catlin Gabel 53.12 2
1) Gabby Bishop 11 2) Adele English 10
3) Audrey Davis 12 4) Hayle Meyeroff 9
9 Harrisburg 53.32 1
1) Jessica Brown 9 2) Baylee Kuschel 10
3) Siera Briggs 9 4) Lindee Elmblade 12
10 Blanchet Catholic 53.60 1
1) Anna Duncan 9 2) Alanna McCarthy 12
3) Annie Ruef 9 4) Alicia Romero 11
Girls 4x400 Meter Relay 3A
===================================================================
NFHS: * 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 4:02.59 2011 St. Mary's
M. Krieser, A. Steinsiek, E. Peterson, S. Bennion
2012 Champ: 4:07.67 Catlin Gabel
T. Quatraro, A. English, M. Morton, C. Edwards
School Finals H#
===================================================================
1 Valley Catholic 4:12.84 2
1) Hannah Rehm 10 2) Reilly Blood 9
3) Meg Rapp 12 4) Makenzee Cleveland 11
2 Vale 4:14.23 2
1) Becca Hawkins 12 2) Kami Hawkins 10
3) Madison Johnson 10 4) Kimber Hawkins 10
3 St. Mary's-Medford 4:16.96 2
1) Rachel Bennion 10 2) Emily Alvarez 11
3) Anne Lise Delgado 9 4) Gianna Isola 9
4 Westside Christian 4:18.69 2
1) Lisa Jauch 10 2) Sarah Curtis 11
3) Kayla Brase 11 4) Ryan Conlin 11
5 Catlin Gabel 4:19.68 1
1) Annie Loduca 10 2) Hayle Meyeroff 9
3) Audrey Davis 12 4) Adele English 10
6 Burns 4:19.84 2
1) Madelyn Gunderson 11 2) Megan Lee 11
3) Madison Carson 9 4) Madison Winn 11
7 Glide 4:21.48 2
1) Kali Vickery 10 2) Savanah Espinosa 10
3) Shelby Thompson 11 4) Madison Gladding 12
8 Pleasant Hill 4:23.02 1
1) Kaitlyn Michlanski 10 2) Dana Brooks 9
3) Landon Putnam 12 4) Samanth Fritz 9
9 Dayton 4:29.09 1
1) Julianne Benson 12 2) Kylie Spivey 9
3) Katey Harris 11 4) Mireya Vazquez 11
10 Blanchet Catholic 4:31.37 1
1) Eliza Smith 12 2) Annie Ruef 9
3) Nicole Maurmann 12 4) Anna Duncan 9
Girls High Jump 3A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 6-00 1982 Shari Collins, Chiloquin
2012 Champ: 5-09 Sara Almen, Santiam Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Emma Robertson 11 Burns 5-05.00
2 Kylee Skerjanec 9 Vale 5-01.00
3 Mackenzie Hall 10 Sheridan 5-00.00
4 Courtney Lofton 12 Warrenton 4-11.00
5 Toni Hall 9 Bandon 4-10.00 XO
6 Kasey Anderson 9 Willamina 4-10.00 XXO
7 Sascha Fruehauf 9 Corbett 4-08.00 O
8 Lindee Elmblade 12 Harrisburg 4-08.00 XO
9 Amanda Dodson 12 Creswell 4-08.00 XXO
-- Theresa Frederick 11 Illinois Valley NH
Girls Pole Vault 3A
================================================================
NFHS: * 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia, LA
State Meet: % 11-07 1998 Jenni Ashcroft, Sheridan
2012 Champ: 10-00 Linnea Fong, St. Mary's
Name Year School Finals
================================================================
1 Allie Hartley 12 Nyssa 10-03.00
2 Hannah Graunke 12 St. Mary's 9-09.00
3 Mia Harrie 12 St. Mary's 9-03.00 O
4 Hannah Hickenlooper 11 Jefferson 9-03.00 XXO
5 Kylee DeLong 10 Vale 9-00.00
6 Grace Mannen 11 Valley Catholic 8-06.00
7 Sarah Simpson 10 Sheridan 8-00.00 O
8 Karissa Standridge 11 Salem Academy 8-00.00 XO
9 Katrina Irvin 12 Dayton 7-00.00 O
10 Kali AnDyke 9 Corbett 7-00.00 XO
Girls Long Jump 3A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1997 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 18-10.50 2001 Maranda Brownson, Yoncalla
2012 Champ: 18-00 Mariah Morton, Catlin Gabel
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Sydney Mohler 11 Dayton 17-01.25 -1.3
FOUL(2.6) 16-04(-0.5) 16-05.75(0.2) 16-01.50(-0.8) 17-01.25(-1.3) 16-06.25(+0.0)
2 Justyce Smith 10 Riverside 16-04.25 0.4
15-01.50(1.8) 15-04.25(1.8) 15-07.50(0.7) 14-08.25(-1.6) 16-04.25(0.4) 15-08.25(+0.0)
3 Becca Hawkins 12 Vale 15-10.25 0.6
15-10.25(0.6) 15-05.25(+0.0) 14-05(-0.5) 14-06.25(-0.9) 15-01.25(-0.5) 14-04.25(-0.1)
4 Chase Bohman 11 Creswell 15-06.75 0.5
FOUL(2.1) 15-06(2.5) 14-11(+0.0) FOUL(-0.6) 15-06.75(0.5) FOUL(0.7)
5 Alanna McCarthy 12 Blanchet Cath. 15-06.75 0.1
FOUL(1.5) FOUL(2.5) 15-04.25(+0.0) 15-06.75(0.1) 14-11(-0.2) 14-08.50(0.9)
6 Madison Gladding 12 Glide 15-02.00 1.0
14-02.25(1.1) FOUL(1.2) 15-02(1.0) 14-11.25(0.4) 14-07.50(-1.4) 15-00(+0.0)
7 Erin Rowland 10 Westside Ch. 15-01.75 0.3
14-06.25(1.0) 15-00(0.8) 14-06.25(1.4) 13-08(1.3) 14-09.75(0.8) 15-01.75(0.3)
8 Addie Flemmer 11 Valley Catholic 14-06.50 1.1
14-00.25(0.4) 14-06.50(1.1) FOUL(1.7) 14-03(0.5) 13-07(0.2) 14-03(-0.5)
9 Mackenzie Kelton 12 Cascade Ch. 14-05.00 +0.0
13-05(1.8) 14-05(+0.0) 14-00.75(0.4) 13-09.25(1.3) FOUL(-0.9) 13-04.75(-0.6)
Girls Triple Jump 3A
=====================================================================
NFHS: * 44-02.25 2001 Ychlindra Spears, Austin, TX
State Meet: % 38-00.75 1999 Maranda Brownson, Yoncalla
2012 Champ: 36-01.25 Mariah Morton, Catlin Gabel
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Kayla Brase 11 Westside Ch. 34-05.50 0.7
33-00(0.8) 34-05.50(0.7) 33-09.75(-0.1) 34-05.50(-0.9) 33-07.50(-2.0) 34-03(-0.4)
2 Becca Hawkins 12 Vale 33-04.25 1.2
31-11.25(1.0) 31-11.25(0.2) 33-04.25(1.2) 31-02.50(-0.4) 31-00.75(-1.4) 32-11.50(-0.3)
3 Hailey Applegate 11 Vale 32-09.25 0.2
31-04.50(-0.4) FOUL(-1.2) 32-09.25(0.2) 29-10(-1.0) 31-04.25(-0.9) 31-00.75(0.9)
4 Hannah Smith 11 Bandon 32-07.25 -1.4
31-07.50(-0.6) 31-10.25(+0.0) FOUL(+0.0) 32-04(-0.6) 32-07.25(-1.4) 28-07.25(-1.4)
5 Kayla Boyer 12 Jefferson 32-06.00 -1.6
32-06(-1.6) 31-06.50(0.2) FOUL(-1.2) 30-02(0.3) 29-11(-2.2) 31-03(-1.1)
6 Erin Rowland 10 Westside Ch. 32-05.50 0.6
31-03(1.9) 30-03.50(-0.4) 32-05.50(0.6) 31-07.50(-1.1) 30-07(-2.4) 31-05.50(-0.9)
7 Addie Flemmer 11 Valley Catholic 32-03.75 1.9
32-03.75(1.9) 31-06.25(-1.5) FOUL(0.7) 30-06.25(-0.9) 29-03.50(-2.5) 31-02.25(-1.0)
8 Alanna McCarthy 12 Blanchet Cath. 32-00.75 +0.0
FOUL(2.1) 32-00.75(+0.0) 31-09(-0.9) FOUL(-0.5) FOUL(-2.3) PASS(-0.8)
9 Shelby Thompson 11 Glide 31-08.00 -0.3
31-08(-0.3) 29-03.50(-0.4) FOUL(0.6) 30-07.50(+0.0) 30-11(1.4) 30-11.25(-1.8)
Girls Shot Put 3A
================================================================
NFHS: * 54-10.75 2003 Michelle Carter, Austin, TX
State Meet: % 44-10 2012 Emmi Collier, Warrenton
2012 Champ: 44-10 Emmi Collier, Warrenton
Name Year School Finals
================================================================
1 Carley Lannan 12 Clatskanie 41-08.50
39-10.75 36-00.75 36-03.75 41-08.50 40-00 39-05.50
2 Melissa Ausman 12 Nyssa 38-10.25
38-10.25 37-03.25 38-05.75 FOUL 36-09.25 38-10.25
3 Mandy Wolfe 10 Vale 37-04.50
34-04.25 34-11 34-01.25 37-04.50 34-04.25 31-11.25
4 Lindsay McShane 9 Amity 35-04.50
33-11 34-07.75 34-08.75 35-04.50 34-05.25 31-11.25
5 Allison Smith 10 Pleasant Hill 35-01.00
32-10.25 33-08 31-06.75 34-02.25 32-08 35-01
6 Brook Wilson 12 Willamina 33-11.00
33-07.25 33-11 30-08.25 30-05 31-10.25 32-02.25
7 Jackie Brooks 12 Pleasant Hill 33-07.00
31-01.50 30-11.25 31-02 33-07 31-04.50 32-01
8 Miranda Conley 10 Lakeview 33-03.75
32-05.25 32-02.25 31-06 32-08.75 33-03.75 32-11
9 Caley Trimble 10 Glide 32-05.50
29-11.25 31-03.25 32-05.50 29-04.75 31-03.75 31-02.25
10 Courtney Lofton 12 Warrenton 29-02.25
29-02.25 25-11.50 28-02.75
Girls Discus Throw 3A
================================================================
NFHS: * 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
State Meet: % 158-01 2006 Jaclyn Espinoza, Regis
2012 Champ: 134-06 Melissa Ausman, Nyssa
Name Year School Finals
================================================================
1 Melissa Ausman 12 Nyssa 149-06
FOUL 133-11 145-07 FOUL 149-06 143-07
2 Michell Kinney 12 Cascade Ch. 120-07
111-11 118-04 116-10 120-07 109-10 91-10
3 Sheila Limas 11 Blanchet Cath. 117-10
115-02 FOUL 117-10 113-00 108-08 FOUL
4 Lindsay McShane 9 Amity 112-01
107-09 107-07 FOUL 106-11 112-01 111-02
5 Mandy Wolfe 10 Vale 111-05
103-05 111-05 107-05 FOUL 102-06 98-06
6 Carley Lannan 12 Clatskanie 108-08
108-08 107-03 94-04 99-01 102-11 85-11
7 Kellsie Tharp 11 Scio 107-05
93-09 FOUL FOUL 107-05 105-05 90-03
8 Maddie Shirley 10 Dayton 103-02
FOUL FOUL 98-04 FOUL 91-10 103-02
9 Miranda Conley 10 Lakeview 99-06
85-11 87-08 FOUL 99-06 90-09 96-06
10 Margaret Fossand 12 Catlin Gabel 81-05
FOUL 73-07 81-05
Girls Javelin Throw 3A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 147-02 2007 Chrissi Grizzel, Jefferson
2012 Champ: 126-05 Julianne Benson, Dayton
Name Year School Finals
================================================================
1 Julianne Benson 12 Dayton 135-07
114-10 122-10 122-07 120-02 106-10 135-07
2 Sheila Limas 11 Blanchet Cath. 132-02
120-09 122-06 113-00 124-08 FOUL 132-02
3 Delaney Hall 10 Lakeview 122-10
114-08 118-07 118-02 119-08 108-04 122-10
4 Dana Brooks 9 Pleasant Hill 118-07
108-06 98-05 105-00 81-04 105-01 118-07
5 Simone Reynolds 12 De La Salle N, 116-01
116-01 FOUL 106-01 112-10 106-08 114-02
6 Brook Wilson 12 Willamina 112-07
109-09 112-07 110-09 96-04 102-11 FOUL
7 Trudy Burns 10 Cascade Ch. 107-05
107-05 81-03 81-00 FOUL FOUL 82-10
8 Maegan Hunter 12 Clatskanie 105-09
96-09 105-09 102-03 FOUL 98-07 94-03
9 Melissa Ausman 12 Nyssa 103-11
103-11 FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
10 Cristina Guerra 11 Riverside 90-08
90-08 87-09 78-11
Boys 100 Meter Dash 1A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 11.01 2011 Jake Ovgard, Triad
2012 Champ: 11.27 Gabe Ovgard, Triad
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Gabe Ovgard 11 Triad 11.41Q -2.8 1
2 Ty Warn 12 Jordan Valley 11.70Q -1.8 2
3 Caleb Lindsey 11 Camas Valley 11.79Q -2.8 1
4 Joel Baeza 10 Life Christian 11.94Q -1.8 2
5 Matthew Dauntless 11 Damascus Ch. 11.98Q -1.8 2
6 Chase Walker 10 Adrian 12.05Q -2.8 1
7 TJ Kinnamon 12 Lowell 12.07q -2.8 1
8 Cody Wilson 11 Mohawk 12.10q -1.8 2
9 Brian Gutierrez 12 Echo 12.33 -2.8 1
10 August Peterson 11 Ione 12.38 -1.8 2
Boys 100 Meter Dash 1A
=====================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 11.01 2011 Jake Ovgard, Triad
2012 Champ: 11.27 Gabe Ovgard, Triad
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Gabe Ovgard 11 Triad 11.19 0.9
2 Caleb Lindsey 11 Camas Valley 11.35 0.9
3 Ty Warn 12 Jordan Valley 11.48 0.9
4 Joel Baeza 10 Life Christian 11.52 0.9
5 Matthew Dauntless 11 Damascus Ch. 11.62 0.9
6 Chase Walker 10 Adrian 11.73 0.9
7 TJ Kinnamon 12 Lowell 11.80 0.9
8 Cody Wilson 11 Mohawk 11.85 0.9
Boys 200 Meter Dash 1A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 22.35 2011 Jake Ovgard, Triad
2012 Champ: 22.78 Gabe Ovgard, Triad
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Gabe Ovgard 11 Triad 22.61Q -1.9 1
2 Mike Wagner 12 Pacific 23.09Q -1.3 2
3 Caleb Lindsey 11 Camas Valley 23.28Q -1.3 2
4 Matthew Dauntless 11 Damascus Ch. 23.58Q -1.9 1
5 Ty Warn 12 Jordan Valley 23.66Q -1.3 2
6 Joel Baeza 10 Life Christian 23.85Q -1.9 1
7 Colton Eubanks 12 Powder Valley 23.90q -1.3 2
8 TJ Kinnamon 12 Lowell 24.15q -1.9 1
9 Chase Parker 11 Triangle Lake 24.53 -1.9 1
10 Brian Gutierrez 12 Echo 24.77 -1.3 2
11 Ryan Blankenship 12 Arlington 25.00 -1.3 2
Boys 200 Meter Dash 1A
=====================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 22.35 2011 Jake Ovgard, Triad
2012 Champ: 22.78 Gabe Ovgard, Triad
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Gabe Ovgard 11 Triad 22.01 2.9
2 Mike Wagner 12 Pacific 22.58 2.9
3 Caleb Lindsey 11 Camas Valley 22.90 2.9
4 Matthew Dauntless 11 Damascus Ch. 23.10 2.9
5 Joel Baeza 10 Life Christian 23.23 2.9
6 Ty Warn 12 Jordan Valley 23.32 2.9
7 TJ Kinnamon 12 Lowell 23.39 2.9
8 Colton Eubanks 12 Powder Valley 23.49 2.9
Boys 400 Meter Dash 1A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 49.82 2007 Maurus Hope, Adrian
2012 Champ: 50.46 John Koch, C.S. Lewis Academy
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Bryson Shira 9 Adrian 51.27Q 2
2 Mike Wagner 12 Pacific 51.47Q 1
3 Nick Martin 12 SW Christian 51.64Q 2
4 David Johnson 12 New Hope Ch. 51.68Q 1
5 Andrew Haskell 12 Crosshill Ch. 52.63Q 2
6 Danny Livas 12 Adrian 52.74Q 1
7 Chad Steinhauer 11 Triangle Lake 53.27q 1
8 Brett Domenighini 10 Mitchell 53.43q 1
9 Loreto Morelli 10 South Wasco Ct. 54.99 2
10 Jason Towers 10 Crow 57.69 2
Boys 400 Meter Dash 1A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 49.82 2007 Maurus Hope, Adrian
2012 Champ: 50.46 John Koch, C.S. Lewis Academy
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Mike Wagner 12 Pacific 50.55
2 Nick Martin 12 SW Christian 51.22
3 Bryson Shira 9 Adrian 51.26
4 David Johnson 12 New Hope Ch. 52.04
5 Andrew Haskell 12 Crosshill Ch. 53.30
6 Chad Steinhauer 11 Triangle Lake 53.87
7 Brett Domenighini 10 Mitchell 54.22
Boys 800 Meter Run 1A
================================================================
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:57.83 2012 Nick Martin, Southwest Christian
2012 Champ: 1:57.83 Nick Martin, Southwest Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Nick Martin 12 SW Christian 2:01.54
2 David Johnson 12 New Hope Ch. 2:02.39
3 Wil Story 11 Joseph 2:05.18
4 Acquistapace Reese 11 Imbler 2:06.23
5 David Elias 10 St. Paul 2:06.23
6 Brett Evans 10 Sherman 2:06.50
7 Mikey Janecke 12 Hosanna Ch. 2:09.04
8 Buddy Myers 12 Crow 2:10.52
9 Christian Wagner 12 Triangle Lake 2:11.63
10 Tanner Sandquist 10 Sherman 2:14.24
Boys 1500 Meter Run 1A
================================================================
State Meet: % 4:05.57 2000 Stephen Lewis, Powder Valley
2012 Champ: 4:08.59 Trevor Lane, Southwest Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Trevor Lane 11 SW Christian 4:04.66%
2 Chris Merlos 10 New Hope Ch. 4:18.55
3 Wil Story 11 Joseph 4:21.51
4 Zach Steele 12 North Clackamas 4:21.92
5 Willy Helms 10 Spray 4:23.53
6 Salvador Ramirez 9 Horizon Ch. S. 4:24.37
7 Brad Dancer 11 Camas Valley 4:28.67
8 Jon Mahody 12 McKenzie 4:32.73
9 Darin Houle 11 Crow 4:38.47
10 Nathan Joyce 10 Harper 4:48.23
Boys 3000 Meter Run 1A
================================================================
State Meet: % 8:43.19 2012 Alex Dillard, Dufur
2012 Champ: 8:43.19 Alex Dillard, Dufur
Name Year School Finals
================================================================
1 Chris Merlos 10 New Hope Ch. 9:11.52
2 Trevor Lane 11 SW Christian 9:11.76
3 Willy Helms 10 Spray 9:21.84
4 David Bogert 11 SW Christian 9:45.81
5 Reagan Shira 9 Adrian 9:48.11
6 Salvador Ramirez 9 Horizon Ch. S. 9:53.80
7 Darin Houle 11 Crow 10:05.43
8 Sean Castellani 10 Lowell 10:16.58
9 Andy Lamborn 11 Crane 10:28.32
10 Jason Elliott 9 Hosanna Ch. 10:36.29
Boys 110 Meter Hurdles 1A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.52 2009 Sean Lewis, Damascus Christian
2012 Champ: 16.13 Austin McNichols, Lowell
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Patrick Contino 12 SW Christian 15.17Q 1.8 1
2 Austin McNichols 11 Lowell 15.59Q 0.4 2
3 Ty Warn 12 Jordan Valley 15.70Q 0.4 2
4 Jordan Hitz 12 Prairie City 16.43Q 1.8 1
5 Will Comerford 12 Crosshill Ch. 16.82Q 1.8 1
6 Weston Tilton 11 Camas Valley 18.17Q 0.4 2
7 Nyc Sanders 12 Lowell 17.41q 1.8 1
8 Dylon Tankersley 10 Spray 19.14q 1.8 1
9 Camden Jones 10 Paisley 19.52 0.4 2
10 Beau Edwards 9 Condon/Wheeler 19.62 0.4 2
Boys 110 Meter Hurdles 1A
=====================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.52 2009 Sean Lewis, Damascus Christian
2012 Champ: 16.13 Austin McNichols, Lowell
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Austin McNichols 11 Lowell 15.08 1.9 15.076
2 Patrick Contino 12 SW Christian 15.08 1.9 15.079
3 Ty Warn 12 Jordan Valley 15.70 1.9
4 Will Comerford 12 Crosshill Ch. 16.21 1.9
5 Jordan Hitz 12 Prairie City 16.48 1.9
6 Nyc Sanders 12 Lowell 16.86 1.9
7 Weston Tilton 11 Camas Valley 17.23 1.9
8 Dylon Tankersley 10 Spray 19.36 1.9
Boys 300 Meter Hurdles 1A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 39.01 2009 Sean Lewis, Damascus Christian
2012 Champ: 42.33 Trevor Lewis, Joseph
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Weston Tilton 11 Camas Valley 41.76Q 1
2 Alex Nastasiuk 10 McKenzie 42.67Q 2
3 Will Comerford 12 Crosshill Ch. 42.68Q 1
4 Patrick Contino 12 SW Christian 42.89Q 2
5 Austin McNichols 11 Lowell 43.11Q 2
6 Reagan Shira 9 Adrian 43.63Q 1
7 Jordan Hitz 12 Prairie City 43.15q 2
8 Justin Park 11 New Hope Ch. 43.68q 1
9 Brett Domenighini 10 Mitchell 44.98 1
10 Dylon Tankersley 10 Spray 46.65 2
Boys 300 Meter Hurdles 1A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 39.01 2009 Sean Lewis, Damascus Christian
2012 Champ: 42.33 Trevor Lewis, Joseph
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Will Comerford 12 Crosshill Ch. 41.22
2 Weston Tilton 11 Camas Valley 41.56
3 Alex Nastasiuk 10 McKenzie 42.48
4 Reagan Shira 9 Adrian 42.55
5 Jordan Hitz 12 Prairie City 42.90
6 Austin McNichols 11 Lowell 43.10
7 Patrick Contino 12 SW Christian 44.31
8 Justin Park 11 New Hope Ch. 47.22
Boys 4x100 Meter Relay 1A
===================================================================
NFHS: * 39.76 1998 Wyatt HS, Ft. Worth, TX
State Meet: % 44.14 2001 Powder Valley
R. Martin, E. Bingham, B. Turner, J. Maddox
2012 Champ: 45.11 Camas Valley
C. Lindsey, W. Tilton, E. Wolfe, R. Andreas
School Finals H#
===================================================================
1 Camas Valley 44.33 2
1) Caleb Lindsey 11 2) Theran Hunt 11
3) Eli Wolfe 12 4) Weston Tilton 11
2 Hosanna Christian 45.09 2
1) Ryan Lockwood 12 2) Tayler Cole 12
3) Mikey Janecke 12 4) Garrett Esteb 12
3 Triad 45.51 2
1) Austin McGrew 11 2) Gabe Ovgard 11
3) Blake Trumbull 11 4) TJ Riblett 12
4 Adrian 45.66 2
1) Juan Munoz 12 2) Chase Walker 10
3) Thomas Shenk 12 4) Danny Livas 12
5 Crosshill Christian 45.85 2
1) Nick Sproul 12 2) Will Comerford 12
3) Ryan DeJager 11 4) Andrew Haskell 12
6 Jordan Valley 46.04 2
1) Blaine Moran 12 2) Ben Telleria 11
3) Ty Warn 12 4) Nate Elsner 12
7 Southwest Christian 46.49 2
1) Josh Meneley 10 2) Nathan Kubeczko 10
3) Sam Miller 11 4) Nick Martin 12
8 Lowell 46.98 1
1) Jake Lane 12 2) Austin McNichols 11
3) Nyc Sanders 12 4) Luke Kinnamon 10
9 Triangle Lake 47.41 1
1) Christian Wagner 12 2) Chase Parker 11
3) Chad Steinhauer 11 4) Hayden Wilkinson 10
10 Ione 47.47 1
1) August Peterson 11 2) Justin Estabrook 12
3) Luke Jobes 11 4) Evan Rietmann 12
11 Condon/Wheeler 48.07 1
1) Tyler Hunt 12 2) Cole Jaeger 9
3) Zach Irzyk 11 4) Nick Shaffer 12
Boys 4x400 Meter Relay 1A
===================================================================
NFHS: * 3:07.40 1985 Hawthorne HS, Hawthorne, CA
State Meet: % 3:27.48 2001 Powder Valley
B. Turner, E. Bingham, R. Martin, J. Maddox
2012 Champ: 3:30.93 Pacific
M. Wagner, C. Kreutzer, A. Wyatt, M. FInley
School Finals H#
===================================================================
1 New Hope Christian 3:31.05 2
1) David Johnson 12 2) Justin Park 11
3) Chris Merlos 10 4) Dereak Albright 11
2 Camas Valley 3:33.56 2
1) Weston Tilton 11 2) Kai Wolfe 10
3) Eli Wolfe 12 4) Brad Dancer 11
3 Southwest Christian 3:35.46 2
1) Josh Meneley 10 2) Chris Martin 9
3) Trevor Lane 11 4) Nick Martin 12
4 Adrian 3:35.66 2
1) Chase Walker 10 2) Reagan Shira 9
3) Thomas Shenk 12 4) Bryson Shira 9
5 Triangle Lake 3:41.06 2
1) Christian Wagner 12 2) Chase Parker 11
3) Hayden Wilkinson 10 4) Chad Steinhauer 11
6 Damascus Christian 3:42.08 1
1) Johnny Bright 11 2) Matthew Dauntless 11
3) Lucas Jackson 12 4) Zack Matteson 12
7 McKenzie 3:45.00 1
1) Bailey Adams 11 2) Jon Mahody 12
3) Dorian Dilley 10 4) Alex Nastasiuk 10
8 South Wasco County 3:45.26 1
1) Colby Crowell 11 2) Clyde Sinclair 12
3) Colton Nannini 10 4) Travis Hayes 9
9 Powder Valley 3:46.08 2
1) Sean Stanford 9 2) Shae Wendt 12
3) Brock Jones 11 4) Silas Moe 12
10 Ione 3:46.46 1
1) Francisco Ramirez 11 2) Evan Rietmann 12
3) Luke Jobes 11 4) August Peterson 11
Boys High Jump 1A
================================================================
NFHS: * 7-05.75 2009 James White, Kansas City, MO
State Meet: % 6-08 2000 Jason Ferres, Dufur
2012 Champ: 6-07 C. Hoberg, Prairie City
Name Year School Finals
================================================================
1 Nick Shaffer 12 Condon/Wheeler 6-07.00
2 Cole Hoberg 12 Prairie City 6-02.00
3 Bailey Haguewood 11 Ione 6-00.00
4 Brennan Johnson 10 Crow 5-10.00 O + 1 miss
5 Riley Kretchmer 12 Imbler 5-10.00 XO + 0 misses
6 Matthew Gille 9 Crosshill Ch. 5-06.00 O + 0 misses
6 Patrick Contino 12 SW Christian 5-06.00 O + 0 misses
8 Brenden Wolf 9 Gilchrist 5-06.00 O + 2 misses
9 David Greenawald 9 Siletz Valley 5-06.00 XO
10 Kai Wolfe 10 Camas Valley 5-06.00 XXO
Boys Pole Vault 1A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 14-00 2008 Ransom Smith, Gilchrist
2012 Champ: 13-06 Luke McKay, Paisley
Name Year School Finals
================================================================
1 Austin McNichols 11 Lowell 13-06.00
2 Zack Matteson 12 Damascus Ch. 13-00.00
3 Trevor Thomas 11 Condon/Wheeler 12-09.00
4 Jared James 10 Condon/Wheeler 12-00.00
5 Christopher Roach 12 Damascus Ch. 11-03.00
6 Gage Jarman 11 Joseph 11-00.00
7 Logan Drullinger 12 Crow 10-06.00 O + 0 misses
7 Tyler Cline 11 Pacific 10-06.00 O + 0 misses
9 Camden Jones 10 Paisley 10-06.00 XO
10 Blaise Schulze 12 Crane 9-06.00
Boys Long Jump 1A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 22-06.25 5/23/2013 Gabe Ovgard, Triad
State Meet: 22-06.25 5/23/2013 Gabe Ovgard, Triad
2012 Champ: 21-06.75 Gabe Ovgard, Triad
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Gabe Ovgard 11 Triad 22-06.25% 1.9
21-08.75(2.5) 18-09.75(2.7) 20-10.50(2.3) 21-09.25(3.0) 22-06.25(1.9) 21-11.75(1.0)
2 Cody Wilson 11 Mohawk 20-05.50 1.9
20-02(1.7) 20-05.50(1.9) 20-01.50(1.0) 19-09(1.3) 20-00.75(1.8) 18-11.50(1.5)
3 TJ Kinnamon 12 Lowell 20-02.50 0.8
20-01.50(3.1) 19-03.50(2.6) 19-02.75(2.3) 20-02.50(0.8) 19-09.25(2.0) 20-00.50(1.4)
4 Caleb Lindsey 11 Camas Valley 20-02.25 4.2
20-02.25(4.2) 19-10(3.4) 18-10(2.1) 18-03.25(2.6) 19-07(1.5) 19-04.75(1.8)
5 Lucas Jackson 12 Damascus Ch. 19-00.00 3.1
18-06.75(0.1) 18-01.50(2.2) 19-00(3.1) 18-04.25(1.7) FOUL(2.8) 17-10.75(1.7)
6 Dusty Bennett 11 Griswold 18-10.00 1.8
17-09(2.3) 18-10(1.8) 18-00(1.7) 18-06(1.4) 18-03.75(2.1) 18-06(2.3)
7 Cole Hoberg 12 Prairie City 18-08.00 0.9
17-08.75(2.2) 17-10.25(2.7) 18-07.50(1.7) 17-11(1.7) 17-09.50(3.4) 18-08(0.9)
8 Patrick Contino 12 SW Christian 18-04.00 +0.0
18-04(+0.0) 18-02(2.4) 17-08(1.6) FOUL(2.8) 17-02.50(3.0) 17-04.75(0.1)
9 Juan Munoz 12 Adrian 17-09.00 1.4
16-11(+0.0) 16-05.25(1.9) 17-01(1.8) 17-05(1.8) 17-05.75(1.7) 17-09(1.4)
-- Bailey Haguewood 11 Ione FOUL
FOUL(2.7) FOUL(2.1) FOUL(2.4)
Boys Triple Jump 1A
=====================================================================
NFHS: * 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena, CA
State Meet: % 46-07 2011 Blake Steeves, Crane
2012 Champ: 42-11.25 TJ kinnamon, Lowell
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 TJ Kinnamon 12 Lowell 44-11.50 2.2
42-07.50(-1.4) 42-03.50(2.3) 42-11.75(1.4) FOUL(1.4) 43-08(0.3) 44-11.50(2.2)
2 Mike Wagner 12 Pacific 41-07.50 0.6
39-11(-0.9) 41-07.50(0.6) 40-05.50(1.3) FOUL(2.1) 40-11.50(+0.0) FOUL(2.6)
3 Cody Wilson 11 Mohawk 41-05.75 2.0
40-07.75(-0.7) 40-10.75(+0.0) 38-11.50(-1.7) 41-05.75(2.0) 41-00(0.5) 41-00.25(1.7)
4 Bailey Haguewood 11 Ione 41-00.00 1.4
40-04.50(-0.1) 40-04.75(3.3) FOUL(-0.5) 39-05.75(1.4) 41-00(1.4) FOUL(1.8)
5 Mason Bloomster 10 Horizon Ch. S. 39-11.25 +0.0
39-00.50(-2.6) 39-05.75(0.8) 39-11.25(+0.0) FOUL(1.7) 38-01.25(1.0) 39-09.75(+0.0)
6 Cole Kreutzer 10 Pacific 39-08.00 1.7
37-05.75(-2.2) 38-02.75(+0.0) 38-11.75(0.2) FOUL(0.7) 39-08(1.7) 37-10.25(0.3)
7 Reagan Shira 9 Adrian 39-06.25 +0.0
38-08(+0.0) 39-06.25(+0.0) 37-10(-1.0) 38-06.50(1.9) 37-04.75(0.1) 38-07.50(+0.0)
8 Matthew Gille 9 Crosshill Ch. 39-04.50 1.9
37-10.50(+0.0) 38-04.75(1.6) 39-04.50(1.9) 38-10(1.4) 37-11.50(0.7) 37-07.75(+0.0)
9 Ben Telleria 11 Jordan Valley 39-04.25 -2.0
36-03.75(-0.5) 39-04.25(-2.0) 38-10.50(1.4) 37-06.25(0.4) FOUL(2.1) 38-03.50(1.8)
10 Bradley DeJager 12 Crosshill Ch. 37-01.00 1.6
37-01(1.6) 36-00(+0.0) 36-10.75(2.2)
Boys Shot Put 1A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 54-02.50 2008 Kasey McCullough, Days Creek
2012 Champ: 51-03.50 Jeremiah Woods, Damascus Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Zane Anderson 12 Gilchrist 46-11.25
46-06 45-06.75 45-01.75 46-11.25 45-06.25 45-09.75
2 Gage Corrigan 10 Mohawk 44-10.25
44-10.25 44-01 43-05 41-11.75 40-10 42-04.50
3 Gage Hendrix 11 Alsea 44-06.00
40-08.50 36-05.25 44-06 41-02 42-00.50 39-06.25
4 Nathan Gille 12 Crosshill Ch. 43-10.00
43-10 42-07.75 39-10.50 41-08.75 40-06.75 42-02
5 Austin Olson 11 Dufur 42-07.50
42-00 39-04.50 41-07.75 40-09 42-07.50 41-10.75
6 Ethan McConnell 12 Falls City 42-07.00
41-02.50 39-08 41-04.50 41-02.50 42-01.25 42-07
7 Brandon Batty 12 Cove 42-03.00
37-01 41-08.75 39-10 42-00.25 42-03 40-10.75
8 Tyler Sky 10 Elkton 40-08.50
38-07.25 38-11 40-08.50 37-08.75 37-09.50 40-04.75
9 Jake Buce 12 Dayville 40-04.25
39-06 40-04.25 39-04.50 FOUL 38-08.50 40-03.25
10 Elvis Mustafic 11 Arlington 40-03.50
39-00 40-03.50 38-05.25
Boys Discus Throw 1A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State Meet: % 160-08 2008 Willy Johnson, Days Creek
2012 Champ: 148-09 Jeremiah Woods, Damascus Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Tanner Eastlick 12 Crow 151-07
148-04 141-04 134-08 FOUL FOUL 151-07
2 Brandon Batty 12 Cove 132-02
132-02 FOUL FOUL 126-00 126-03 FOUL
3 Ethan McConnell 12 Falls City 131-11
131-02 125-08 FOUL 114-08 131-11 130-05
4 Brock Jones 11 Powder Valley 131-06
127-08 126-05 130-09 113-04 FOUL 131-06
5 Nathaniel Medeiros 12 Triangle Lake 129-06
129-06 119-09 127-11 FOUL FOUL FOUL
6 Ryan Blankenship 12 Arlington 127-08
127-08 FOUL FOUL FOUL 106-00 113-03
7 Kevin Baker 12 Prospect 125-05
122-05 125-02 115-01 125-05 124-06 114-10
8 Isaac Bruns 11 SW Christian 120-02
FOUL 120-02 FOUL 97-04 104-10 112-02
9 Nick Shaffer 12 Condon/Wheeler 116-06
116-06 88-11 101-00 FOUL FOUL 99-07
10 Kila Peck 12 Camas Valley 102-06
102-06 98-07 FOUL
Boys Javelin Throw 1A
================================================================
NFHS: * 246-09 2012 Bill Stanley, South Park, PA
State Meet: % 201-08 2012 Justin Larson, Dayville
2012 Champ: 201-08 Justin Larson, Dayville
Name Year School Finals
================================================================
1 Jake Buce 12 Dayville 174-00
158-02 156-09 153-09 151-02 174-00 FOUL
2 Ryan Blankenship 12 Arlington 172-01
145-07 159-06 172-01 164-02 146-07 154-11
3 Paxton Shira 12 Adrian 155-07
FOUL 152-02 153-02 148-11 FOUL 155-07
4 Dylon Tankersley 10 Spray 148-08
137-10 145-01 131-02 130-02 142-10 148-08
5 Cody Wilson 11 Mohawk 148-06
140-01 145-06 141-01 136-06 148-06 136-05
6 Ethan Miller 11 Crosshill Ch. 147-11
132-00 140-01 131-07 138-08 FOUL 147-11
7 Gage Hendrix 11 Alsea 145-01
145-01 137-10 132-11 110-06 127-03 123-02
8 Theran Hunt 11 Camas Valley 144-06
142-08 136-02 121-07 136-08 144-06 138-08
9 Josh Farquhar 12 SW Christian 136-08
136-08 120-07 129-07 129-02 131-02 128-02
10 Austin Buell 12 Elkton 125-00
104-10 123-03 125-00
Boys 100 Meter Dash 2A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.93 2009 Nevin Lewis, Culver
2012 Champ: 11.22 Josue Avilez, Central Linn
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Josue Avilez 11 Central Linn 11.48Q -1.7 1
2 David Henry 12 Oakland 11.57Q 0.8 2
3 Trevor Verhelst 9 Union 11.60Q -1.7 1
4 Chris Cotuna 12 Faith Bible 11.61Q 0.8 2
5 Ernesto Aguilera 11 Irrigon 11.66Q -1.7 1
6 Ben Field 11 Riverdale 11.72Q 0.8 2
7 Isaac Tully 12 Monroe 11.82q 0.8 2
8 Chris Smith 11 Santiam 11.92q -1.7 1
9 Lance Franco 9 Riddle 12.02 0.8 2
10 Aaron Sarmiento 9 Bonanza 12.28 -1.7 1
Boys 100 Meter Dash 2A
=====================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.93 2009 Nevin Lewis, Culver
2012 Champ: 11.22 Josue Avilez, Central Linn
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Josue Avilez 11 Central Linn 11.28 0.8
2 Trevor Verhelst 9 Union 11.42 0.8
3 Ben Field 11 Riverdale 11.59 0.8
4 Chris Cotuna 12 Faith Bible 11.59 0.8
5 Ernesto Aguilera 11 Irrigon 11.60 0.8
6 David Henry 12 Oakland 11.66 0.8
7 Chris Smith 11 Santiam 11.72 0.8
8 Isaac Tully 12 Monroe 11.77 0.8
Boys 200 Meter Dash 2A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.99 2009 Nevin Lewis, Culver
2012 Champ: 22.67 Nicolo Casale, Vernonia
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Mark LaCoste 12 Central Linn 22.96Q 1.4 2
2 Alex Tyler 11 Enterprise 23.34Q -1.2 1
3 Josue Avilez 11 Central Linn 23.56Q -1.2 1
4 Trevor Verhelst 9 Union 23.67Q 1.4 2
5 Ben Field 11 Riverdale 23.71Q -1.2 1
6 Chris Cotuna 12 Faith Bible 23.90Q 1.4 2
7 Isaac Tully 12 Monroe 24.00q 1.4 2
8 Gabe Dickson 9 Glendale 24.76q 1.4 2
9 Gage Lyons 12 Oakland 24.95 -1.2 1
10 Carlos Bracamontes 11 Chiloquin 25.10 -1.2 1
Boys 200 Meter Dash 2A
=====================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.99 2009 Nevin Lewis, Culver
2012 Champ: 22.67 Nicolo Casale, Vernonia
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Mark LaCoste 12 Central Linn 22.89 1.9
2 Josue Avilez 11 Central Linn 23.05 1.9
3 Trevor Verhelst 9 Union 23.12 1.9
4 Alex Tyler 11 Enterprise 23.40 1.9
5 Chris Cotuna 12 Faith Bible 23.49 1.9
6 Ben Field 11 Riverdale 23.63 1.9
7 Isaac Tully 12 Monroe 23.99 1.9
8 Gabe Dickson 9 Glendale 24.83 1.9
Boys 400 Meter Dash 2A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 49.22 2010 Colton Mastenbroek, Scio
2012 Champ: 50.07 Marcus Lynn, Enterprise
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Kyle Belanger 12 Culver 51.35Q 1
2 Alex Tyler 11 Enterprise 52.18Q 2
3 Nathan Gruenberg 12 Riverdale 52.28Q 1
4 Devin Lewis-Allen 10 Knappa 52.60Q 2
5 Alexis Heraly 12 Central Linn 52.68Q 1
6 Traegen Stradley 11 Lost River 54.36Q 2
7 Thompson Rogers 12 N. Douglas/Yonca 53.52q 1
8 Levi Tarbell 11 Bonanza 55.12q 2
9 Trae Baker 12 Pilot Rock 55.26 1
10 Keaton Black 11 Myrtle Point 57.40 2
Boys 400 Meter Dash 2A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 49.22 2010 Colton Mastenbroek, Scio
2012 Champ: 50.07 Marcus Lynn, Enterprise
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Alex Tyler 11 Enterprise 51.55
2 Kyle Belanger 12 Culver 51.69
3 Devin Lewis-Allen 10 Knappa 51.96
4 Alexis Heraly 12 Central Linn 52.86
5 Nathan Gruenberg 12 Riverdale 53.62
6 Thompson Rogers 12 N. Douglas/Yonca 54.20
7 Traegen Stradley 11 Lost River 54.26
8 Levi Tarbell 11 Bonanza 54.87
Boys 800 Meter Run 2A
================================================================
NFHS: * 1:46.45 1996 MIchael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:57.78 2007 Zack Massari, Scio
2012 Champ: 1:59.01 Nathan Fleck, Vernonia
Name Year School Finals
================================================================
1 Nathan Fleck 12 Vernonia 1:57.07%
2 Austin Burns 12 Enterprise 1:59.88
3 Isaiah Elder 12 Riverdale 2:01.21
4 Marcos Leon 12 Lost River 2:02.46
5 Kyle Belanger 12 Culver 2:02.75
6 Taylor Becker 12 East Linn Ch. 2:05.64
7 Joseph Fine 10 Oakridge 2:06.44
8 Eli Officer 11 Myrtle Point 2:07.15
9 Carson Reid 11 Elgin 2:08.10
10 Jericho Goss 11 Bonanza 2:09.98
Boys 1500 Meter Run 2A
================================================================
State Meet: % 4:00.10 2008 Max Long, Oakridge
2012 Champ: 4:04.24 Joseph Ewers, Central Linn
Name Year School Finals
================================================================
1 Sisay Gillock 11 Portland Ch. 4:10.06
2 Kody Osborne 12 East Linn Ch. 4:11.59
3 David Ribich 11 Enterprise 4:18.84
4 Marcos Leon 12 Lost River 4:21.42
5 Taylor Becker 12 East Linn Ch. 4:23.44
6 Anthony Landeros 10 Irrigon 4:26.04
7 Logan Rohweder-Romig 11 Neah-Kah-Nie 4:27.31
8 Taylor Ball 10 Oakridge 4:28.98
9 Nate Leu 12 N. Douglas/Yonca 4:34.81
10 Cody Allphin 9 Chiloquin 4:48.83
Boys 3000 Meter Run 2A
================================================================
State Meet: % 8:42.40 2012 Joseph Ewers, Central Linn
2012 Champ: 8:42.40 Joseph Ewers, Central Linn
Name Year School Finals
================================================================
1 Sisay Gillock 11 Portland Ch. 8:56.43
2 David Ribich 11 Enterprise 9:05.19
3 Kody Osborne 12 East Linn Ch. 9:08.82
4 Jamin Hooley 11 East Linn Ch. 9:32.28
5 Taylor Ball 10 Oakridge 9:33.70
6 Samuel O'Reilly 9 Union 9:56.46
7 Eric Cooper 10 Chiloquin 10:04.00
8 Eric Summers 11 Lost River 10:11.90
9 Nathanial Oberman 9 Oakland 10:21.14
10 Drew Cheney 10 Vernonia 10:27.84
Boys 110 Meter Hurdles 2A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.70 2009 Stephen Dickinson, Bonanza
2012 Champ: 14.97 Mark LaCoste, Central Linn
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Mark LaCoste 12 Central Linn 15.56Q -1.0 1
2 Aaron Jackson 12 Oakridge 16.65Q -1.3 2
3 David Guild 11 Portland Ch. 16.68Q -1.3 2
4 Jarrod Huggins 12 Bonanza 17.37Q -1.0 1
5 Tate Barnes 10 Central Linn 16.69Q -1.3 2
6 Austin Wisenbaker 12 Portland Ch. 17.66Q -1.0 1
7 Billy Strain 10 Myrtle Point 18.23q -1.0 1
8 Ethan Black 10 Union 18.49q -1.3 2
9 Brandon Mattos 10 Riddle 18.89 -1.3 2
10 Anthony Landeros 10 Irrigon 21.69 -1.0 1
Boys 110 Meter Hurdles 2A
=====================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.70 2009 Stephen Dickinson, Bonanza
2012 Champ: 14.97 Mark LaCoste, Central Linn
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Mark LaCoste 12 Central Linn 15.10 0.9
2 David Guild 11 Portland Ch. 16.30 0.9
3 Aaron Jackson 12 Oakridge 16.41 0.9
4 Tate Barnes 10 Central Linn 16.49 0.9
5 Jarrod Huggins 12 Bonanza 16.86 0.9
6 Austin Wisenbaker 12 Portland Ch. 17.31 0.9
7 Billy Strain 10 Myrtle Point 17.64 0.9
8 Ethan Black 10 Union 18.29 0.9
Boys 300 Meter Hurdles 2A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, RIverside, CA
State Meet: % 38.45 2010 Coulter Mastenbroek, Scio
2012 Champ: 39.69 Mark LaCoste, Central Linn
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Marcos Leon 12 Lost River 42.39Q 1
2 Aaron Jackson 12 Oakridge 43.07Q 2
3 Nathan Parren 9 Enterprise 42.58Q 1
4 David Guild 11 Portland Ch. 43.59Q 2
5 Collin Styring 11 Riverdale 42.69Q 1
6 Peter Meyr 12 Central Linn 43.96Q 2
7 Earl Propheter 12 Heppner 44.17q 2
8 Traegen Stradley 11 Lost River 44.64q 2
9 Brad Larsen 12 Myrtle Point 45.09 1
-- Mark LaCoste 12 Central Linn DQ 1 trail leg DQ
Boys 300 Meter Hurdles 2A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, RIverside, CA
State Meet: % 38.45 2010 Coulter Mastenbroek, Scio
2012 Champ: 39.69 Mark LaCoste, Central Linn
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 David Guild 11 Portland Ch. 42.06
2 Nathan Parren 9 Enterprise 42.40
3 Aaron Jackson 12 Oakridge 42.66
4 Peter Meyr 12 Central Linn 42.82
5 Marcos Leon 12 Lost River 43.22
6 Earl Propheter 12 Heppner 44.09
7 Traegen Stradley 11 Lost River 45.02
8 Collin Styring 11 Riverdale 47.01
Boys 4x100 Meter Relay 2A
===================================================================
NFHS: * 39.76 1998 Wyatt HS, Ft. Worth, TX
State Meet: % 43.67 2011 Central Linn
J. Wyne, J. Avilez, M. LaCoste, S.LaCoste
2012 Champ: 44.21 Central Linn
J. Wyne, T. Barnes, M. LaCoste, N. Casale
School Finals H#
===================================================================
1 Central Linn 43.81 2
1) Tate Barnes 10 2) Peter Meyr 12
3) Mark LaCoste 12 4) Josue Avilez 11
2 Portland Christian 45.20 2
1) Curtis Farmer 12 2) David Guild 11
3) Jesse DeLucia 11 4) Austin Wisenbaker 12
3 Oakland 45.35 2
1) Colby DeVasier 11 2) Gage Lyons 12
3) Chris Garrison 12 4) David Henry 12
4 Union 45.37 2
1) Daniel Colton 11 2) Brooke Scantling 9
3) Kenneth Sipp 11 4) Trevor Verhelst 9
5 Enterprise 45.68 2
1) Rocky Davidson 10 2) Alex Tyler 11
3) Dustin Dean 12 4) Austin Burns 12
6 Riverdale 45.69 1
1) Isaiah Elder 12 2) Ben Field 11
3) Collin Styring 11 4) Nathan Gruenberg 12
7 Waldport 46.07 2
1) Casey Sell 12 2) Elijah Tucker 12
3) Patrick Chapman 12 4) Caleb Bullock 11
8 Lost River 46.43 1
1) Ricardo Rayas 11 2) Jair Ramos 11
3) Traegen Stradley 11 4) Tannor Stradley 12
9 Riddle 46.51 1
1) Lance Franco 9 2) Brandon Mattos 10
3) Daniel Harris 12 4) Nick Wiggins 12
10 Oakridge 46.96 1
1) Noah Berling 10 2) Ben Olsen 11
3) Joseph Fine 10 4) Aaron Jackson 12
Boys 4x400 Meter Relay 2A
===================================================================
NFHS: * 3:07.40 1985 Hawthorne HS, Hawthorne, CA
State Meet: % 3:26.64 2007 St. Mary's
D. Hillgartner, D. Delgado, M. Seus, M. Miller
2012 Champ: 3:26.80 Vernonia
K. Wredstroem, N. Fleck, J. Stevens, N. Casale
School Finals H#
===================================================================
1 Riverdale 3:31.69 2
1) Isaiah Elder 12 2) Collin Styring 11
3) Ben Field 11 4) Nathan Gruenberg 12
2 Enterprise 3:35.40 2
1) David Hartlich 12 2) Austin Burns 12
3) Eric Schwendiman 12 4) Alex Tyler 11
3 Lost River 3:36.51 2
1) Frank Alonzo 11 2) Jair Ramos 11
3) Traegen Stradley 11 4) Marcos Leon 12
4 Central Linn 3:37.71 2
1) Josue Avilez 11 2) Oliver Meyr 11
3) Alexis Heraly 12 4) Tate Barnes 10
5 Union 3:40.57 2
1) Brooke Scantling 9 2) Daniel Colton 11
3) Kenneth Sipp 11 4) Trevor Verhelst 9
6 Portland Christian 3:40.59 1
1) David Stone 11 2) Nick Eckhardt 12
3) Sisay Gillock 11 4) David Guild 11
7 Monroe 3:42.58 1
1) Jacob Meeker 11 2) Talon Brown 10
3) Kendall Seitzinger 11 4) Isaac Tully 12
8 East Linn Christian Academy 3:43.42 2
1) Austin Linville 9 2) Kody Osborne 12
3) Taylor Becker 12 4) Michael Whitehead 11
9 Bonanza 3:47.64 1
1) Danny Zambrano 12 2) Jericho Goss 11
3) Kade Morgan 9 4) Levi Tarbell 11
10 Oakland 3:47.84 1
1) Colby DeVasier 11 2) Braydon Simmons 10
3) Chris Garrison 12 4) Gage Lyons 12
Boys High Jump 2A
================================================================
NFHS: * 7-05.75 2009 James White, Kansas City, MO
State Meet: % 6-07 2007 Nevin Lewis, Culver
2012 Champ: 6-02 Nick Ahn, Nestucca
Name Year School Finals
================================================================
1 Mike Mitchell 9 Reedsport 6-03.50
2 Oliver Meyr 11 Central Linn 6-01.00 O
3 Trent Sohr 12 Grant Union 6-01.00 XXO + 1 miss
4 TJ Fisher 12 Waldport 6-01.00 XXO + 5 misses
5 Linton McAllister 10 Weston-McEwen 6-00.00
6 Falk Thieme 12 Enterprise 5-10.00 XO
7 Nathan Parren 9 Enterprise 5-10.00 XXO
8 Nick Wiggins 12 Riddle 5-08.00
9 Kristian Hays 9 Glendale 5-06.00 O
10 Guillermo Pimienta 10 Nestucca 5-06.00 XO
-- Kyle Seals 12 Myrtle Point NH
-- Greg Carlson 11 Riverdale NH
Boys Pole Vault 2A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 15-06 2007 John Ellingson, Kennedy
2012 Champ: 13-00 Paul Bentz, Regis
Name Year School Finals
================================================================
1 Hayden Hinshaw 11 Reedsport 13-00.00
2 Stephen Howes 11 Elgin 12-03.00
3 Collin Styring 11 Riverdale 11-06.00 O + 0 misses
4 A.J. Timpy 10 Irrigon 11-06.00 XO + 0 misses
5 Corey Sledge 9 Culver 11-00.00 O + 0 misses
6 Austin McKillip 11 Nestucca 11-00.00 O + 1 miss
7 Ryan Mumey 11 Regis 11-00.00 XO + 2 misses
8 Joseph Fine 10 Oakridge 9-00.00
9 Andrew Taylor 9 Lost River 8-00.00
-- Pilo Lievanos 12 Lost River NH
Boys Long Jump 2A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 21-11.75 2009 Nevin Lewis, Culver
2012 Champ: 20-07.25 Josh Reznick, Portland Christian
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Isaac Tully 12 Monroe 21-04.50 1.4
20-09.50(3.2) 21-04.50(1.4) 21-01(1.8) 20-10(2.4) 20-03(1.7) FOUL(2.0)
2 Trent Sohr 12 Grant Union 21-04.00 1.3
19-09.75(1.7) 20-04.75(1.9) 20-03(2.7) 20-08.75(2.6) 21-04(1.3) 20-09.25(-0.0)
3 Falk Thieme 12 Enterprise 21-00.50 2.2
20-09.25(1.1) 15-00(2.4) FOUL(2.1) 20-00.25(+0.0) 21-00.50(2.2) FOUL(-1.6)
4 Mike Mitchell 9 Reedsport 20-06.75 1.7
18-11.25(4.2) 20-03.25(2.2) 20-01.25(1.0) 20-06.75(1.7) 20-03.25(0.4) 19-07.25(+0.0)
5 Casey Sell 12 Waldport 20-06.25 2.3
19-05.50(2.7) 20-06.25(2.3) 18-07.75(2.1) 19-07.75(0.8) 19-10(3.1) 19-08(1.8)
6 Jack Yoo 11 Canyonville Ch. 20-05.00 2.3
20-04(2.8) 19-08(0.9) 19-06(2.1) 19-09(2.0) 20-05(2.3) 19-11(2.3)
7 Peter Meyr 12 Central Linn 20-00.00 1.1
FOUL(3.4) 19-07.50(0.8) 19-01.50(1.0) FOUL(1.5) 19-00.50(1.2) 20-00(1.1)
8 Chris Cotuna 12 Faith Bible 19-02.50 1.4
19-02.50(1.4) FOUL(1.3) FOUL(1.1) 16-10(+0.0) 18-02.50(2.8) PASS
9 Joe Chen 12 Canyonville Ch. 18-11.25 2.4
17-04.25(0.2) 17-04.25(1.5) 18-10.50(2.1) 17-11(0.9) 17-11(2.1) 18-11.25(2.4)
10 Lane Sullivan 12 Vernonia 17-04.50 2.6
17-04.50(2.6) 16-08.50(1.0) 16-02(2.7)
Boys Triple Jump 2A
=====================================================================
NFHS: * 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena, CA
State Meet: % 44-02.75 2008 Preston Dace, Portland Christian
2012 Champ: 42-08 Josh Reznick, Portland Christian
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Dustin Dean 12 Enterprise 42-05.25 1.6
40-04.25(-0.4) 41-11.75(+0.0) 40-11.50(+0.0) 42-05.25(1.6) FOUL(1.4) 40-05.50(1.8)
2 Trent Sohr 12 Grant Union 42-03.75 0.5
42-02(0.1) 42-03.75(0.5) 41-07.50(-0.3) 42-00(+0.0) 41-01.25(1.6) 42-02.50(-1.0)
3 Brandon Gannon 12 Reedsport 40-07.00 2.3
39-07.50(+0.0) 38-10.25(+0.0) 38-04.25(0.8) 37-07.25(1.1) 39-02(1.0) 40-07(2.3)
4 Jack Yoo 11 Canyonville Ch. 40-02.00 +0.0
40-02(+0.0) 37-07.75(-0.9) 38-07.50(+0.0) 36-10.25(0.5) 38-10.50(3.1) 39-08(1.3)
5 Austin McKillip 11 Nestucca 40-01.75 2.4
38-05.50(+0.0) 38-09.50(2.2) 39-04.75(2.0) 39-11.50(1.1) 40-01.75(2.4) 39-05(1.2)
6 Brad Larsen 12 Myrtle Point 39-09.75 0.1
39-09.75(0.1) 38-08.50(1.1) 37-06(1.1) 37-11.25(0.5) 39-03.50(0.7) 39-03.50(-1.1)
7 Peter Meyr 12 Central Linn 39-09.25 2.9
FOUL(1.4) 38-05.25(-1.5) 38-08(1.7) 37-03(0.9) 39-09.25(2.9) 39-06.75(1.8)
8 Nathan Gruenberg 12 Riverdale 39-07.75 1.2
FOUL(1.7) FOUL(+0.0) 38-09.25(+0.0) 38-06.75(1.5) 39-04.50(2.1) 39-07.75(1.2)
9 Chandler O'Grady 11 Lost River 37-09.50 2.6
37-08.50(1.0) FOUL(+0.0) 34-07.75(-1.5) 37-09.25(+0.0) 37-09.50(2.6) 35-07.75(2.8)
10 Zach Gescher 11 Regis 37-01.25 +0.0
FOUL(0.9) 37-01.25(+0.0) FOUL(0.1)
Boys Shot Put 2A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 56-06 5/23/2013 Trevor Walker, Central Linn
State Meet: 56-06 5/23/2013 Trevor Walker, Central Linn
2012 Champ: 50-09.75 Trever Walker, Central Linn
Name Year School Finals
================================================================
1 Trevor Walker 12 Central Linn 56-06.00%
54-02 56-05.75 55-01.25 54-00.75 51-04.50 FOUL
2 Drace Moeller 10 Nestucca 47-00.25
45-11.50 44-01.50 46-09 44-09.25 47-00.25 45-02
3 Austin Horner 11 East Linn Ch. 46-00.25
43-09.75 44-02.25 46-00.25 43-03 43-06 45-09.50
4 Brett Elder 9 Nestucca 44-07.75
44-00 41-03.25 43-11.75 43-11.25 42-10.25 44-07.75
5 Clayton Gaines 11 Weston-McEwen 42-10.75
39-07.75 42-06.25 40-02 39-02.75 40-05 42-10.75
6 Kyle Staudenmayer 12 Lost River 40-08.00
37-11 39-07.25 39-04 40-08 37-09 39-10.50
7 Dillon Smith 12 Lost River 40-02.25
39-11.50 38-01.50 40-02.25 39-00 37-06.50 39-04.50
8 David Henry 12 Oakland 39-04.00
39-04 37-09 38-02 37-06.75 38-06.25 36-00.75
9 Falk Thieme 12 Enterprise 38-09.50
37-02.25 38-09.50 36-00.50 35-09.25 35-01.75 35-05.25
10 Hayden Snow 10 Oakland 38-08.25
FOUL FOUL 38-08.25
Boys Discus Throw 2A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State Meet: % 155-02 2007 John Laidet, Bonanza
2012 Champ: 152-06 Paul Bentz, Regis
Name Year School Finals
================================================================
1 Blake Warren 11 East Linn Ch. 151-11
146-07 151-11 151-03 139-01 144-08 139-05
2 Trevor Walker 12 Central Linn 146-07
142-01 142-02 139-00 146-07 FOUL 136-05
3 Brett Elder 9 Nestucca 140-06
FOUL 106-06 137-08 140-06 109-09 FOUL
4 Curtis Farmer 12 Portland Ch. 138-03
121-11 122-05 134-11 FOUL 138-03 131-04
5 David Henry 12 Oakland 131-10
FOUL 131-10 FOUL 117-10 101-11 FOUL
6 Clayton Gaines 11 Weston-McEwen 131-07
127-09 125-09 FOUL 131-07 117-00 120-10
7 Jordan Widener 12 Enterprise 128-00
127-06 128-00 112-05 FOUL 119-01 120-01
8 Kenden Findley 10 Myrtle Point 126-01
118-10 126-01 117-11 108-10 116-08 FOUL
9 Daniel Harris 12 Riddle 113-06
107-06 113-06 103-09 FOUL 109-06 FOUL
10 Kyle Staudenmayer 12 Lost River 101-01
101-01 100-05 FOUL
Boys Javelin Throw 2A
================================================================
NFHS: * 246-09 2012 Bill Stanley, South Park, PA
State Meet: % 187-07 2009 Nathan Rowlett, Portland Christian
2012 Champ: 175-04 Daniel Juneau, Glendale
Name Year School Finals
================================================================
1 Jackson VanVuren 10 Faith Bible 165-10
146-07 147-05 160-01 165-10 145-11 140-10
2 Kyle Seals 12 Myrtle Point 164-03
164-03 162-09 156-11 157-08 160-10 163-09
3 Daniel Glaede 11 Kennedy 157-03
144-04 144-09 154-08 152-11 155-09 157-03
4 Tannor Stradley 12 Lost River 154-06
134-10 140-05 150-00 152-08 154-06 115-00
5 Osvaldo Macias 12 Irrigon 153-07
153-07 FOUL 123-00 123-07 130-01 127-11
6 Brett Elder 9 Nestucca 145-09
137-11 138-11 134-10 145-09 143-06 143-11
7 Brad Larsen 12 Myrtle Point 143-03
143-03 134-00 140-08 140-04 137-08 135-06
8 Nikolai Christofferson 10 Enterprise 141-00
133-08 141-00 99-05 137-09 120-09 107-03
9 Kyle Streeter 11 Glendale 140-03
129-10 140-03 FOUL FOUL 100-11 112-01
10 Trevor Walker 12 Central Linn 132-09
107-08 132-07 132-09
Boys 100 Meter Dash 3A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.7h 1980 Cameron Brennan, Yoncalla
2012 Champ: 11.22 A.J. Hedgecock, Dayton
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Brandon Williams 12 Cascade Ch. 11.45Q -1.0 2
2 Brady Smith 12 Scio 11.64Q -2.9 1
3 Darion Smalley 11 De La Salle N, 11.63Q -1.0 2
4 Ryan Orlandini 11 Blanchet Cath. 11.85Q -2.9 1
5 Tyler Forrester 12 Horizon Ch. 11.70Q -1.0 2
6 Devyn Heflin 12 Rainier 11.97Q -2.9 1
7 Marcus Hardman 11 Bandon 11.79q -1.0 2
8 Anthony Consolo 12 Westside Ch. 12.11q -2.9 1
9 Bryant Cardenas 10 Riverside 12.36 -1.0 2
10 Alex Flores 12 Umatilla 12.40 -2.9 1
Boys 100 Meter Dash 3A
=====================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.7h 1980 Cameron Brennan, Yoncalla
2012 Champ: 11.22 A.J. Hedgecock, Dayton
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Brady Smith 12 Scio 11.19 0.4
2 Brandon Williams 12 Cascade Ch. 11.34 0.4
3 Darion Smalley 11 De La Salle N, 11.37 0.4
4 Ryan Orlandini 11 Blanchet Cath. 11.48 0.4
5 Devyn Heflin 12 Rainier 11.58 0.4
6 Marcus Hardman 11 Bandon 11.63 0.4
7 Anthony Consolo 12 Westside Ch. 11.66 0.4
8 Tyler Forrester 12 Horizon Ch. 11.67 0.4
Boys 200 Meter Dash 3A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.6h 1986 Shane Campbell, Enterprise
2012 Champ: 22.43 David Harris, Westside Christian
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Brady Smith 12 Scio 22.93Q -1.4 2
2 Brandon Williams 12 Cascade Ch. 23.39Q -1.2 1
3 Darion Smalley 11 De La Salle N, 23.50Q -1.4 2
4 Jacob Sturtevant 11 Westside Ch. 23.57Q -1.2 1
5 Austin Angerbauer 12 Scio 23.60Q -1.2 1
6 Devon Marshall 12 Rainier 23.72Q -1.4 2
7 Justin Angove 12 Bandon 23.73q -1.2 1
8 Agi Tamez 11 Vale 24.00q -1.2 1
9 Jing Wei Liang 12 Westside Ch. 24.14 -1.4 2
10 Matson Gahley 12 Burns 24.70 -1.4 2
Boys 200 Meter Dash 3A
=====================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.6h 1986 Shane Campbell, Enterprise
2012 Champ: 22.43 David Harris, Westside Christian
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Brady Smith 12 Scio 22.39 1.3
2 Devon Marshall 12 Rainier 22.50 1.3
3 Brandon Williams 12 Cascade Ch. 23.05 1.3
4 Justin Angove 12 Bandon 23.41 1.3
5 Jacob Sturtevant 11 Westside Ch. 23.42 1.3
6 Austin Angerbauer 12 Scio 23.61 1.3
7 Darion Smalley 11 De La Salle N, 23.64 1.3
8 Agi Tamez 11 Vale 23.75 1.3
Boys 400 Meter Dash 3A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.65 1985 Mike Wisnovsky, St. Mary's
State Meet: 48.65 2005 Andrew Perri
2012 Champ: 48.73 David Harris, Westside Christian
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Devon Marshall 12 Rainier 51.08Q 1
2 Jordan Moyes 11 Nyssa 51.95Q 2
3 Nathan Jones 12 Scio 51.85Q 1
4 Jacob Sturtevant 11 Westside Ch. 52.48Q 2
5 Quentin Jensen 11 Nyssa 53.36Q 1
6 Clay Wimmer 12 Rainier 53.65Q 2
7 Jing Wei Liang 12 Westside Ch. 53.58q 1
8 Josh Fledderjohann 10 Lakeview 53.96q 2
9 Elijah Dill 9 Coquille 54.46 2
10 Joseph Pelley 12 Santiam Ch. 54.58 1
Boys 400 Meter Dash 3A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.65 1985 Mike Wisnovsky, St. Mary's
State Meet: 48.65 2005 Andrew Perri
2012 Champ: 48.73 David Harris, Westside Christian
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Devon Marshall 12 Rainier 50.03
2 Jacob Sturtevant 11 Westside Ch. 51.24
3 Nathan Jones 12 Scio 51.43
4 Jordan Moyes 11 Nyssa 51.77
5 Quentin Jensen 11 Nyssa 53.48
6 Josh Fledderjohann 10 Lakeview 54.22
7 Clay Wimmer 12 Rainier 54.38
8 Jing Wei Liang 12 Westside Ch. 1:15.08
Boys 800 Meter Run 3A
================================================================
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:55.00 2005 Andrew Perri, Oakridge
2012 Champ: 2:00.21 Kirk Anderson, Westside Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Cooper Roach 11 Valley Catholic 1:58.77
2 Quentin Jensen 11 Nyssa 1:59.14
3 Tracy Salgado 11 St. Mary's 1:59.16
4 Kirk Anderson 12 Westside Ch. 2:00.15
5 Ryan Krostag 11 Westside Ch. 2:01.51
6 AJ Holmberg 11 Scio 2:03.64
7 Daniel Whittle 9 Blanchet Cath. 2:03.72
8 Alex Cummings 12 Cascade Ch. 2:03.80
9 Brian Guisinger 11 Rainier 2:04.59
10 Sage Stipe 10 Nyssa 2:06.71
Boys 1500 Meter Run 3A
================================================================
NFHS: * 4:05.10 , Oregon Episcopal
State Meet: % 3:55.76 2010 Cole Watson, Rogue River
2012 Champ: 4:05.10 Nick Obletz, Oregon Episcopal
Name Year School Finals
================================================================
1 Cooper Roach 11 Valley Catholic 4:05.81
2 Nick Obletz 12 Oregon Episcopal 4:10.99
3 Zach Bellew 11 Creswell 4:14.79
4 Rich Fettig 12 Westside Ch. 4:14.92
5 Tim McPherson 10 Cascade Ch. 4:25.00
6 Chris Poole 12 Blanchet Cath. 4:26.55
7 Israel Gastelum 12 Umatilla 4:26.97
8 Elijah Conway 9 St. Mary's 4:27.21
9 Cody Tesch 11 Gervais 4:30.19
10 Julio Mendez 12 Nyssa 4:37.47
Boys 3000 Meter Run 3A
================================================================
State Meet: % 8:46.31 1995 James Longoria, Nyssa
2012 Champ: 9:02.32 Nick Obletz, Oregon Episcopal
Name Year School Finals
================================================================
1 Nick Obletz 12 Oregon Episcopal 8:59.85
2 Zach Bellew 11 Creswell 9:07.04
3 Rich Fettig 12 Westside Ch. 9:17.34
4 Wilder Boyden 10 Valley Catholic 9:22.74
5 Wolf Seifer 9 Blanchet Cath. 9:27.62
6 Tim McPherson 10 Cascade Ch. 9:33.56
7 Miguel Diaz De Leon 9 Sheridan 9:49.02
8 Julio Mendez 12 Nyssa 10:03.06
9 Chris Martin 11 St. Mary's 10:22.30
10 Andrew Deleon 9 Nyssa 10:36.11
Boys 110 Meter Hurdles 3A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.1h 1987 Devon White, Central Linn
2012 Champ: 15.11 Nathan Farrell, Warrenton
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Seth Gretz 12 Rogue River 15.65Q 0.3 1
2 Brent Counts 12 Blanchet Cath. 16.12Q NWI 2
3 Daniel Harper 12 Scio 15.95Q 0.3 1
4 John Bates 9 Nyssa 16.60Q NWI 2
5 Taylor Miles 12 Amity 16.18Q 0.3 1
6 Luke Wildhaber 12 Dayton 16.71Q NWI 2
7 Ian Smith 11 Catlin Gabel 17.08q NWI 2
8 Curtis Marxer 11 Warrenton 17.19q 0.3 1
9 Sage DeLong 10 Vale 19.24 0.3 1
10 Daniel Osbourn 9 Cascade Ch. 21.42 NWI 2
Boys 110 Meter Hurdles 3A
=====================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.1h 1987 Devon White, Central Linn
2012 Champ: 15.11 Nathan Farrell, Warrenton
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Seth Gretz 12 Rogue River 15.51 1.2
2 Daniel Harper 12 Scio 15.57 1.2
3 Brent Counts 12 Blanchet Cath. 15.78 1.2
4 Taylor Miles 12 Amity 16.20 1.2
5 John Bates 9 Nyssa 16.32 1.2
6 Luke Wildhaber 12 Dayton 16.79 1.2
7 Ian Smith 11 Catlin Gabel 17.51 1.2
8 Sage DeLong 10 Vale 21.72 1.2
Boys 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.12 2006 Marshall Ackley, Nyssa
2012 Champ: 40.08 Justin Angove, Bandon
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Justin Angove 12 Bandon 40.03Q 1
2 Seth Gretz 12 Rogue River 42.13Q 2
3 Taylor Miles 12 Amity 42.13Q 1
4 Devyn Heflin 12 Rainier 42.17Q 2
5 Sean Kounovsky 10 Creswell 42.43Q 1
6 Ian Smith 11 Catlin Gabel 42.67Q 2
7 Luke Wildhaber 12 Dayton 42.92q 2
8 Laramie Stipe 10 Nyssa 43.61q 2
9 Sage DeLong 10 Vale 43.89 1
10 Brent Counts 12 Blanchet Cath. 45.68 1
Boys 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.12 2006 Marshall Ackley, Nyssa
2012 Champ: 40.08 Justin Angove, Bandon
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Justin Angove 12 Bandon 39.17
2 Seth Gretz 12 Rogue River 39.67
3 Sean Kounovsky 10 Creswell 41.66
4 Devyn Heflin 12 Rainier 41.76
5 Ian Smith 11 Catlin Gabel 42.38
6 Taylor Miles 12 Amity 42.87
7 Luke Wildhaber 12 Dayton 43.11
8 Laramie Stipe 10 Nyssa 43.91
Boys 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================
NFHS: * 39.76 1998 Wyatt HS, Ft. Worth, TX
State Meet: % 43.57 2008 Westside Christian
C. Colby, A. Curtis, R. Parker, E. Barton
2012 Champ: 44.19 Horizon Christian
R. Sederstrom, T. Forrester, C. Straton, B. Smith
School Finals H#
===================================================================
1 Scio 43.43% 2
1) Nathan Jones 12 2) AJ Holmberg 11
3) Austin Angerbauer 12 4) Brady Smith 12
2 Cascade Christian 43.93 2
1) Brandon Williams 12 2) Cody Parker 11
3) Levi Girardot 12 4) Aric Alcantara 12
3 Westside Christian 44.12 2
1) Kirk Anderson 12 2) Anthony Consolo 12
3) Jacob Sturtevant 11 4) Jing Wei Liang 12
4 De La Salle North 44.47 2
1) Dennis Carline 11 2) Calvin Curry 10
3) Larry Kemp 11 4) Darion Smalley 11
5 St. Mary's-Medford 45.05 2
1) Calvin Roberts 12 2) Tracy Salgado 11
3) Glenn Alvarez 12 4) Tom Hilton 12
6 Santiam Christian 45.54 1
1) Robin Ernst 11 2) Michael Armour 12
3) Joseph Pelley 12 4) Jacob Callis 11
7 Nyssa 46.25 1
1) Austin Wagstaff 11 2) John Bates 9
3) Angel Castellanoz 11 4) Jordan Moyes 11
8 Vale 48.14 1
1) Johnathon Harrison 10 2) Agi Tamez 11
3) Connor Eyler 10 4) Sage DeLong 10
-- Rainier DNF 2
1) Clay Wimmer 12 2) Devyn Heflin 12
3) Parker Dean 12 4) Devon Marshall 12
-- Amity DQ 1 out of zone-2nd exch
1) Mauricio Duran 10 2) Riley Moore 10
3) Jordan Butler 10 4) Taylor Miles 12
Boys 4x400 Meter Relay 3A
===================================================================
NFHS: * 3:07.40 1985 Hawthorne HS, Hawthorne, CA
State Meet: % 3:24.90 2012 Westside Christian
E. Parker, J. Hanscom, K. Anderson, D. Harris
2012 Champ: 3:24.90 Westside Christian
E. Parker, J. Hanscom, K. Anderson, D. Harris
School Finals H#
===================================================================
1 Scio 3:27.06 2
1) Ben Jones 12 2) Nathan Jones 12
3) AJ Holmberg 11 4) Brady Smith 12
2 Westside Christian 3:30.05 2
1) Anthony Consolo 12 2) Ryan Krostag 11
3) Kirk Anderson 12 4) Jacob Sturtevant 11
3 Cascade Christian 3:30.26 2
1) Brandon Williams 12 2) Jake Brown 11
3) Aric Alcantara 12 4) Alex Cummings 12
4 Rainier 3:34.67 2
1) Clay Wimmer 12 2) Brian Guisinger 11
3) Devyn Heflin 12 4) Devon Marshall 12
5 Nyssa 3:34.92 2
1) Laramie Stipe 10 2) Jordan Moyes 11
3) Sage Stipe 10 4) Quentin Jensen 11
6 Catlin Gabel 3:37.37 2
1) Cody Hoyt 12 2) Ian Smith 11
3) David Lovitz 12 4) Walker Andrews 11
7 Amity 3:37.49 1
1) Mauricio Duran 10 2) Jordan Butler 10
3) Riley Moore 10 4) Taylor Miles 12
8 St. Mary's-Medford 3:40.53 1
1) Tracy Salgado 11 2) Calvin Roberts 12
3) Ross Robino 12 4) Tom Hilton 12
9 Blanchet Catholic 3:41.52 1
1) Chris Poole 12 2) Bailey Muller 12
3) Austin Wittenberg 12 4) Ryan Orlandini 11
10 Vale 3:48.20 1
1) Drake Montgomery 11 2) Aidan Schlupe 9
3) Brockton Mattos 9 4) Agi Tamez 11
Boys High Jump 3A
================================================================
NFHS: * 7-05.75 2009 James White, Kansas City, MO
State Meet: % 6-09 1986 Matt Owen, Dayton
2012 Champ: 6-01 Trent Sohr, Grant Union
Name Year School Finals
================================================================
1 Mack Epple 12 Illinois Valley 5-11.00
2 Seth Gretz 12 Rogue River 5-10.00
3 Caleb Griffie 10 Westside Ch. 5-08.00 O
3 Devin Weien 9 Corbett 5-08.00 O
5 Calvin Anderson 12 Horizon Ch. 5-08.00 XO
6 Jeff Davies 10 Burns 5-08.00 XXO
7 Steven Smucker 12 Harrisburg 5-06.00 O
7 Adam Dugan 12 Warrenton 5-06.00 O
9 Ryan Almen 11 Santiam Ch. 5-06.00 XO
-- John Bates 9 Nyssa NH
Boys Pole Vault 3A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 15-04 2006 Marshall Ackley, Nyssa
2012 Champ: 12-06 Joseph Pelley, Santiam Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Joseph Pelley 12 Santiam Ch. 13-06.00 Jumpoff: X O O
2 Seth Gretz 12 Rogue River 13-06.00 Jumpoff: X O X
3 Zach Greenleaf 10 Catlin Gabel 12-09.00 O
4 Matson Gahley 12 Burns 12-09.00 XO
5 Micah Cisneros 11 Dayton 12-06.00
6 Conner Hanson 10 Catlin Gabel 12-03.00 O
7 Drake Montgomery 11 Vale 12-03.00 XO
8 Tristan Dixon 11 Coquille 11-09.00
9 Hunter Jelden 10 Harrisburg 10-06.00
-- Payton James 10 Sheridan NH
Boys Long Jump 3A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 23-05.50 1978 Mike Douglas, North Douglas
2012 Champ: 21-11.25 A.J. Hedgecock, Dayton
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Calvin Anderson 12 Horizon Ch. 21-01.25 +0.0
19-04.50(0.8) 21-01.25(+0.0) 20-10(2.3) 20-03.25(0.7) 20-04(+0.0) 20-03(-0.4)
2 Levi Girardot 12 Cascade Ch. 20-09.25 1.3
19-06.25(0.7) 19-11.75(+0.0) 20-09.25(1.3) 19-03.25(1.9) FOUL(+0.0) FOUL(0.8)
3 Aric Alcantara 12 Cascade Ch. 20-07.50 2.8
20-06.25(1.3) 19-02.25(2.0) 20-07.50(2.8) 19-09.50(+0.0) 20-02(+0.0) 19-11.25(+0.0)
4 Malik Knott 9 Colton 20-03.75 +0.0
18-08.75(+0.0) 20-03.75(+0.0) 19-01(1.9) 19-04(+0.0) 18-11(+0.0) 18-10(+0.0)
5 Christian Fullbright 11 Santiam Ch. 19-10.75 0.8
FOUL(+0.0) FOUL(1.2) 19-10.75(0.8) 19-03.25(0.7) FOUL(1.2) 18-04(+0.0)
6 Lucas Stiff Arm 9 Catlin Gabel 19-10.50 1.9
FOUL(0.4) 19-10.50(1.9) FOUL(2.1) 18-01(-0.9) 19-00(+0.0) 18-07.50(+0.0)
7 John Bates 9 Nyssa 19-06.25 +0.0
19-06.25(+0.0) FOUL(+0.0) 19-04(2.4) 13-07.50(0.6) FOUL(1.1) 17-02(+0.0)
8 Jordan Smith 12 Salem Academy 19-03.50 1.6
19-02(+0.0) FOUL(+0.0) 19-03.50(1.6) 17-03(-1.6) 18-10(0.8) 19-00.50(+0.0)
9 Max Abrams 12 Oregon Episcopal 18-11.75 1.2
18-06.50(-0.4) 18-11.75(1.2) 18-05(1.9) 16-10.75(0.4) 17-03.75(1.6) 17-04.50(+0.0)
10 Agi Tamez 11 Vale 18-09.25 3.0
17-09.75(2.2) 18-06.25(2.3) 18-09.25(3.0)
Boys Triple Jump 3A
=====================================================================
NFHS: * 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena, CA
State Meet: % 46-01.50 1988 Jake Llado, Regis
2012 Champ: 43-08.50 Marcellus Ramos, Nyssa
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Calvin Anderson 12 Horizon Ch. 43-05.50 0.2
41-11.50(+0.0) FOUL(-0.3) 42-06.25(1.4) 42-07.50(-1.1) 43-05.50(0.2) 41-07.50(-2.1)
2 Lucas Stiff Arm 9 Catlin Gabel 42-07.75 1.3
FOUL(+0.0) 41-00.75(-2.2) 42-07.75(1.3) 41-03.50(-0.1) 41-06(+0.0) 40-07.50(-0.5)
3 Levi Girardot 12 Cascade Ch. 42-06.50 0.4
41-10.75(+0.0) 41-02.75(-1.9) 41-09.50(0.8) 40-09(1.6) 42-06.50(0.4) 40-09(-2.0)
4 Aric Alcantara 12 Cascade Ch. 41-11.25 2.1
40-00.50(-1.2) 38-01.50(-0.8) 40-00.75(1.6) 40-11.75(2.3) 41-11.25(2.1) 40-04.50(0.1)
5 Christian Fullbright 11 Santiam Ch. 41-05.00 2.2
40-04(-2.8) FOUL(-0.4) 39-05(1.3) 41-00.50(1.8) 41-05(2.2) 40-00.75(+0.0)
6 Austin Wagstaff 11 Nyssa 40-05.50 2.2
38-09.50(-0.1) 39-02.75(-0.6) 40-03.25(1.9) 40-05.50(2.2) 39-11.50(3.1) 38-11(+0.0)
7 Dennis Carline 11 De La Salle N, 40-02.25 +0.0
40-02.25(+0.0) 38-00.25(-0.1) FOUL(-1.5) FOUL(0.6) 35-11.75(-1.1) 37-10.50(0.6)
8 Michael Armour 12 Santiam Ch. 39-11.25 +0.0
39-05.25(-1.1) FOUL(-1.4) 38-06.50(-1.8) 38-06.50(1.9) 39-10(1.5) 39-11.25(+0.0)
9 Ben Goumy 10 Gervais 39-06.25 -1.7
39-06.25(-1.7) FOUL(-3.0) 39-03.25(1.0) FOUL(+0.0) FOUL(1.8) 38-10.50(+0.0)
10 Sage DeLong 10 Vale 38-10.25 -1.7
38-04(-2.2) 38-09.75(-1.9) 38-10.25(-1.7)
Boys Shot Put 3A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 63-11.25 1979 Ron Schmidt, Wahtonka
2012 Champ: 50-09.50 Hayden Craig, Dayton
Name Year School Finals
================================================================
1 Wilson Hodge 12 Coquille 49-04.25
48-02.50 48-08.25 47-07 48-05.50 49-00.25 49-04.25
2 Jordan Hollaway 12 Warrenton 48-04.00
FOUL 48-04 46-00.25 43-05.50 FOUL 47-08.25
3 Jeff Lieder 11 Blanchet Cath. 47-11.50
FOUL FOUL 45-08.50 47-11.50 46-06.75 45-03
4 Damien Olvera 10 Nyssa 46-06.00
46-06 43-08 FOUL 45-00.50 43-10.75 46-05.50
5 Aaron Cesaro 11 Cascade Ch. 46-05.75
44-02 46-05.75 FOUL 44-10.25 FOUL FOUL
6 Kevin Castillo 11 Dayton 45-03.50
38-04.50 45-03.50 43-11.50 42-07 42-00 44-06
7 Loren Linhart 12 Jefferson 45-01.00
45-00.75 45-01 44-06.75 44-04 45-00.50 44-01
8 Max Jones 12 Pleasant Hill 43-10.75
36-02.50 43-06.50 43-10.75 41-10 43-00.25 41-06.75
9 Kyle Hayes 12 Amity 43-05.25
43-05.25 43-05 43-04.50 FOUL FOUL FOUL
10 Alex Hisey 12 Rainier 42-03.50
FOUL 39-10 42-03.50
11 Greg Shimer 11 Riverside 41-05.75
40-01.75 FOUL 41-05.75
Boys Discus Throw 3A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State Meet: % 179-10 1979 Ron Schmidt, Wahtonka
2012 Champ: 158-00 A.J. Hedgecock, Dayton
Name Year School Finals
================================================================
1 Aaron Cesaro 11 Cascade Ch. 150-01
146-00 139-05 140-11 135-01 150-01 FOUL
2 Wilson Hodge 12 Coquille 148-05
147-06 148-05 137-10 133-05 141-05 122-07
3 Loren Linhart 12 Jefferson 147-09
FOUL FOUL 132-07 FOUL 147-09 117-00
4 Cheyene Webb 11 Nyssa 144-09
115-01 139-05 135-00 FOUL FOUL 144-09
5 Kyle Hayes 12 Amity 140-01
125-04 140-01 139-10 131-10 133-00 137-01
6 Jordan Hollaway 12 Warrenton 138-06
134-06 FOUL 127-06 FOUL 126-02 138-06
7 Ryan Peasley 12 Pleasant Hill 132-06
132-06 127-00 129-09 109-07 122-03 97-09
8 Grant Phillips 12 Horizon Ch. 131-02
125-07 131-02 122-09 115-01 128-06 125-01
9 Joseph Loidhamer 12 Rainier 115-10
105-07 93-00 105-09 96-11 99-02 115-10
10 Octavio Politron 11 Umatilla 103-04
102-11 103-04 98-11
Boys Javelin Throw 3A
================================================================
NFHS: * 246-09 2012 Bill Stanley, South Park, PA
State Meet: % 199-02 2012 Shane Brooks, Pleasant Hill
2012 Champ: 199-02 Shane Brooks, Pleasant Hill
Name Year School Finals
================================================================
1 Levi Girardot 12 Cascade Ch. 176-02
FOUL 144-05 176-02 167-00 165-10 150-06
2 Wyatt Prunk 12 Jefferson 161-04
156-07 149-02 154-02 161-04 141-06 158-00
3 Luke Wildhaber 12 Dayton 155-06
FOUL 117-00 139-00 132-02 155-06 147-06
4 Seth Nonnenmacher 11 Burns 155-05
147-02 155-05 149-08 104-02 145-10 153-04
5 Avery McMillan 10 Harrisburg 146-04
138-10 140-07 141-07 133-01 139-04 146-04
6 Peter Cain 11 Burns 144-00
142-00 FOUL 127-02 130-01 144-00 129-08
7 Evan Harrison 10 Westside Ch. 142-06
113-04 128-03 142-06 136-02 136-01 133-07
8 Dennis Carline 11 De La Salle N, 142-03
130-09 125-08 125-08 123-01 135-01 142-03
9 JJ England 10 Bandon 139-03
117-00 138-01 139-03 122-08 128-03 132-00
10 Jordan Cain 12 Warrenton 125-00
120-09 125-00 118-02
Girls 100 Meter Dash 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 12.24 2008 Braidy Bates, Pleasant Hill
State Meet: 12.24 Maria Kropf, Sweet Home
2012 Champ: 12.59 Genna Settle, Estacada
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Genna Settle 12 Estacada 12.46Q -1.2 1
2 Kerissa D'Arpino 11 North Valley 12.93Q 0.1 2
3 Venessa D'Arpino 11 North Valley 12.82Q -1.2 1
4 Ahsha Mootz 11 Cottage Grove 12.97Q 0.1 2
5 Dyani Lopez 10 Newport 13.00Q 0.1 2
6 Rachel Vinjamuri 10 Newport 13.10Q -1.2 1
7 Maddison King 9 Banks 13.03q 0.1 2
8 Alex Jellison 12 Douglas 13.06q 0.1 2
9 Laken Berlin 10 Crook County 13.07 0.1 2
10 Sarah King 11 Yamhill-Carlton 13.16 0.1 2
11 Madison Cronin 12 Gladstone 13.23 -1.2 1
12 Emalie Gauntz 12 North Bend 13.35 -1.2 1
13 Kristi Childers 10 McLoughlin 13.46 -1.2 1
14 Kirstyn Groshong 11 Elmira 13.57 -1.2 1
Girls 100 Meter Dash 4A
=====================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 12.24 2008 Braidy Bates, Pleasant Hill
State Meet: 12.24 Maria Kropf, Sweet Home
2012 Champ: 12.59 Genna Settle, Estacada
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Venessa D'Arpino 11 North Valley 12.04% +0.0
2 Genna Settle 12 Estacada 12.22% +0.0
3 Kerissa D'Arpino 11 North Valley 12.25 +0.0
4 Dyani Lopez 10 Newport 12.66 +0.0
5 Maddison King 9 Banks 12.86 +0.0
6 Ahsha Mootz 11 Cottage Grove 12.89 +0.0
7 Rachel Vinjamuri 10 Newport 13.04 +0.0
8 Alex Jellison 12 Douglas 13.08 +0.0
Girls 200 Meter Dash 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 25.01 1997 Ellannee Richardson, Gladstone
2012 Champ: 25.70 Gena Settle, Estacada
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Genna Settle 12 Estacada 25.21Q 0.4 2
2 Kerissa D'Arpino 11 North Valley 25.94Q NWI 1
3 Ahsha Mootz 11 Cottage Grove 26.01Q NWI 1
4 Venessa D'Arpino 11 North Valley 26.22Q 0.4 2
5 Dyani Lopez 10 Newport 26.09Q NWI 1
6 Kristine Dunn 12 Cottage Grove 26.38Q 0.4 2
7 Tori Johnson 10 Estacada 26.15q NWI 1
8 Sarah King 11 Yamhill-Carlton 26.32q NWI 1
9 Sara Ham 12 Philomath 26.55 0.4 2
10 Maddison King 9 Banks 26.55 0.4 2
11 Alex Jellison 12 Douglas 26.64 NWI 1
12 Reid Stroup 10 Ridgeview 27.07 0.4 2
13 Emalie Gauntz 12 North Bend 27.15 0.4 2
Girls 200 Meter Dash 4A
=====================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 25.01 1997 Ellannee Richardson, Gladstone
2012 Champ: 25.70 Gena Settle, Estacada
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Venessa D'Arpino 11 North Valley 24.11% 1.1
2 Kerissa D'Arpino 11 North Valley 24.39% 1.1
3 Genna Settle 12 Estacada 24.74% 1.1
4 Ahsha Mootz 11 Cottage Grove 25.68 1.1
5 Dyani Lopez 10 Newport 25.83 1.1
6 Kristine Dunn 12 Cottage Grove 25.88 1.1
7 Sarah King 11 Yamhill-Carlton 25.96 1.1
8 Tori Johnson 10 Estacada 26.22 1.1
Girls 400 Meter Dash 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 56.19 1995 Tish Henes, Baker
2012 Champ: 58.68 Megan Morris, Mazama
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Megan Morris 11 Mazama 59.65Q 1
2 Kristine Dunn 12 Cottage Grove 59.78Q 2
3 Kerissa D'Arpino 11 North Valley 59.66Q 1
4 Sara Ham 12 Philomath 1:00.03Q 2
5 Suzanne Van De Grift 11 Yamhill-Carlton 59.72Q 1
6 Venessa D'Arpino 11 North Valley 1:00.04Q 2
7 Rachel Vinjamuri 10 Newport 1:00.07q 1
8 Talya Holenstein 9 La Salle Prep 1:00.25q 1
9 Jamilla Gambee 11 Junction City 1:00.93 1
10 Emalie Gauntz 12 North Bend 1:00.99 2
11 Dakota Steen 11 Ridgeview 1:01.57 2
12 Ricki Mock 10 Sutherlin 1:02.47 2
13 Theresa Spenner 11 Astoria 1:05.98 2
-- Tori Johnson 10 Estacada FS 1
-- Lexus Miller-Moylan 10 La Grande DNF 2
Girls 400 Meter Dash 4A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 56.19 1995 Tish Henes, Baker
2012 Champ: 58.68 Megan Morris, Mazama
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Venessa D'Arpino 11 North Valley 54.68%
2 Kerissa D'Arpino 11 North Valley 55.66%
3 Kristine Dunn 12 Cottage Grove 56.64
4 Sara Ham 12 Philomath 58.37
5 Megan Morris 11 Mazama 58.52
6 Suzanne Van De Grift 11 Yamhill-Carlton 1:00.41
7 Talya Holenstein 9 La Salle Prep 1:01.12
8 Rachel Vinjamuri 10 Newport 1:01.15
Girls 800 Meter Run 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:12.78 2003 Brianna Anderson-Gregg, Philomath
2012 Champ: 2:15.70 Emily Bever, Molalla
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jackie Chandler 10 Stayton 2:19.88Q 2
2 Emily Bever 11 Molalla 2:22.70Q 1
3 Katelyn Wells 11 Siuslaw 2:21.05Q 2
4 Charlie Davidson 11 Scappoose 2:22.72Q 1
5 Taylor Brown 10 Henley 2:22.11Q 2
6 Zoe Falk 11 Sisters 2:22.88Q 1
7 Tiela Roland 11 Klamath Union 2:23.15q 2
8 Josie Lonai 10 McLoughlin 2:23.97q 1
9 Jasmine Smith 11 La Grande 2:25.08 1
10 Kelsey Cathcart 12 La Salle Prep 2:25.53 1
11 Ricki Mock 10 Sutherlin 2:26.14 2
12 Aria Blumm 10 Sisters 2:27.02 2
13 Abby Kessi 11 Scappoose 2:30.75 2
14 Tierra Stephenson 11 Philomath 2:31.65 1
Girls 800 Meter Run 4A
================================================================
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:12.78 2003 Brianna Anderson-Gregg, Philomath
2012 Champ: 2:15.70 Emily Bever, Molalla
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Emily Bever 11 Molalla 2:12.83
2 Zoe Falk 11 Sisters 2:15.95
3 Charlie Davidson 11 Scappoose 2:18.77
4 Jackie Chandler 10 Stayton 2:18.80
5 Taylor Brown 10 Henley 2:23.50
6 Katelyn Wells 11 Siuslaw 2:23.62
7 Josie Lonai 10 McLoughlin 2:27.32
8 Tiela Roland 11 Klamath Union 2:28.34
Girls 1500 Meter Run 4A
================================================================
State Meet: % 4:31.92 2003 Brianna Anderson-Gregg, Philomath
2012 Champ: 4:44.19 Sierra Brown, Hidden Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Sierra Brown 12 Hidden Valley 4:42.45
2 Charlie Davidson 11 Scappoose 4:45.44
3 Katy Potter 12 Siuslaw 4:48.48
4 Breanna Wright 9 Cottage Grove 4:49.75
5 Charlotte Blakesley 10 Seaside 4:49.92
6 Nevina Deluca 10 Phoenix 4:57.16
7 Amanda Welch 10 La Grande 5:00.79
8 Josie Lonai 10 McLoughlin 5:01.50
9 Jenna Grunwald 10 Philomath 5:06.06
10 Heather Loughridge 9 Molalla 5:07.29
11 Shaylin Curtis 11 Brook-Harb 5:07.65
12 Aria Blumm 10 Sisters 5:10.80
13 Brianna Loughridge 9 Molalla 5:16.46
14 Raquel Albee 12 Stayton 5:28.88
Girls 3000 Meter Run 4A
================================================================
State Meet: % 9:50.58 1996 Melinda Campbell, Newport
2012 Champ: 10:22.23 Alisha Luna, Klamath Union
Name Year School Finals
================================================================
1 Sierra Brown 12 Hidden Valley 10:07.89
2 Katy Potter 12 Siuslaw 10:09.22
3 Nevina Deluca 10 Phoenix 10:22.76
4 Breanna Wright 9 Cottage Grove 10:25.48
5 Charlotte Blakesley 10 Seaside 10:45.89
6 Kaisa Johnson 10 Astoria 10:50.85
7 Holly Bertram 9 Ontario 11:01.33
8 Brianna Loughridge 9 Molalla 11:03.87
9 Amanda Welch 10 La Grande 11:10.55
10 Nicole Rasmussen 11 Sweet Home 11:18.75
11 Gabby Hobson 9 North Bend 11:27.89
12 Mandi Desmarteau 10 Central 11:28.48
13 Kristen LaChapelle 11 Cascade 12:01.59
Girls 100 Meter Hurdles 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.85 1998 Ellannee Richardson, Gladstone
2012 Champ: 15.11 Claire Thomas, Molalla
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Claire Thomas 12 Molalla 15.28Q -2.3 1
2 Willow Charlton 11 Henley 16.00Q -2.1 2
3 Allison Kilday 10 Seaside 16.44Q -2.3 1
4 Kaylie Boschma 10 Yamhill-Carlton 16.65Q -2.1 2
5 Cherilyn Bunker 12 Newport 16.46Q -2.3 1
6 Haley White 11 La Grande 16.68Q -2.1 2
7 Kayla Rasmussen 12 La Grande 16.50q -2.3 1
8 Emma Callender 10 Philomath 16.84q -2.1 2
9 Kirstyn Groshong 11 Elmira 16.87 -2.1 2
10 Alisha Haken 12 Sisters 16.91 -2.3 1
11 Stevie Miller 10 Siuslaw 17.30 -2.3 1
12 Kelsey Skinner 11 Henley 17.38 -2.3 1
13 Alexandra Dodson 12 Siuslaw 17.51 -2.1 2
14 Tieara Norman 9 Gladstone 24.70 -2.1 2
Girls 100 Meter Hurdles 4A
=====================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.85 1998 Ellannee Richardson, Gladstone
2012 Champ: 15.11 Claire Thomas, Molalla
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Claire Thomas 12 Molalla 14.66% 0.6
2 Willow Charlton 11 Henley 15.82 0.6
3 Cherilyn Bunker 12 Newport 16.10 0.6
4 Allison Kilday 10 Seaside 16.17 0.6
5 Kaylie Boschma 10 Yamhill-Carlton 16.28 0.6
6 Emma Callender 10 Philomath 16.42 0.6
7 Haley White 11 La Grande 16.43 0.6
Girls 300 Meter Hurdles 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 43.93 2012 Claire Thomas, Molalla
2012 Champ: 43.93 Claire Thomas, Molalla
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Claire Thomas 12 Molalla 44.51Q 1
2 Hannah Waite 11 North Marion 47.62Q 2
3 Jamilla Gambee 11 Junction City 47.10Q 1
4 Dakota Steen 11 Ridgeview 47.81Q 2
5 Willow Charlton 11 Henley 47.28Q 1
6 Breana Harless 12 North Bend 47.94Q 2
7 Allison Kilday 10 Seaside 47.36q 1
8 Megan Schrock 11 Philomath 48.08q 1
9 Haley White 11 La Grande 48.17 2
10 Kaylie Boschma 10 Yamhill-Carlton 48.23 1
11 Michaela Miller 9 Sisters 48.51 2
12 Mackenzie Folkerts 12 Newport 48.69 2
13 Emily Murphy 12 Hidden Valley 48.87 1
14 McKenzie Edwards 9 North Bend 49.63 1
15 Tieara Norman 9 Gladstone 50.25 2
Girls 300 Meter Hurdles 4A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 43.93 2012 Claire Thomas, Molalla
2012 Champ: 43.93 Claire Thomas, Molalla
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Claire Thomas 12 Molalla 43.85%
2 Dakota Steen 11 Ridgeview 46.02
3 Jamilla Gambee 11 Junction City 46.35
4 Allison Kilday 10 Seaside 46.84
5 Willow Charlton 11 Henley 47.25
6 Hannah Waite 11 North Marion 47.61
7 Breana Harless 12 North Bend 47.74
8 Megan Schrock 11 Philomath 48.45
Girls 4x100 Meter Relay 4A
===================================================================
NFHS: * 44.50 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 48.59 1985 Siuslaw
K. Lang, T. Courtney, T. Gortler, K. Elkins
2012 Champ: 49.69 La Salle Prep
V. White, A. Byrne, A. Taylor, A. Sprauer
School Finals H#
===================================================================
1 Estacada 49.10 2
1) Alexis Chavez 12 2) Tori Johnson 10
3) Ashley Teel 11 4) Genna Settle 12
2 Cottage Grove 49.61 2
1) Chelsey Bottorff 9 2) Kristine Dunn 12
3) Josi Sisco 11 4) Ahsha Mootz 11
3 Gladstone 50.14 2
1) Mikaela Simac 10 2) Kelsey Hathaway 11
3) Madison Cronin 12 4) Taylor Plunkett 12
4 Newport 50.18 2
1) Rachel Vinjamuri 10 2) Kacie Hargett 12
3) Cara Knott 11 4) Dyani Lopez 10
5 Crook County 50.23 1
1) Madeline Bernard 10 2) Laken Berlin 10
3) Audrey Bernard 9 4) McKenzie Zirbel 11
6 Philomath 50.60 1
1) Alison Jensen 12 2) Tierra Stephenson 11
3) Megan Schrock 11 4) Sara Ham 12
7 Hidden Valley 50.80 2
1) Lindsey Stephanie 11 2) Helena Decasas 10
3) Monasha Goree 12 4) Emily Murphy 12
8 Seaside 51.12 1
1) Allison Kilday 10 2) Bridgette Malone 9
3) Danielle Willyard 10 4) Kelly Willyard 10
9 Douglas 51.15 1
1) Jean Rietmann 10 2) Alex Jellison 12
3) Jackye Navarro 10 4) Anna Rietmann 12
10 Yamhill-Carlton 51.16 2
1) Kaylie Boschma 10 2) Teagan Roberts 10
3) Suzanne Van De Grift 11 4) Sarah King 11
11 Sweet Home 51.51 1
1) Josie Knight 9 2) Haley Kent 11
3) India Porter 10 4) Courtney Kent 11
12 North Bend 51.70 1
1) Brianna Cole 9 2) McKenzie Edwards 9
3) Breana Harless 12 4) Emalie Gauntz 12
13 La Grande 51.71 1
1) Haley White 11 2) Kayla Rasmussen 12
3) Alora Brown 11 4) Ally Tsiatsos 11
14 Mazama 55.54 2
1) Shasteena Adkisson 11 2) Kylie Durant 12
3) Haylie Durant 9 4) Megan Morris 11
-- La Salle Prep DQ 2 3rd exchange
1) Victoria White 12 2) Talya Holenstein 9
3) Amanda Byrne 12 4) Allie Sprauer 12
Girls 4x400 Meter Relay 4A
===================================================================
NFHS: * 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 3:56.83 2008 Henley
K.Poetsch, S. North, K. Waugh, T. Wallace
2012 Champ: 4:01.03 Molalla
A. True, T. Munson, C. Thomas, E. Bever
School Finals H#
===================================================================
1 Molalla 3:57.90 2
1) Angelica True 11 2) Claire Thomas 12
3) Audrey Bever 9 4) Emily Bever 11
2 Cottage Grove 4:01.12 2
1) Chelsey Bottorff 9 2) Breanna Wright 9
3) Ahsha Mootz 11 4) Kristine Dunn 12
3 Yamhill-Carlton 4:01.32 2
1) Teagan Roberts 10 2) Kaylie Boschma 10
3) Suzanne Van De Grift 11 4) Sarah King 11
4 Ridgeview 4:04.34 2
1) Reid Stroup 10 2) Mikenna Marchment 9
3) Brianna Yeakey 11 4) Dakota Steen 11
5 Hidden Valley 4:04.91 2 4:04.902
1) Helena Decasas 10 2) Sierra Brown 12
3) Monasha Goree 12 4) Taylor Larson 11
6 North Valley 4:04.91 2 4:04.906
1) Venessa D'Arpino 11 2) Kaitlyn Bell 10
3) Rochelle Banta 10 4) Kerissa D'Arpino 11
7 Sisters 4:04.91 1 4:04.909
1) Michaela Miller 9 2) Macadia Calavan 9
3) Aria Blumm 10 4) Zoe Falk 11
8 Newport 4:06.10 1
1) Cara Knott 11 2) Dyani Lopez 10
3) Kacie Hargett 12 4) Rachel Vinjamuri 10
9 La Salle Prep 4:07.15 2
1) Amanda Byrne 12 2) Courtney Crain 11
3) Kelsey Cathcart 12 4) Talya Holenstein 9
10 Gladstone 4:08.96 2
1) Kelsey Hathaway 11 2) Mikaela Simac 10
3) Tieara Norman 9 4) Taylor Plunkett 12
11 Philomath 4:10.73 1
1) Brenna Marshall 10 2) Jenna Grunwald 10
3) Tierra Stephenson 11 4) Sara Ham 12
12 Scappoose 4:12.16 1
1) Haley Wight 11 2) Abby Kessi 11
3) Eleanor Jones 9 4) Charlie Davidson 11
13 La Grande 4:17.24 1
1) Ally Tsiatsos 11 2) Erin Bodfish 10
3) Jasmine Smith 11 4) Amanda Welch 10
14 Siuslaw 4:18.74 1
1) Kenndy Pendergrass 10 2) Katelyn Wells 11
3) Alexandra Dodson 12 4) Katy Potter 12
15 Sutherlin 4:18.99 1
1) Katrina Ratledge 11 2) Rebecca Sidlo 9
3) Brittany Coleman 10 4) Ricki Mock 10
Girls High Jump 4A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 6-00 1974 Joni Huntley, Sheridan
2012 Champ: 5-04 Elizabeth Venzon, Hidden Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Hosanna Wilder 9 Ridgeview 5-03.00
2 Amy Hilger 11 Banks 5-02.00 O
3 Mackenzie Folkerts 12 Newport 5-02.00 XO
4 Kelsey Shaw 11 Elmira 5-01.00
5 Tori Johnson 10 Estacada 4-10.00 XXO + 1 miss
6 Alisha Haken 12 Sisters 4-10.00 XXO + 2 misses
7 Jean Rietmann 10 Douglas 4-08.00 O
7 Abby Edmonds 11 Henley 4-08.00 O
7 Taylor Larson 11 Hidden Valley 4-08.00 O
7 Cherise Kirkpatrick 11 North Bend 4-08.00 O
11 Lauren Birr 11 Banks 4-08.00 XO
11 Julia Kenyon 10 Central 4-08.00 XO
11 Kyrie Precott 9 Ridgeview 4-08.00 XO
14 Isabella Petitta 11 Molalla 4-08.00 XXO
Girls Pole Vault 4A
================================================================
NFHS: * 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia, LA
State Meet: % 12-05 2010 Sammie Clark, North Bend
2012 Champ: 11-03 Sara Small, Sisters
Name Year School Finals
================================================================
1 McKenna Streed 10 Gladstone 11-06.00
2 Alex Jellison 12 Douglas 11-03.00
3 Kelsea Defilippis 12 Newport 10-03.00 O
4 McKenzie Gauntz 10 North Bend 10-03.00 XO
5 Michaela Shurts 12 Banks 10-00.00
6 Rowan Jackman 12 Henley 9-06.00
7 Anna Smith 12 Stayton 9-00.00 O
8 Danielle Michael 10 Crook County 9-00.00 XXO
8 Chloee Sazama 11 La Pine 9-00.00 XXO
10 Randi Holland 11 Ridgeview 8-06.00 O
10 Elena Otteson 11 Gladstone 8-06.00 O
12 Alisha Haken 12 Sisters 8-06.00 XXO
12 Carly DiPietro 12 Scappoose 8-06.00 XXO
-- Maria Gray 10 Henley NH
Girls Long Jump 4A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 19-02.50 2007 Amy Skofstad, Gladstone
2012 Champ: 19-01.50 Claire Thomas, Molalla
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Claire Thomas 12 Molalla 18-02.75 0.5
FOUL(+0.0) 18-02.75(0.5) 16-11.25(1.2) FOUL(+0.0) FOUL(0.7) FOUL(-0.6)
2 Madison Cronin 12 Gladstone 17-10.50 +0.0
16-09(-0.4) 17-06.25(-0.5) 16-06(-0.7) 16-09.50(+0.0) 17-10.50(+0.0) 16-10.50(-1.1)
3 Laken Berlin 10 Crook County 17-02.50 +0.0
FOUL(-0.5) 16-04.50(-0.7) 16-05.25(-0.1) 16-04.50(-1.3) 17-02.50(+0.0) 16-06(-0.7)
4 Genna Settle 12 Estacada 17-01.50 -2.0
16-08.25(-2.2) 17-01(-1.5) 6-06(-1.2) 16-11.75(-0.7) 6-09.50(-0.9) 17-01.50(-2.0)
5 Tieara Norman 9 Gladstone 16-02.00 0.9
15-10.50(+0.0) 16-02(0.9) 15-10.25(+0.0) 15-08.75(-1.5) 15-07(-0.1) 15-10.75(-3.1)
6 Michaela Miller 9 Sisters 15-10.50 -1.6
FOUL(+0.0) 15-09(0.5) 14-06.25(+0.0) 15-06.75(-1.2) 15-10.50(-1.6) FOUL(+0.0)
7 Gabby Mathis 9 Mazama 15-10.00 1.1
15-03(+0.0) 15-04(-1.1) 15-10(1.1) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 14-08(-1.1)
8 Reba Hoffman 9 Central 15-06.00 +0.0
15-06(+0.0) 15-06(-0.6) 14-10.50(-0.3) 14-08.50(-1.1) 14-05(-1.6) 14-11.75(1.6)
9 Brianna Cole 9 North Bend 15-01.00 -0.9
13-10.25(-1.2) 14-05.75(-1.6) 15-01(-0.9) 14-02.50(+0.0) 14-09(0.6) 14-11.50(0.7)
10 Kelsey Shaw 11 Elmira 14-11.25 1.4
13-08.25(+0.0) 14-05(+0.0) 14-11.25(1.4)
11 Elizabeth Levesque 10 Mazama 14-09.75 1.2
12-09.25(+0.0) 14-06.25(-0.8) 14-09.75(1.2)
12 Anna Rietmann 12 Douglas 14-08.75 -1.2
14-01.75(-1.9) 13-07.75(+0.0) 14-08.75(-1.2)
13 Kelly Willyard 10 Seaside 14-03.50 -0.3
FOUL(-1.2) FOUL(-1.6) 14-03.50(-0.3)
14 Liz Weulk 12 Baker 14-00.00 0.3
13-06.25(+0.0) 14-00(0.3) 13-06.25(-1.1)
15 Teagan Roberts 10 Yamhill-Carlton 13-11.50 +0.0
12-07.75(-1.9) 13-11.50(+0.0) FOUL(1.4)
-- Kelsea Defilippis 12 Newport FOUL
FOUL(-1.4) FOUL(+0.0) FOUL(-2.0)
Girls Triple Jump 4A
=====================================================================
NFHS: * 44-02.25 2001 Ychlindra Spears, Austin, TX
State Meet: % 38-00 1998 Tia Jenkins, Grant Union
2012 Champ: 36-09.25 Elizabeth Venzon, Hidden Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Madison Cronin 12 Gladstone 35-10.75 2.6
FOUL(-0.8) 34-08(1.9) 35-10.75(2.6) 34-10.25(0.9) 35-01(1.8) 35-07.50(+0.0)
2 Anna Rietmann 12 Douglas 34-09.25 1.6
FOUL(-3.1) FOUL(1.2) 34-02.50(1.6) 34-09.25(1.6) 34-02.25(1.2) 34-08.50(+0.0)
3 Kendall Schumaker 11 Gladstone 34-03.25 +0.0
FOUL(-2.3) FOUL(2.4) 33-06(1.7) 33-05.75(1.0) 34-03.25(+0.0) 33-04.50(+0.0)
4 Brenna Marshall 10 Philomath 33-09.50 1.6
32-02.50(-1.2) 32-06.50(2.1) 33-09.50(1.6) 32-06.25(2.1) 33-00.75(1.0) 32-09(-0.3)
5 Alisha Haken 12 Sisters 33-07.25 -1.5
32-07.50(+0.0) 33-03.25(+0.0) 32-09.25(2.6) 32-08(1.9) 32-00.25(+0.0) 33-07.25(-1.5)
6 Caitlin Kepple 12 Henley 33-04.25 +0.0
32-11.50(2.2) 32-10.75(2.1) 32-06.75(-0.2) 32-09.50(0.5) 33-03.25(-0.5) 33-04.25(+0.0)
7 Mackenzie Folkerts 12 Newport 32-10.50 1.7
32-10.50(1.7) 32-03(+0.0) 32-02.75(2.2) 32-08(-0.9) 32-09(+0.0) 32-08(1.6)
8 Elizabeth Levesque 10 Mazama 32-08.00 2.7
31-07.75(1.4) 30-06.25(0.3) 32-08(2.7) 32-02.25(-1.3) 32-06.50(+0.0) 31-04(2.0)
9 Liz Weulk 12 Baker 32-03.50 1.5
31-07.75(1.3) FOUL(-1.2) 32-03.50(1.5) 32-03(+0.0) 31-08.75(+0.0) 31-10.50(1.0)
10 Jasmine Smith 11 La Grande 32-02.00 1.6
FOUL(+0.0) 31-10.75(-1.8) 32-02(1.6)
11 Carly DiPietro 12 Scappoose 31-10.75 -0.2
30-00.25(1.7) 30-10(1.4) 31-10.75(-0.2)
12 Cheyenne O'Loughlin 11 Yamhill-Carlton 31-05.50 1.0
31-05.50(1.0) 30-02.50(3.4) 31-04.25(-0.4)
13 Katherine Miller 11 Douglas 31-03.50 0.4
FOUL(1.2) 31-03.50(0.4) 31-00(-2.5)
14 India Porter 10 Sweet Home 28-11.25 +0.0
28-11.25(+0.0) 28-08.25(-2.6) FOUL(1.3)
Girls Shot Put 4A
================================================================
NFHS: * 54-10.75 2003 Michelle Carter, Austin, TX
State Meet: % 48-07 1988 Christy Ward, North Valley
2012 Champ: 42-07 Cherilyn Bunker, Newport
Name Year School Finals
================================================================
1 Cherilyn Bunker 12 Newport 44-05.00
43-00 44-05 40-02.50 37-03.50 40-05.50 40-11.50
2 D'Onna Robinson 12 Gladstone 40-08.75
39-03.50 39-08.50 FOUL 40-08.75 40-04.25 40-03.25
3 Tricia Ingraham 12 Cottage Grove 38-07.50
37-04.25 FOUL 37-10.50 36-02.25 38-03.50 38-07.50
4 Cheyenne Partlow 10 Molalla 38-04.25
35-11 37-03.50 38-04.25 35-09.75 37-07 36-09.75
5 Christina MacDonald 12 Sutherlin 38-03.50
36-08.50 38-03.50 35-11.75 35-07.75 37-02.75 36-03.75
6 Olivia Gulliford 10 South Umpqua 37-06.00
36-00.50 36-11 37-06 34-02.75 33-06.75 34-05.50
7 Kathryn Kaonis 11 Crook County 36-11.75
FOUL FOUL 36-04 36-08.75 36-11.75 36-06.50
8 Annie Victor 11 Banks 35-10.00
31-10 33-02.25 35-10 33-06.75 31-02 33-06.50
9 Sylvia Dean 11 Cottage Grove 35-07.00
34-06.50 34-09.50 35-07 35-05.25 35-07 34-03
10 Danielle Fitts 12 Seaside 34-11.00
34-03.50 34-11 34-07.50
11 Katrina Linenko 10 Newport 33-11.75
FOUL 33-11.75 33-10.25
12 Alli Ferdig 11 Baker 33-06.75
31-11.25 33-06.75 33-05
13 Emma Hickman 9 Phoenix 33-05.75
33-05.75 32-02 FOUL
14 Lyric Biggins 10 Hidden Valley 30-09.50
29-09.25 28-04.50 30-09.50
Girls Discus Throw 4A
================================================================
NFHS: * 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
State Meet: % 152-10 2009 Laura Bobek, Astoria
2012 Champ: 135-06 D'Onna Robinson, Gladstone
Name Year School Finals
================================================================
1 D'Onna Robinson 12 Gladstone 132-07
FOUL 123-02 FOUL 132-07 FOUL FOUL
2 Cherilyn Bunker 12 Newport 125-02
125-02 89-09 FOUL FOUL 112-07 106-10
3 Annie Victor 11 Banks 123-02
116-06 119-07 115-08 115-10 123-02 119-05
4 Tricia Ingraham 12 Cottage Grove 114-11
109-02 106-09 114-11 104-04 111-08 98-10
5 Olivia Gulliford 10 South Umpqua 114-03
102-06 113-03 113-01 108-07 114-03 114-03
6 Molly Viles 12 Crook County 110-05
109-08 FOUL 110-05 FOUL 107-08 98-06
7 McKenzie Hidalgo 11 Ridgeview 109-02
FOUL 108-06 107-08 109-02 FOUL FOUL
8 Erika Lund 12 Cascade 109-02
FOUL 107-09 109-02 96-08 105-07 FOUL
9 Emma Hickman 9 Phoenix 107-09
69-11 107-09 104-04 104-05 105-03 73-06
10 Christina MacDonald 12 Sutherlin 98-06
FOUL 98-06 FOUL
11 Danielle Fitts 12 Seaside 96-09
FOUL 65-06 96-09
12 Christine Brown 11 Henley 93-01
FOUL 93-01 FOUL
13 Kaitlyn Watts 11 Sweet Home 90-11
85-11 FOUL 90-11
-- Angela Sprecher 10 North Marion FOUL
FOUL FOUL FOUL
Girls Javelin Throw 4A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 155-08 2002 Sam Young, Henley
2012 Champ: 141-11 Annie Whitfield, Sweet Home
Name Year School Finals
================================================================
1 Kelsey Shaw 11 Elmira 134-02
131-04 123-08 123-11 125-09 134-02 124-03
2 Christina MacDonald 12 Sutherlin 132-00
125-00 125-09 129-08 126-10 130-06 132-00
3 Ashlee Cole 11 Siuslaw 129-03
119-11 124-11 112-11 117-07 104-10 129-03
4 Kacie Hargett 12 Newport 125-01
114-04 125-01 119-09 112-05 114-08 119-07
5 Hannah Troutman 11 Crook County 123-06
110-06 114-08 116-03 99-04 123-06 104-06
6 Courtney Pardee 12 Gladstone 123-03
123-03 91-06 96-05 109-05 109-01 74-04
7 Destiny Dawson 11 Cottage Grove 123-02
121-08 122-08 108-08 FOUL 123-02 117-10
8 Kindel Bailey 10 Banks 117-08
104-09 116-03 113-00 102-06 117-08 116-04
9 Monica Voboril 12 Baker 116-06
FOUL FOUL 116-06 103-10 FOUL 111-07
10 Murphy Emily 12 Hidden Valley 115-02
110-11 115-02 114-04
11 Ashley Edwards 12 Banks 112-04
110-02 101-07 112-04
12 Hayley Bell 11 Cascade 111-05
111-05 101-01 104-03
13 Racyne Parker 12 Henley 107-09
106-06 102-10 107-09
14 Elle Renault 10 Madras 106-06
106-06 97-11 101-06
Girls 100 Meter Dash 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 11.78 2009 Kellie Schueler, Summit
2012 Champ: 12.78 Jestena Mattson, Hood River Valley
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Madelyn Metzler 10 Marshfield 12.53Q -0.5 1
2 Jestena Mattson 10 Hood River Val. 12.64Q 0.1 2
3 Kiersten Ochsner 11 Redmond 12.67Q -0.5 1
4 Megan Buzzas 10 Summit 12.90Q 0.1 2
5 Ashley Martin 11 Liberty 12.93Q 0.1 2
6 Jansen Edmiston 9 Hermiston 12.94Q -0.5 1
7 Allison Young 10 West Albany 12.98q -0.5 1
8 Erinn Sinn 12 Silverton 13.00q 0.1 2
9 Jade Weiss 10 Wilsonville 13.04 0.1 2
10 Taylor Bucy 12 North Eugene 13.07 -0.5 1
11 Jasmin McKenzie 11 Benson 13.08 -0.5 1
12 Paris Gresham 12 Franklin 13.34 0.1 2
Girls 100 Meter Dash 5A
=====================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 11.78 2009 Kellie Schueler, Summit
2012 Champ: 12.78 Jestena Mattson, Hood River Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Madelyn Metzler 10 Marshfield 12.47 -1.0
2 Jestena Mattson 10 Hood River Val. 12.51 -1.0
3 Kiersten Ochsner 11 Redmond 12.67 -1.0
4 Ashley Martin 11 Liberty 12.77 -1.0
5 Jansen Edmiston 9 Hermiston 12.82 -1.0
6 Megan Buzzas 10 Summit 12.85 -1.0
7 Allison Young 10 West Albany 12.87 -1.0
8 Erinn Sinn 12 Silverton 13.00 -1.0
Girls 200 Meter Dash 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 23.94 2009 Kellie Schueler, Summit
2012 Champ: 25.93 Caitlyn Safley, Sandy
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Jestena Mattson 10 Hood River Val. 25.48Q 0.7 1
2 Madelyn Metzler 10 Marshfield 25.58Q 1.5 2
3 Jessica Imbrie 12 Sherwood 25.85Q 1.5 2
4 Kiersten Ochsner 11 Redmond 25.92Q 0.7 1
5 Allison Young 10 West Albany 26.00Q 1.5 2
6 Sarah Martinez 11 Liberty 26.33Q 0.7 1
7 Alexa Thomas 11 Summit 26.56q 0.7 1
8 Sophie Grace 10 Hood River Val. 26.66q 1.5 2
9 Katherine Darke 10 Benson 26.87 1.5 2
10 Lilly Paradis 11 Silverton 26.94 0.7 1
11 Brittany Cook 10 Marshfield 26.96 0.7 1
12 Nyoka Jones 9 Jefferson 26.97 1.5 2
Girls 200 Meter Dash 5A
=====================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 23.94 2009 Kellie Schueler, Summit
2012 Champ: 25.93 Caitlyn Safley, Sandy
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Jestena Mattson 10 Hood River Val. 25.20 1.3
2 Jessica Imbrie 12 Sherwood 25.73 1.3
3 Madelyn Metzler 10 Marshfield 25.88 1.3
4 Allison Young 10 West Albany 25.96 1.3
5 Kiersten Ochsner 11 Redmond 26.10 1.3
6 Sarah Martinez 11 Liberty 26.32 1.3
7 Alexa Thomas 11 Summit 26.33 1.3
8 Sophie Grace 10 Hood River Val. 26.74 1.3
Girls 400 Meter Dash 5A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 54.60 2009 Kellie Schueler, Summit
2012 Champ: 56.83 Aiyanna Cameron-Lewis, Crescent Valley
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Malika Waschmann 12 Corvallis 56.96Q 2
2 Aiyanna Cameron-Lewis 11 Crescent Valley 57.68Q 1
3 Jessica Imbrie 12 Sherwood 58.24Q 2
4 Sarah Martinez 11 Liberty 58.63Q 1
5 Jansen Edmiston 9 Hermiston 59.05Q 1
6 Annie Todd 12 Willamette 59.76Q 2
7 Katherine Darke 10 Benson 1:00.50q 2
8 Briana Bolster 10 Mountain View 1:00.70q 2
9 Anna Schlosser 11 Hood River Val. 1:00.76 1
10 Claire Christensen 9 Summit 1:01.94 1
11 Kelsi Loomis 11 Willamette 1:02.88 1
12 Lexi Berry 9 Franklin 1:03.61 2
Girls 400 Meter Dash 5A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 54.60 2009 Kellie Schueler, Summit
2012 Champ: 56.83 Aiyanna Cameron-Lewis, Crescent Valley
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Malika Waschmann 12 Corvallis 56.50
2 Aiyanna Cameron-Lewis 11 Crescent Valley 57.20
3 Jansen Edmiston 9 Hermiston 57.64
4 Jessica Imbrie 12 Sherwood 57.87
5 Sarah Martinez 11 Liberty 58.32
6 Annie Todd 12 Willamette 58.80
7 Briana Bolster 10 Mountain View 59.57
8 Katherine Darke 10 Benson 1:00.87
Girls 800 Meter Run 5A
================================================================
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:12.00 2008 Alyssa O'Connor, Summit
2012 Champ: 2:12.25 Taryn Rawlings, Wilsonville
Name Year School Finals
================================================================
1 Taryn Rawlings 11 Wilsonville 2:15.84
2 Aiyanna Cameron-Lewis 11 Crescent Valley 2:17.10
3 Bryn McKillop 11 Cleveland 2:18.88
4 Gwyneth McMorris 11 Corvallis 2:20.17
5 Helen Cutting 12 North Eugene 2:22.03
6 Tefna Mitchell-Hoegh 12 Redmond 2:22.58
7 Kaely Gordon 10 Summit 2:23.02
8 Isabel Leonard 9 Franklin 2:23.65
9 Natalie Hakala 9 Marist 2:24.73
10 Katie Markwick 11 Hermiston 2:24.76
11 Patience Marshall 11 St. Helens 2:28.23
12 Caitlyn Fick 10 Hood River Val. 2:30.08
Girls 1500 Meter Run 5A
================================================================
State Meet: % 4:32.02 2009 Kayleigh Tyerman, Crater
2012 Champ: 4:37.57 Ashley Maton, Summit
Name Year School Finals
================================================================
1 Taryn Rawlings 11 Wilsonville 4:46.97
2 Justine Feist 10 Corvallis 4:47.30
3 Rachel Khaw 9 Liberty 4:50.74
4 Emma Wren 10 Cleveland 4:51.10
5 Kaely Gordon 10 Summit 4:51.46
6 Margarita Lauer 11 Franklin 4:53.62
7 Maggie Coleman 12 Hermiston 4:55.26
8 Lydia Gildehaus 12 Hood River Val. 4:55.88
9 Emma Su 11 Summit 4:59.19
10 Olivia Goodheart 11 Churchill 5:00.73
11 Shaylen Crook 11 Marshfield 5:02.02
Girls 3000 Meter Run 5A
================================================================
State Meet: % 10:04.97 2008 Michelly Foley, Crook County
2012 Champ: 10:05.39 Shannon Susbauer, Milwaukie
Name Year School Finals
================================================================
1 Hannah Gindlesperger 9 Summit 10:09.79
2 MaryKate McGuire 12 Dallas 10:16.32
3 Shaylen Crook 11 Marshfield 10:22.63
4 Emma Wren 10 Cleveland 10:22.80
5 Margarita Lauer 11 Franklin 10:32.47
6 Rachel Khaw 9 Liberty 10:37.20
7 Sasha Gonzalez 12 Milwaukie 10:41.90
8 Leah Wessler 12 Ashland 10:45.55
9 Olivia Goodheart 11 Churchill 10:49.52
10 Maggie Coleman 12 Hermiston 10:52.73
11 Maddie Fuhrman 9 Silverton 10:56.75
12 Delaney Clem 9 Pendleton 11:00.70
Girls 100 Meter Hurdles 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.42 2009 Olivia Ferrara, Liberty
2012 Champ: 14.95 Kara Hallock, Lebanon
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Elizabeth Pecsok 11 Liberty 15.70Q 1.6 2
2 Lauren McGowne 12 Marshfield 15.89Q -0.8 1
3 Josie Kinney 12 Summit 16.01Q 1.6 2
4 Chaquinn Cook 10 Benson 16.08Q -0.8 1
5 Annaleise Kuenzi 12 Silverton 16.15Q -0.8 1
6 Emily Moe 12 Marshfield 16.22Q 1.6 2
7 Abby Johnston 12 Hermiston 16.32q 1.6 2
8 Alexa Evert 10 Bend 16.61q -0.8 1
9 Tabatha Mikkelsen 9 South Albany 16.99 1.6 2
10 Kristin Mascall 11 Pendleton 17.07 -0.8 1
11 Rebekah Quaglio 10 Sherwood 17.14 1.6 2
12 Emma Adams 11 Cleveland 17.35 -0.8 1
Girls 100 Meter Hurdles 5A
=====================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.42 2009 Olivia Ferrara, Liberty
2012 Champ: 14.95 Kara Hallock, Lebanon
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Lauren McGowne 12 Marshfield 15.29 1.4
2 Annaleise Kuenzi 12 Silverton 15.38 1.4 15.375
3 Josie Kinney 12 Summit 15.38 1.4 15.378
4 Elizabeth Pecsok 11 Liberty 15.69 1.4
5 Emily Moe 12 Marshfield 15.76 1.4
6 Alexa Evert 10 Bend 16.43 1.4
7 Chaquinn Cook 10 Benson 17.00 1.4
8 Abby Johnston 12 Hermiston 20.46 1.4
Girls 300 Meter Hurdles 5A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 44.22 2010 Olivia Ferrara, Liberty
2012 Champ: 44.94 Malika Waschmann, Corvallis
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Malika Waschmann 12 Corvallis 45.95Q 1
2 Jansen Edmiston 9 Hermiston 46.45Q 2
3 Josie Kinney 12 Summit 46.55Q 2
4 Bri Kempf 11 Marist 47.07Q 1
5 Taylor Bucy 12 North Eugene 47.51Q 2
6 Karlee Willcox 12 Lebanon 47.77Q 1
7 Sammy Hignell-Stark 12 Summit 47.99q 1
8 Hannah Boozer 10 Pendleton 50.13q 2
9 Alexis Imbler 11 Putnam 50.19 2
10 Birch Clark 10 Cleveland 50.26 1
11 Cara Murray 12 Cleveland 51.28 2
12 Shay Serres 11 Liberty 51.48 1
Girls 300 Meter Hurdles 5A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 44.22 2010 Olivia Ferrara, Liberty
2012 Champ: 44.94 Malika Waschmann, Corvallis
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Malika Waschmann 12 Corvallis 44.86
2 Jansen Edmiston 9 Hermiston 45.07
3 Josie Kinney 12 Summit 45.95
4 Taylor Bucy 12 North Eugene 45.97
5 Karlee Willcox 12 Lebanon 46.51
6 Bri Kempf 11 Marist 47.56
7 Sammy Hignell-Stark 12 Summit 48.46
8 Hannah Boozer 10 Pendleton 49.62
Girls 4x100 Meter Relay 5A
===================================================================
NFHS: * 44.50 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 48.87 2009 Wilsonville
N. Gearhart, A. Church, L. Bullock, K. Starr
2012 Champ: 49.46 Summit
M. Buzzas, S. Frazier, O. Singer, A. Thomas
School Finals H#
===================================================================
1 Summit 48.88 2
1) Megan Buzzas 10 2) Meg Meagher 11
3) Olivia Singer 12 4) Alexa Thomas 11
2 Marshfield 49.68 2
1) Brittany Cook 10 2) Lauren McGowne 12
3) Lindsay Devereux 11 4) Madelyn Metzler 10
3 Redmond 49.85 2
1) Kendall Current 12 2) Makenna Conley 10
3) Tefna Mitchell-Hoegh 12 4) Kiersten Ochsner 11
4 Hood River Valley 49.93 2
1) Sophie Grace 10 2) Georgia Orgain 11
3) Anna Schlosser 11 4) Jestena Mattson 10
5 West Albany 50.29 2
1) Alyvia Sams 10 2) Allison Young 10
3) Adrianna Curteman 11 4) Rachel Proteau 12
6 Liberty 50.45 2
1) Hannah Langbehn 12 2) Shay Serres 11
3) Sarah Martinez 11 4) Ashley Martin 11
7 Wilsonville 50.46 2
1) Bethany Cerdan 9 2) Taryn Rawlings 11
3) Kendall Tate 10 4) Jade Weiss 10
8 Benson 50.52 2
1) Jasmin McKenzie 11 2) Kinnah Rhodes 10
3) Katherine Darke 10 4) Chaquinn Cook 10
9 Crescent Valley 50.55 1
1) Annie Owen 12 2) Kacey Little 10
3) Katy Schmidt 11 4) Aiyanna Cameron-Lewis 11
10 Marist 51.16 1
1) Anne Yates 10 2) Claire Farrington 10
3) Maggie Over 12 4) Anna Houser 9
11 Hermiston 51.65 1
1) Lovisa Jansson 12 2) Abby Johnston 12
3) Nayeli Ruiz 12 4) Jansen Edmiston 9
-- Franklin DQ 1 3rd exchange
1) Teneah Rushen 11 2) Paris Gresham 12
3) Valentina Tran 12 4) Lexi Berry 9
Girls 4x400 Meter Relay 5A
===================================================================
NFHS: * 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 3:55.11 2008 Summit
M. Berg, R. Wilson, A. O'Connor, K. Schueler
2012 Champ: 3:57.56 Corvallis
G. McMorris, J. Feist, M. Waschmann, B. Behrens
School Finals H#
===================================================================
1 Corvallis 3:59.51 2
1) Gwyneth McMorris 11 2) Clea Poklemba 9
3) Justine Feist 10 4) Malika Waschmann 12
2 Summit 4:00.19 2
1) Claire Christensen 9 2) Miranda Brown 10
3) Meg Meagher 11 4) Josie Kinney 12
3 Willamette 4:04.35 2
1) Ashley Faulk 12 2) Stephanie Nguyen 11
3) Kelsi Loomis 11 4) Annie Todd 12
4 Wilsonville 4:05.28 1
1) Jade Weiss 10 2) Kendall Tate 10
3) Savannah Stehman 11 4) Taryn Rawlings 11
5 Franklin 4:05.86 2
1) Valentina Tran 12 2) Lexi Berry 9
3) Teneah Rushen 11 4) Isabel Leonard 9
6 Cleveland 4:06.65 2
1) Caroline Holley 10 2) Sophia Ahmad 11
3) Bryn McKillop 11 4) Emma Wren 10
7 Liberty 4:06.87 2
1) Sarah Martinez 11 2) Rachel Khaw 9
3) Simone Wilson 11 4) Hannah Langbehn 12
8 Redmond 4:07.16 1
1) Kendall Current 12 2) Sommer Kirk 12
3) Tefna Mitchell-Hoegh 12 4) Kiersten Ochsner 11
9 Silverton 4:07.56 2
1) Annaleise Kuenzi 12 2) Baylie Cameron 9
3) Sequoia Rysdam 10 4) Lilly Paradis 11
10 Hood River Valley 4:08.36 1
1) Anna Schlosser 11 2) Lydia Gildehaus 12
3) Kassidy Davidson 9 4) Jestena Mattson 10
11 Marshfield 4:14.44 2
1) Madelyn Metzler 10 2) Lauren McGowne 12
3) Lindsay Devereux 11 4) Emily Moe 12
12 Hermiston 4:19.29 1
1) Katie Markwick 11 2) Macey Foley 9
3) Lovisa Jansson 12 4) Abby Johnston 12
Girls High Jump 5A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 6-01 5/24/2013 Rachel Proteau, West Albany
State Meet: 6-01 5/24/2013 Rachel Proteau, West Albany
2012 Champ: 5-07 Rachel Proteau, West Albany
Name Year School Finals
================================================================
1 Rachel Proteau 12 West Albany 6-01.00%
2 Danielle Taylor 11 Summit 5-04.00 O + 0 misses
2 Mckenzie Byrd 11 Hermiston 5-04.00 O + 0 misses
4 Xayna Robinson 12 Pendleton 5-04.00 XO
5 Elizabeth Pecsok 11 Liberty 5-02.00 XO
6 Jade Danek 10 Summit 5-02.00 XXO + 0 misses
6 Avery Cottle 10 Willamette 5-02.00 XXO + 0 misses
8 Alia Parsons 9 Silverton 5-00.00 O + 0 misses
9 Emma Hausafus 9 Cleveland 5-00.00 O + 2 misses
10 Emily Moe 12 Marshfield 5-00.00 XXO
11 Tori Wilkerson 10 Madison 4-10.00
-- Rebekah Mather 10 Sandy NH
Girls Pole Vault 5A
================================================================
NFHS: * 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia, LA
State Meet: % 12-09.50 2009 Mariah Roberge, Marshfield
2012 Champ: 12-01 Olivia Campbell, Hood River Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Samantha Tollerud 11 Churchill 12-01.00
2 Mareyna Karlin 12 Marshfield 11-00.00 XXO + 0 misses
2 Annie Sidor 12 Summit 11-00.00 XXO + 0 misses
4 Samantha McGee 11 Bend 10-06.00
5 Jessica Henslee 11 West Albany 10-00.00
6 Emily Sackinger 12 Sherwood 9-06.00
7 Zoe Peterson 11 Hood River Val. 9-00.00 O
8 Lindsey Garlinghouse 11 Silverton 9-00.00 XO + 0 misses
9 Maya Barnard-Davidson 12 The Dalles Wahto 9-00.00 XO + 1 miss
10 Tessa Davis 9 Franklin 9-00.00 XXO + 0 misses
11 Sadie Ford 11 Cleveland 9-00.00 XXO + 2 misses
12 Kaitlyn Klahn 11 Sandy 8-06.00
Girls Long Jump 5A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 18-08.50 2011 Iris Anderson, North Eugene
2012 Champ: 17-10.50 Kara Hallock, Lebanon
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Lauren McGowne 12 Marshfield 17-09.25 +0.0
17-04.75(+0.0) 17-09.25(+0.0) PASS 17-04.50(+0.0) PASS FOUL(0.1)
2 Rachel Proteau 12 West Albany 17-06.00 +0.0
16-06.75(0.2) 17-06(+0.0) 16-08.25(1.4) 16-01.50(1.2) 15-09(0.7) 16-07.75(0.3)
3 Jasmin McKenzie 11 Benson 16-11.25 0.5
14-11.50(0.9) 16-01.50(1.9) 16-11.25(0.5) 16-04.25(1.6) 16-06.50(2.2) 15-04.75(0.7)
4 Paris Gresham 12 Franklin 16-11.25 +0.0
16-03.50(1.3) 16-04.25(1.7) 16-11.25(+0.0) 15-03.50(3.0) 16-00.25(0.2) 16-05.75(1.0)
5 Erinn Sinn 12 Silverton 16-10.00 1.2
16-08(2.5) 16-10(1.2) 16-00.75(1.0) FOUL(0.5) 16-03(0.9) 15-00.75(+0.0)
6 Hannah Morris 12 Eagle Point 16-09.50 1.4
16-01(2.8) 16-05.25(0.8) 16-07(1.8) 16-09(2.0) 15-06(-0.6) 16-09.50(1.4)
7 Kylie Reinholdt 11 St. Helens 16-08.75 -1.0
FOUL(1.8) 16-01.75(1.6) 16-04.50(0.8) 16-08.75(-1.0) 16-00.25(+0.0) 16-01.75(1.8)
8 Evan Davis 10 Bend 16-07.50 1.2
16-06.25(1.8) 16-06(0.8) 16-07.50(1.2) 16-02.75(1.9) 16-02.25(1.6) 15-10.50(0.9)
9 Miranda Brown 10 Summit 16-07.00 1.1
16-01.75(1.5) 15-11.25(0.1) 16-05(0.8) 16-05.50(1.7) FOUL(-0.1) 16-07(1.1)
10 Samantha Tollerud 11 Churchill 15-11.25 1.2
15-02.25(1.1) 15-11.25(1.2) 15-04.50(0.3)
11 Amanda Fowler 12 Pendleton 15-10.25 1.7
15-09.75(1.1) FOUL(+0.0) 15-10.25(1.7)
12 Yasmin Hill 10 The Dalles Wahto 15-08.00 2.0
FOUL(1.9) 15-08(2.0) 15-03.75(+0.0)
13 Mikala Otto 10 Sherwood 15-02.75 1.3
15-02.75(1.3) FOUL(1.0) FOUL(1.4)
Girls Triple Jump 5A
=====================================================================
NFHS: * 44-02.25 2001 Ychlindra Spears, Austin, TX
State Meet: % 38-10.50 2007 Ashley Potter, Thurston
2012 Champ: 37-00 Lucinda Howard, Summit
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Chaquinn Cook 10 Benson 36-09.50 1.9
36-09.50(1.9) 35-04(1.1) FOUL(1.8) 35-06(1.0) PASS 35-08.25(-2.2)
2 Miranda Brown 10 Summit 36-03.25 +0.0
34-09(1.7) FOUL(1.5) 34-06.75(-0.3) 34-02.50(1.5) 35-05(0.7) 36-03.25(+0.0)
3 Kaylene Rust 12 Corvallis 35-08.75 0.2
35-05.50(1.1) 35-08.75(0.2) 35-05.50(1.1) 35-03.25(1.6) 33-10(-2.0) FOUL(-2.4)
4 Kaitlyn Klahn 11 Sandy 35-03.75 2.0
FOUL(0.2) 33-06.75(+0.0) 34-02.50(0.8) 35-03.75(2.0) 33-08(-0.9) 34-10.75(+0.0)
5 Kylie Reinholdt 11 St. Helens 35-03.50 1.5
FOUL(1.1) FOUL(0.3) 35-02.75(0.8) 35-03.50(1.5) FOUL(1.9) FOUL(-2.9)
6 Adryana Chavez 10 Marshfield 35-01.25 0.8
34-04.75(1.0) 35-01.25(0.8) 34-06.25(1.7) 35-01(1.2) 34-06.50(1.6) 34-06(+0.0)
7 Charmayne Robinson 11 Pendleton 34-05.00 -0.8
32-09(1.9) 33-05.50(+0.0) 33-01.50(0.9) 33-06.50(1.1) 32-11.25(-1.3) 34-05(-0.8)
8 Rachelle Locey 10 Corvallis 33-10.50 0.3
33-01.75(1.2) 32-08.50(0.5) 33-10.50(0.3) 32-10(1.3) 31-10.75(-1.8) 32-06.75(-0.3)
9 Katie Conklin 10 The Dalles Wahto 33-06.50 1.6
33-01(+0.0) 32-09.25(+0.0) 33-06.50(1.6) 32-09.50(0.3) 32-08.25(-1.2) 32-04.50(-2.4)
10 Claire Christensen 9 Summit 33-03.25 1.5
32-07.75(+0.0) 32-05.75(0.3) 33-03.25(1.5)
11 Jasmin McKenzie 11 Benson 32-05.25 1.1
FOUL(1.6) FOUL(0.7) 32-05.25(1.1)
-- Keerena Emerald 12 Springfield FOUL
FOUL(1.5) FOUL(0.2) FOUL(1.7)
Girls Shot Put 5A
================================================================
NFHS: * 54-10.75 2003 Michelle Carter, Austin, TX
State Meet: % 41-11 2008 Alesha Trattner, Glencoe
2012 Champ: 41-03.25 McKenzie Warren, Sandy
Name Year School Finals
================================================================
1 Anna Roshak 12 Mountain View 40-05.50
36-10.50 40-05 FOUL 38-03.75 39-11.50 40-05.50
2 Mckenzie Byrd 11 Hermiston 39-04.50
36-08.50 37-01.75 38-09.75 38-07.25 39-04.50 FOUL
3 Elyse Cuthbertson 11 Sherwood 37-10.00
34-06.25 37-10 36-10.25 FOUL 32-05.25 35-02
4 Kyleen Benz 9 Dallas 36-10.25
34-07 36-10.25 FOUL 34-02.50 FOUL FOUL
5 Rachel McKinnis 12 Sandy 35-10.25
FOUL 35-07.50 35-10.25 FOUL 33-00 30-00
6 Alyssa Bahe 12 Wilson 35-08.50
32-00 34-05.75 35-08.50 FOUL 35-01.75 34-04.25
7 Maddison Sumrall 10 Bend 35-04.75
35-04.75 FOUL 31-09 31-05.25 30-07 32-10
8 Tiffiny Rattanaphosy 12 Springfield 35-02.75
34-03 34-07.25 35-02.75 32-10.25 33-11.75 34-02.50
9 Annie Waldrop 11 Corvallis 34-08.50
31-07.50 34-03.50 34-08.50 32-08.50 32-11.25 33-02.25
10 TeAnna Brooks 11 Willamette 34-08.00
34-08 34-00.75 33-05.50
11 Jackie Cambell 12 Hermiston 33-00.50
32-08.50 30-11.25 33-00.50
12 Helen Kavapalu 11 Madison 30-01.25
29-06.75 30-01.25 29-10.25
Girls Discus Throw 5A
================================================================
NFHS: * 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
State Meet: % 137-05 2012 McKenzie Warren, Sandy
2012 Champ: 137-05 McKenzie Warren, Sandy
Name Year School Finals
================================================================
1 Kayler Hammond-Stief 11 Milwaukie 124-03
111-03 108-10 113-02 112-02 124-03 114-04
2 Elyse Cuthbertson 11 Sherwood 120-01
109-06 110-07 120-01 94-09 108-06 FOUL
3 Anna Roshak 12 Mountain View 114-00
92-00 114-00 107-05 109-02 95-09 FOUL
4 Kyleen Benz 9 Dallas 110-00
110-00 105-06 104-04 107-02 FOUL 105-11
5 Tiffiny Rattanaphosy 12 Springfield 109-01
103-11 104-09 109-01 FOUL FOUL FOUL
6 Tracee Scott 11 Marshfield 105-08
95-11 96-07 105-08 96-06 95-11 94-07
7 Helen Kavapalu 11 Madison 103-04
97-06 103-04 81-04 94-10 79-09 89-04
8 Jackie Cambell 12 Hermiston 102-03
102-03 101-05 FOUL 100-03 FOUL FOUL
9 Brianna VanVeldhuizen 12 South Albany 102-01
98-02 102-01 98-03 95-05 97-08 98-01
10 Tiara Moxley 12 Benson 102-01
95-10 FOUL 102-01
11 Mercedes Mingus 11 Summit 96-07
96-07 92-11 FOUL
-- Mckenzie Byrd 11 Hermiston FOUL
FOUL FOUL FOUL
Girls Javelin Throw 5A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 155-11 2008 Michelle Coombs, Hermiston
2012 Champ: 148-04 Makena Schroder, Sandy
Name Year School Finals
================================================================
1 Mckenzie Byrd 11 Hermiston 134-06
121-04 131-03 127-03 110-10 115-00 134-06
2 Amanda Short 11 Lebanon 129-07
115-00 118-04 125-09 129-07 122-05 119-10
3 Alexis Hassenger 10 Lebanon 124-07
110-09 122-07 120-00 124-07 118-11 122-06
4 Kelsey McKelvey 10 Ashland 122-08
109-05 119-03 109-05 122-08 FOUL 105-03
5 Mercedes Mingus 11 Summit 113-03
111-11 FOUL 104-01 113-03 FOUL 104-06
6 Rebecca Wenz 11 Wilsonville 112-08
112-08 92-01 66-06 103-08 103-04 101-07
7 Amanda Fowler 12 Pendleton 108-00
89-02 101-05 93-06 108-00 107-01 100-01
8 Payge Cuthbertson 9 Sherwood 107-01
107-01 106-05 97-06 FOUL 95-01 97-04
9 Karissa Irvin 11 Marshfield 101-06
96-10 94-03 100-07 93-06 101-06 88-07
10 Madison Tuck 12 Willamette 96-07
96-07 88-04 88-08
11 Lisa Huang 11 Cleveland 93-04
85-09 85-06 93-04
12 Tiffany Nahorney 12 Madison 90-02
90-02 89-11 89-11
Girls 100 Meter Dash 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 11.90 1989 LaReina Woods, Corvallis
State Meet: 11.90 2007 Mandy White, Lakeridge
2012 Champ: 12.07 Dominique Keel, Westview
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Danelle Woodcock 10 Barlow 12.47Q -0.6 2
2 Taylor Coon 11 Sunset 12.67Q -2.0 1
3 Anna Dean 10 Hillsboro 12.51Q -0.6 2
4 Krissy Thomas 9 Hillsboro 12.80Q -2.0 1
5 Alexa Dixon 10 Jesuit 12.59Q -0.6 2
6 Margaret Paul 12 Barlow 12.82Q -2.0 1
7 Becca Houk 11 Oregon City 12.66q -0.6 2
8 Olivia Gabriel 9 Central Catholic 12.75q -0.6 2
9 Paige Mbachu 9 South Eugene 12.78 -0.6 2
10 Jordyn Searle 12 Southridge 12.85 -2.0 1
11 Aliyah Gallup 12 Thurston 12.86 -2.0 1
12 Jewel Kaydea 11 McKay 12.95 -0.6 2
13 Karrin Shriner 11 Oregon City 13.12 -2.0 1
14 Aerial Rice 12 McNary 13.68 -2.0 1
Girls 100 Meter Dash 6A
=====================================================================
NFHS: * 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State Meet: % 11.90 1989 LaReina Woods, Corvallis
State Meet: 11.90 2007 Mandy White, Lakeridge
2012 Champ: 12.07 Dominique Keel, Westview
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Danelle Woodcock 10 Barlow 12.30 0.4
2 Taylor Coon 11 Sunset 12.33 0.4
3 Becca Houk 11 Oregon City 12.39 0.4
4 Anna Dean 10 Hillsboro 12.48 0.4
5 Alexa Dixon 10 Jesuit 12.52 0.4
6 Krissy Thomas 9 Hillsboro 12.64 0.4
7 Margaret Paul 12 Barlow 12.67 0.4
8 Olivia Gabriel 9 Central Catholic 12.71 0.4
Girls 200 Meter Dash 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 24.01 2009 Kayla Smith, Benson
2012 Champ: 24.65 Dominique Keel, Westview
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Taylor Coon 11 Sunset 25.17Q 0.1 1
2 Jada Smith 9 Lincoln 25.29Q 0.2 2
3 Aliyah Gallup 12 Thurston 25.28Q 0.1 1
4 Alexa Dixon 10 Jesuit 25.45Q 0.2 2
5 Olivia Gabriel 9 Central Catholic 25.56Q 0.2 2
6 Krissy Thomas 9 Hillsboro 25.61Q 0.1 1
7 Anna Dean 10 Hillsboro 25.60q 0.2 2
8 Becca Houk 11 Oregon City 25.73q 0.2 2
9 Karrin Shriner 11 Oregon City 25.88 0.1 1
10 Tierra Barrett 12 Grants Pass 25.90 0.1 1
11 Chiara Chandlee 11 St. Mary's 26.04 0.2 2
12 Emily Carlson 12 North Medford 26.16 0.1 1
13 Daysha Simms-Garcia 11 McNary 26.35 0.2 2
14 Kiera Gabaldon 11 North Salem 26.59 0.1 1
Girls 200 Meter Dash 6A
=====================================================================
NFHS: * 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles, CA
State Meet: % 24.01 2009 Kayla Smith, Benson
2012 Champ: 24.65 Dominique Keel, Westview
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Taylor Coon 11 Sunset 24.96 0.9
2 Alexa Dixon 10 Jesuit 25.27 0.9
3 Becca Houk 11 Oregon City 25.39 0.9
4 Aliyah Gallup 12 Thurston 25.47 0.9
5 Krissy Thomas 9 Hillsboro 25.55 0.9
6 Olivia Gabriel 9 Central Catholic 25.56 0.9
7 Anna Dean 10 Hillsboro 25.73 0.9
8 Jada Smith 9 Lincoln 25.78 0.9
Girls 400 Meter Dash 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 54.64 2002 Brandi Probasco-Canda, Benson
2012 Champ: 56.03 Ashante Horsley, McMinnville
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Tess Michaelson 11 Lincoln 56.58Q 1
2 Tierra Barrett 12 Grants Pass 57.98Q 2
3 Chiara Chandlee 11 St. Mary's 57.60Q 1
4 Daysha Simms-Garcia 11 McNary 58.27Q 2
5 Chloe Smith 10 Jesuit 57.79Q 1
6 Cara Boucher 12 West Linn 58.40Q 2
7 Rachele Bedsole 12 Grants Pass 58.24q 1 58.232
8 Cassidy Bean 12 David Dougla 58.24q 1 58.234
9 Caroline Combs 10 Clackamas 59.37 2
10 Juliana Guthner 9 West Linn 59.43 1
11 Taylor Carman 9 Sheldon 59.59 2
12 Taylor Petersen 10 McMinnville 1:00.34 2
13 Danielle Duran 9 McNary 1:00.57 1
14 Sami Moellmer 10 Hillsboro 1:00.62 2
Girls 400 Meter Dash 6A
================================================================
NFHS: * 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, CA
State Meet: % 54.64 2002 Brandi Probasco-Canda, Benson
2012 Champ: 56.03 Ashante Horsley, McMinnville
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Tess Michaelson 11 Lincoln 56.20
2 Tierra Barrett 12 Grants Pass 56.57
3 Chiara Chandlee 11 St. Mary's 57.06
4 Chloe Smith 10 Jesuit 57.73
5 Daysha Simms-Garcia 11 McNary 57.87
6 Cara Boucher 12 West Linn 58.03
7 Rachele Bedsole 12 Grants Pass 58.22
8 Cassidy Bean 12 David Dougla 58.25
Girls 800 Meter Run 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:07.6h 1978 Teri Wierson, Sunset
2012 Champ: 2:13.49 Paige Kouba, South Eugen
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Piper Donaghu 11 Grant 2:16.02Q 1
2 Tess Michaelson 11 Lincoln 2:17.46Q 2
3 Kelly O'Neill 12 Lakeridge 2:16.26Q 1
4 Mahala Norris 9 Roseburg 2:18.29Q 2
5 Carmen Mejia 12 South Medford 2:16.29Q 1
6 Allison Mueller 10 Beaverton 2:18.72Q 2
7 Megan Franz 11 Tigard 2:16.75q 1
8 Phacelia Cramer 10 South Eugene 2:18.56q 1
9 Brooke Chuhlantseff 9 West Salem 2:19.42 2
10 Sarah Kapple 12 South Medford 2:20.97 2
11 Maheyla Molinari 12 Central Catholic 2:23.24 1
12 Braanna Weber 10 Century 2:24.22 2
13 Kate Patterson 9 St. Mary's 2:24.36 1
14 Laura Donaldson 12 McNary 2:27.57 2
Girls 800 Meter Run 6A
================================================================
NFHS: * 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
State Meet: % 2:07.6h 1978 Teri Wierson, Sunset
2012 Champ: 2:13.49 Paige Kouba, South Eugen
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Piper Donaghu 11 Grant 2:13.86
2 Tess Michaelson 11 Lincoln 2:14.60
3 Carmen Mejia 12 South Medford 2:14.61
4 Mahala Norris 9 Roseburg 2:15.31
5 Kelly O'Neill 12 Lakeridge 2:16.28
6 Megan Franz 11 Tigard 2:16.84
7 Allison Mueller 10 Beaverton 2:16.85
8 Phacelia Cramer 10 South Eugene 2:16.91
Girls 1500 Meter Run 6A
================================================================
State Meet: % 4:24.54 1981 Kathy Hayes, Newberg
2012 Champ: 4:31.99 Paige Rice, St. Mary's
Name Year School Finals
================================================================
1 Paige Rice 11 St. Mary's 4:30.00
2 Erin Clark 12 South Eugene 4:30.39
3 Piper Donaghu 11 Grant 4:35.52
4 Maggie Schmaedick 12 Sheldon 4:38.05
5 Mahala Norris 9 Roseburg 4:38.83
6 Ellen Patterson 12 St. Mary's 4:38.84
7 Nicole Griffiths 9 Sunset 4:38.98
8 Kelly O'Neill 12 Lakeridge 4:39.07
9 Sarah Fahmy 12 Sunset 4:39.43
10 Megan Franz 11 Tigard 4:47.19
11 Brooke Chuhlantseff 9 West Salem 4:50.27
12 Megan Mullaney 12 Jesuit 4:53.99
13 Braanna Weber 10 Century 4:55.24
14 Alicia Phan 11 West Salem 5:07.92
Girls 3000 Meter Run 6A
================================================================
State Meet: % 9:32.08 5/24/2013 Erin Clark, South Eugene
State Meet: 9:32.08 5/24/2013 Erin Clark, South Eugene
2012 Champ: 9:49.77 Paige Rice, St.Mary's
Name Year School Finals
================================================================
1 Erin Clark 12 South Eugene 9:32.08%
2 Ella Donaghu 9 Grant 9:37.22
3 Maggie Schmaedick 12 Sheldon 9:44.70
4 Paige Rice 11 St. Mary's 9:44.96
5 Ellen Patterson 12 St. Mary's 10:04.88
6 Kennedy Martin 12 Gresham 10:04.89
7 Sarah Fahmy 12 Sunset 10:11.04
8 Gracie Tostenson 11 Crater 10:17.27
9 Lacey Conner 9 St. Mary's 10:28.41
10 Gracie Todd 10 Sheldon 10:32.70
11 Dylan Hite 10 Jesuit 10:36.79
12 Kennedy Allen 9 David Dougla 10:39.83
13 Shea Vallaire 12 Lake Oswego 10:45.64
14 Whitney Rich 9 McMinnville 10:47.31
15 Lauren Lykins 11 Hillsboro 11:15.09
16 Vivian Hawkinson 11 South Salem 11:27.18
17 Courtney Repp 12 McNary 11:31.54
Girls 100 Meter Hurdles 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.17 2007 Bianca Mathabane, Lincoln
2012 Champ: 14.58 Haley Crouser, Gresham
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Anna Dean 10 Hillsboro 14.69Q 1.9 1
2 Lindsey Rosette 11 Tigard 14.83Q -0.5 2
3 Madi Greenleaf 12 Lakeridge 15.03Q 1.9 1
4 Ally Cuddeford 12 Newberg 15.08Q -0.5 2
5 Riley Knebes 11 North Salem 15.23Q 1.9 1 15.221
6 Jikuesiah Jones 12 Century 15.69Q -0.5 2 15.688
7 Sydnee Hale 10 Sheldon 15.23q 1.9 1 15.226
8 Abby Wachter 11 Jesuit 15.51q 1.9 1
9 Courtney Andre' 12 Reynolds 15.54 1.9 1
10 Mitra LeBuhn 11 Lake Oswego 15.69 1.9 1 15.684
11 Courtney Atteberry 12 Centennial 15.73 -0.5 2
12 Mariah Gibbs 12 Jesuit 15.82 -0.5 2
13 Margaret Hering 12 Sprague 15.90 -0.5 2
14 Hannah Leatham 12 Sheldon 15.91 -0.5 2
Girls 100 Meter Hurdles 6A
=====================================================================
NFHS: * 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose, CA
State Meet: % 14.17 2007 Bianca Mathabane, Lincoln
2012 Champ: 14.58 Haley Crouser, Gresham
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Anna Dean 10 Hillsboro 14.64 1.3
2 Madi Greenleaf 12 Lakeridge 14.65 1.3
3 Lindsey Rosette 11 Tigard 15.00 1.3
4 Ally Cuddeford 12 Newberg 15.11 1.3
5 Riley Knebes 11 North Salem 15.15 1.3
6 Sydnee Hale 10 Sheldon 15.26 1.3
7 Jikuesiah Jones 12 Century 15.48 1.3
8 Abby Wachter 11 Jesuit 15.68 1.3
Girls 300 Meter Hurdles 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 42.58 2001 Janelle Joy, Milwaukie
2012 Champ: 44.10 Annelise Coxeff, Centennial
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Halley Folsom 10 North Medford 45.14Q 1 45.139
1 Abby Wachter 11 Jesuit 45.14Q 2 45.139
3 Madi Greenleaf 12 Lakeridge 45.16Q 1
4 Riley Knebes 11 North Salem 45.21Q 2
5 Courtney Andre' 12 Reynolds 45.32Q 2
6 Emma Lambert 10 Lincoln 45.80Q 1
7 Riley Ford 10 Central Catholic 45.50q 2
8 Kylee O'Connor 11 Sheldon 45.71q 2
9 Lindsey Rosette 11 Tigard 45.86 2
10 Natalie Leckey 11 Southridge 46.06 1
11 Braanna Weber 10 Century 46.66 1
12 Mitra LeBuhn 11 Lake Oswego 46.79 1
13 Leah Russell 9 Gresham 47.00 1
14 Amy Rausch 10 West Salem 47.16 2
Girls 300 Meter Hurdles 6A
================================================================
NFHS: * 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach, CA
State Meet: % 42.58 2001 Janelle Joy, Milwaukie
2012 Champ: 44.10 Annelise Coxeff, Centennial
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Halley Folsom 10 North Medford 44.24
2 Madi Greenleaf 12 Lakeridge 44.46
3 Riley Knebes 11 North Salem 44.86
4 Abby Wachter 11 Jesuit 44.98
5 Emma Lambert 10 Lincoln 45.23
6 Kylee O'Connor 11 Sheldon 45.26
7 Courtney Andre' 12 Reynolds 45.50
8 Riley Ford 10 Central Catholic 51.18
Girls 4x100 Meter Relay 6A
===================================================================
NFHS: * 44.50 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 46.57 2003 Benson
A. Taylor, B. Probasco-Canda, S. Callier, D. Jones
2012 Champ: 48.76 St. Mary's
M. Kath, C. Januzzi, J. Read, Z. Sheng
School Finals H#
===================================================================
1 Barlow 47.61 2
1) Macie Allen 9 2) Danelle Woodcock 10
3) Meera Niles-Paul 12 4) Margaret Paul 12
2 Sunset 47.82 2
1) Mary Grace Roselli 12 2) Payton Coon 9
3) Maddie Thom 11 4) Taylor Coon 11
3 Hillsboro 48.15 2
1) Cassidy Estep 12 2) Kylee Taube 11
3) Anna Dean 10 4) Krissy Thomas 9
4 Central Catholic 48.28 2
1) Deniesha Washington 11 2) Riley Ford 10
3) Matija McLaughlin 12 4) Olivia Gabriel 9
5 Grants Pass 48.49 2
1) Tarisa Olinski 9 2) Tierra Barrett 12
3) Tiffany Barrett 11 4) Rachele Bedsole 12
6 Lakeridge 48.76 1
1) Madi Greenleaf 12 2) Ranya Al-Khaledy 11
3) Sydney Lautze 11 4) Marissa Miller 11
7 West Linn 48.86 2
1) Juliana Guthner 9 2) Cara Boucher 12
3) Isabella Reichner 9 4) Madison Leek 12
8 Southridge 48.90 2
1) Jaena Goddard 9 2) Natalie Leckey 11
3) Madison Smukalla 11 4) Jordyn Searle 12
9 Canby 49.20 1
1) Lauren Morgan 12 2) Karley Baggerly 12
3) Skylee Doman 9 4) Sarah Gent 10
10 Glencoe 49.20 1
1) Caprina Crocker 12 2) Rosie Hunker 9
3) Leah McClain 10 4) Cassandra Acosta 12
11 South Eugene 49.34 1
1) Maddie Doerr 10 2) Mtima Richardson 11
3) Bryn Hemsley 12 4) Paige Mbachu 9
12 Lincoln 49.51 2
1) Rubie Cordey 10 2) Jada Smith 9
3) Emma Lambert 10 4) Zoe Parkel 9
13 McNary 50.31 1
1) Aerial Rice 12 2) Laura Donaldson 12
3) Danielle Duran 9 4) Daysha Simms-Garcia 11
14 McKay 50.58 1
1) Jewel Kaydea 11 2) Abianne Lengsi 10
3) Andrea Fennimore 9 4) Susannah Philbrick 12
Girls 4x400 Meter Relay 6A
===================================================================
NFHS: * 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, Sacramento, CA
State Meet: % 3:49.97 2003 Benson
P. Chandler, S. Callier, D. Jones, B. Probasco-Can
2012 Champ: 3:51.59 St. Mary's
C. Chandlee, P. Rice, J. Read, C. Januzzi
School Finals H#
===================================================================
1 Lincoln 3:52.47 2
1) Samara Michaelson 11 2) Emma Lambert 10
3) Rebecca Pearson 11 4) Tess Michaelson 11
2 Grant 3:52.55 2
1) Libby Kokes 10 2) Parkes Kendrick 12
3) Ella Donaghu 9 4) Piper Donaghu 11
3 Central Catholic 3:52.62 2
1) Deniesha Washington 11 2) Maheyla Molinari 12
3) Riley Ford 10 4) Olivia Gabriel 9
4 Grants Pass 3:53.57 2
1) Tiffany Barrett 11 2) Andrea Theriau 11
3) Rachele Bedsole 12 4) Tierra Barrett 12
5 West Linn 3:53.64 2
1) Juliana Guthner 9 2) Madison Leek 12
3) Isabella Reichner 9 4) Cara Boucher 12
6 Lakeridge 3:56.20 2
1) Sydney Lautze 11 2) Kelly O'Neill 12
3) Saskia McNairy 11 4) Madi Greenleaf 12
7 St. Mary's Academy 3:59.85 2
1) Kate Patterson 9 2) Paige Rice 11
3) Emily Lang 9 4) Chiara Chandlee 11
8 Jesuit 3:59.86 2
1) Chloe Smith 10 2) Zoe Fanning 9
3) Lindsay Sheaffer 12 4) Alexa Dixon 10
9 Sheldon 4:01.79 1
1) Lauren Clay 10 2) Danielle Girard 11
3) Kylee O'Connor 11 4) Taylor Carman 9
10 South Medford 4:01.83 1
1) Sarah Kapple 12 2) Lael Smith 11
3) Emily Lemons 10 4) Carmen Mejia 12
11 Tigard 4:03.53 1
1) Natalie Bryant 9 2) Katie Harbolt 12
3) Megan Franz 11 4) Lindsey Rosette 11
12 Hillsboro 4:07.61 1
1) Krissy Thomas 9 2) Tanya Jones 12
3) Kylee Taube 11 4) Sami Moellmer 10
13 McNary 4:07.76 1
1) Felicia Covey 12 2) Laura Donaldson 12
3) Danielle Duran 9 4) Daysha Simms-Garcia 11
14 Sprague 4:09.32 1
1) Mia Diaz 9 2) Kelsey Martin 12
3) Kendra Howard 10 4) Margaret Hering 12
Girls High Jump 6A
================================================================
NFHS: * 6-04 2009 Toni Young, Edmond, OK
State Meet: % 5-10 1989 Laurel Roberts, Oregon City
2012 Champ: 5-06 Michelle Ellis, Hillsboro
Name Year School Finals
================================================================
1 Geneva Lehnert 10 Sheldon 5-05.00
2 Courtney Atteberry 12 Centennial 5-04.00
3 Cassandra Ingram 10 Barlow 5-03.00
4 Lucy Bellville 11 McMinnville 5-02.00 O
5 Katie Evans 11 South Eugene 5-02.00 XO
6 Erika Treske 12 Lake Oswego 5-02.00 XXO
7 Shannon Hammond 11 Forest Grove 5-01.00
8 Claire Alexander 12 Jesuit 5-00.00 O + 0 misses
9 Hannah Leatham 12 Sheldon 5-00.00 O + 1 miss
10 Halley Folsom 10 North Medford 5-00.00 XXO
11 Mariel Klein 12 Jesuit 4-10.00 O
12 Taylor Shaw 10 Oregon City 4-10.00 XO
13 Lindsey Dorsey 11 Sprague 4-10.00 XXO
-- Amy Rausch 10 West Salem NH
Girls Pole Vault 6A
================================================================
NFHS: * 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia, LA
State Meet: % 12-07 2008 Lindsay Beard, South Eugene
2012 Champ: 11-06 Jill Doyle, Jesuit
Name Year School Finals
================================================================
1 Laura Taylor 11 Tualatin 11-09.00
2 Liz Prouty 10 Tigard 11-06.00
3 Marissa Taylor 11 Lake Oswego 10-03.00 XO
4 Marialice Rowland 12 South Eugene 10-03.00 XXO + 0 misses
4 Hayley Gooding 12 Sunset 10-03.00 XXO + 0 misses
6 Nicole Kangas 11 Lakeridge 10-00.00 O + 0 misses
6 Danielle Lovejoy 12 McNary 10-00.00 O + 0 misses
8 Julianne Quinn 11 South Eugene 10-00.00 XXO
9 Rachel Shaw 12 Jesuit 9-06.00 O + 0 misses
10 Lauren Balsiger 11 Tualatin 9-06.00 O + 1 miss
11 Kassandra Morrison 11 Century 9-06.00 O + 2 misses
12 Chelsea Kline 11 Centennial 9-00.00 O
12 Raquel Sanchez 11 South Salem 9-00.00 O
-- Analese Steverson-Pugh 11 Central Catholic NH
Girls Long Jump 6A
=====================================================================
NFHS: * 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford, NC
State Meet: % 19-08.50 1988 Karen Alcorn, Oregon City
2012 Champ: 18-04.50 Shelby Peterson, Century
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Susannah Philbrick 12 McKay 18-02.50 1.2
FOUL(+0.0) 18-02.50(1.2) 17-04(-0.2) 17-08.50(1.0) 18-00.25(-2.1) 17-09.50(-0.9)
2 Danelle Woodcock 10 Barlow 18-00.25 +0.0
17-11(0.5) 17-07.75(1.6) 16-03(-1.4) 17-02.50(-1.8) 17-07(-0.5) 18-00.25(+0.0)
3 Saskia McNairy 11 Lakeridge 17-09.50 1.8
17-07.50(0.5) 17-09.50(1.8) 17-00.25(0.1) 17-00.25(-1.1) 16-09.75(-0.7) FOUL(-0.5)
4 Jordyn Searle 12 Southridge 17-09.25 0.5
17-09.25(0.5) 16-10.75(1.9) 16-01.50(0.6) 14-11.25(+0.0) 17-02.75(+0.0) 16-11.75(+0.0)
5 Karley Baggerly 12 Canby 17-05.50 -1.0
FOUL(2.7) 17-05.50(-1.0) FOUL(1.1) 17-04(+0.0) FOUL(0.8) FOUL(+0.0)
6 Hadley Wilhoite 9 Jesuit 17-04.50 0.5
17-01.25(0.1) 16-10.25(1.2) 15-09(-2.1) 17-00.25(+0.0) 17-04.50(0.5) FOUL(+0.0)
7 Emily Carlson 12 North Medford 17-03.00 0.9
17-03(0.9) FOUL(2.0) 16-11.25(2.1) 14-11.25(+0.0) 17-02.75(+0.0) 16-11.75(1.2)
8 Elizabeth Prevedello 10 Sheldon 16-09.75 1.9
16-09.75(1.9) 16-08.50(-1.0) 16-08.25(0.1) 16-07.50(+0.0) 14-08.50(+0.0) 16-07(+0.0)
9 Courtney Andre' 12 Reynolds 16-08.25 +0.0
16-08.25(+0.0) FOUL(1.9) FOUL(-1.6) 16-02.75(+0.0) 15-06.25(0.8) FOUL(-0.6)
10 Lindsey Dorsey 11 Sprague 16-06.75 1.7
FOUL(+0.0) 15-11.75(+0.0) 16-06.75(1.7)
11 Geneva Lehnert 10 Sheldon 16-05.50 +0.0
16-01.75(1.9) 16-05.50(+0.0) 15-10.25(1.0)
12 Montanna Gubrud 9 McMinnville 16-04.00 1.3
16-04(1.3) 15-11.75(2.3) 15-07.50(1.6)
13 Emily Wisler 12 Tualatin 15-05.75 0.8
FOUL(1.6) FOUL(2.3) 15-05.75(0.8)
14 Alyssa Villalobos 9 Forest Grove 15-03.75 1.8
14-05.75(0.5) 15-03.75(1.8) 14-08.50(-1.6)
Girls Triple Jump 6A
=====================================================================
NFHS: * 44-02.25 2001 Ychlindra Spears, Austin, TX
State Meet: % 40-06.75 1992 Keeoma Wardford, Sunset
2012 Champ: 37-07 Kristin Clark, Sheldon
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Hadley Wilhoite 9 Jesuit 37-08.75 -1.5
36-05.25(0.1) 35-04.50(-3.6) FOUL(+0.0) FOUL(-0.6) 37-08.75(-1.5) 36-11.75(+0.0)
2 Danelle Woodcock 10 Barlow 37-00.75 +0.0
35-09.25(-1.0) 35-04.25(-2.0) 35-06.25(-1.8) 36-06.75(0.6) 36-09(-2.3) 37-00.75(+0.0)
3 Susannah Philbrick 12 McKay 36-08.50 2.3
35-06.50(+0.0) 35-07.50(-1.2) 35-05.50(-0.2) 36-08.50(2.3) 35-10(-1.8) 36-05(-1.7)
4 Emily Wisler 12 Tualatin 36-08.25 1.2
33-06.50(-1.8) 35-07.25(+0.0) 34-11.75(-1.9) 36-08.25(1.2) 34-06(+0.0) 35-04(+0.0)
5 Aliyah Gallup 12 Thurston 36-07.00 +0.0
34-08.25(-0.9) 36-00.75(0.6) 36-01.50(-1.1) 36-07(+0.0) 35-07.75(-2.4) 33-10(0.2)
6 Saskia McNairy 11 Lakeridge 36-04.50 -1.3
34-09(+0.0) 33-10.50(-1.6) 36-04.50(-1.3) 33-11(-1.9) 34-06(-1.6) FOUL(-0.8)
7 Lindsey Dorsey 11 Sprague 36-02.00 +0.0
35-03(-1.8) 34-07.25(-2.7) 36-02(+0.0) 35-07.25(-0.5) FOUL(-0.1) FOUL(+0.0)
8 Hannah Lautenbach 11 Westview 35-08.75 1.1
35-08.75(1.1) FOUL(0.6) FOUL(-0.8) 33-06.25(0.7) 34-04(-0.4) 34-08(-1.0)
9 Reed Richardson 10 Westview 35-08.25 -1.2
34-09.25(+0.0) 35-08.25(-1.2) 35-04(+0.0) 35-04.50(0.7) 34-07.75(-1.9) 35-03.25(+0.0)
10 Karina Moreland 9 Tualatin 35-05.50 0.7
35-05.50(0.7) 34-03(+0.0) 33-09.50(-0.9)
11 Bethany Leliefeld 11 Barlow 34-05.00 +0.0
33-04.25(-1.5) FOUL(-0.2) 34-05(+0.0)
12 Madeline Leavitt 10 Westview 34-03.75 +0.0
FOUL(-0.6) 33-08.50(+0.0) 34-03.75(+0.0)
13 Kathryn Pitts 12 Roseburg 33-04.00 +0.0
33-00.50(-1.1) 33-03.50(-0.9) 33-04(+0.0)
14 Hannah Knutson 11 Canby 32-09.50 -2.4
32-09.50(-2.4) FOUL(-1.2) 32-00.75(+0.0)
Girls Shot Put 6A
================================================================
NFHS: * 54-10.75 2003 Michelle Carter, Austin, TX
State Meet: % 49-08 2005 Stephanie Horton, Tigard
2012 Champ: 44-06 Haley Crouser, Gresham
Name Year School Finals
================================================================
1 Haley Crouser 12 Gresham 45-10.50
40-07.50 FOUL 42-04 42-08.50 42-03.25 45-10.50
2 Maddie Rabing 9 Lakeridge 40-03.75
40-03.75 40-01.75 39-09.75 39-07 38-08.50 40-03.75
3 Alexandria Green 12 Newberg 38-01.75
38-01.75 36-04.50 37-04 37-05.50 37-01.75 37-05.50
4 Kristina Clark 11 Grants Pass 37-11.00
35-06 37-11 37-01.75 37-09.25 35-00.50 36-03.50
5 Leah Nicklason 12 Sheldon 37-08.00
37-04.75 35-07.75 35-09.50 35-10.50 37-08 33-01
6 Elise Conroy 9 Tigard 36-07.25
36-07.25 35-10.50 34-05.75 33-10 FOUL 35-01
7 Maddie Pernich 10 Barlow 36-05.75
34-11.75 33-09.75 36-05.75 34-09.50 36-02.50 35-10
8 Ana Richardson 11 South Eugene 36-03.75
34-09.75 35-00 FOUL FOUL 35-05.25 36-03.75
9 Tianna Ybarra 12 Centennial 34-08.75
34-08.75 29-00.25 33-11.25 FOUL 32-03 32-00.50
10 Natalie James 11 Sprague 34-05.25
34-05.25 32-08.25 33-11.75
11 Savannah Sharp 10 Sunset 34-05.25
30-11 32-10 34-05.25
12 Jessica Darras 12 McNary 32-08.75
32-08.75 32-05.50 FOUL
13 Tarea Green 10 Jesuit 32-01.75
31-06 32-01.75 31-04.25
14 Jenny Holbrook 10 Oregon City 29-08.25
27-04 24-01.50 29-08.25
Girls Discus Throw 6A
================================================================
NFHS: * 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
State Meet: % 154-05 2012 Ariel Oliver, McMinnville
2012 Champ: 154-00 Ariel Oliver, McMinnville
Name Year School Finals
================================================================
1 Savannah Sharp 10 Sunset 127-04
127-04 124-04 100-07 95-11 114-05 97-05
2 Ana Richardson 11 South Eugene 122-03
122-03 115-01 114-11 FOUL FOUL 112-06
3 Justyce Luna 12 Tigard 120-11
119-05 99-02 FOUL 115-05 120-11 102-09
4 Leah Nicklason 12 Sheldon 120-03
110-09 113-05 111-11 120-03 102-03 105-01
5 Olivia Raines 10 Gresham 116-06
111-08 105-04 105-02 102-03 108-01 116-06
6 Alexandria Green 12 Newberg 116-04
109-01 108-01 109-09 103-04 106-11 116-04
7 Maddie Rabing 9 Lakeridge 115-00
107-05 115-00 110-05 98-00 104-08 98-10
8 Kristina Clark 11 Grants Pass 113-09
FOUL 111-05 112-00 113-09 113-09 FOUL
9 Jessica Darras 12 McNary 113-01
99-01 98-08 112-07 113-01 91-09 101-04
10 Kendell Erb 11 North Medford 107-03
107-03 76-00 102-10
11 Iona Tong-Colburn 12 South Salem 97-07
97-07 89-08 95-11
12 Gabriela Aguilar 12 Aloha 95-06
95-06 FOUL FOUL
13 Haley Crouser 12 Gresham 93-09
93-09 FOUL FOUL
14 Liliya Benz 12 Canby 86-07
86-07 FOUL FOUL
Girls Javelin Throw 6A
================================================================
NFHS: * 181-02 2012 Haley Crouser, Gresham, OR
State Meet: % 172-08 2005 Rachel Yerkovich, Newberg
2012 Champ: 170-11 Haley Crouser, Gresham
Name Year School Finals
================================================================
1 Haley Crouser 12 Gresham 162-00
162-00 160-04 PASS PASS PASS PASS
2 Gabrielle Kearney 10 Roseburg 141-05
141-05 133-00 130-02 124-07 135-06 135-02
3 JoJo Ananouko 10 Jesuit 131-06
108-04 74-07 125-09 114-04 131-06 127-07
4 Kristina Clark 11 Grants Pass 130-06
114-02 130-06 122-02 125-01 119-08 125-06
5 Michelle Simmons 11 Tigard 129-11
110-11 125-00 107-11 100-10 129-11 FOUL
6 Devyn Holbrook 12 South Salem 126-01
115-09 104-01 126-01 124-05 120-04 118-08
7 Stacey Titchenal 12 McNary 125-06
124-10 118-03 119-10 122-06 125-06 123-08
8 Tianna Ybarra 12 Centennial 124-10
108-10 124-10 119-09 119-03 119-09 117-10
9 Liliya Benz 12 Canby 123-06
110-07 123-06 102-10 103-01 109-10 FOUL
10 Amber Peschka 11 Gresham 121-06
121-06 107-04 119-04
11 Amira Johnson 11 Thurston 117-04
117-04 112-02 114-03
12 Nicole Simons 12 Oregon City 109-00
93-03 106-02 109-00
13 Jessica Finn 11 Jesuit 108-07
103-03 106-07 108-07
Boys 100 Meter Dash 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.91 1986 Todd Hope, Gold Beach
2012 Champ: 11.15 Bryce Leedham, Molalla
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Morris Back 12 Cascade 11.32Q -1.0 1
2 Paul Revis 12 Scappoose 11.40Q -1.0 2
3 Gaige Macomber 12 Cottage Grove 11.34Q -1.0 1
4 Nathan Martin 12 Cascade 11.50Q -1.0 2
5 Sterling Akles 12 La Salle Prep 11.42Q -1.0 1
6 Jordan Hannah 10 North Valley 11.57Q -1.0 2
7 Austin Neill 12 North Valley 11.46q -1.0 1
8 Dax Poston 12 Ontario 11.51q -1.0 1
9 Jarrett White 9 Scappoose 11.56 -1.0 1
10 Garrett Lewellen 12 Elmira 11.58 -1.0 2
11 Dakota Senger 11 South Umpqua 11.63 -1.0 2
12 David Joyce 11 Brook-Harb 11.70 -1.0 2
13 Dakota Hollingsworth 12 Gladstone 11.77 -1.0 2 11.766
14 Jobin Reed 12 La Grande 11.77 -1.0 1 11.768
Boys 100 Meter Dash 4A
=====================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.91 1986 Todd Hope, Gold Beach
2012 Champ: 11.15 Bryce Leedham, Molalla
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Austin Neill 12 North Valley 11.19 -1.3
2 Morris Back 12 Cascade 11.28 -1.3
3 Nathan Martin 12 Cascade 11.34 -1.3
4 Paul Revis 12 Scappoose 11.35 -1.3
5 Gaige Macomber 12 Cottage Grove 11.37 -1.3
6 Jordan Hannah 10 North Valley 11.40 -1.3
7 Dax Poston 12 Ontario 11.50 -1.3
8 Sterling Akles 12 La Salle Prep 12.10 -1.3
Boys 200 Meter Dash 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.90 2010 Matt Anthony, Ontario
2012 Champ: 22.41 Bryce Leedham, Molalla
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Jeremy Desrosiers 12 La Pine 22.32Q -0.7 1
2 Wyatt Cunningham 11 North Bend 22.85Q -1.0 2
3 Sterling Akles 12 La Salle Prep 22.89Q -0.7 1
4 Gaige Macomber 12 Cottage Grove 22.92Q -1.0 2
5 Austin Neill 12 North Valley 22.96Q -0.7 1
6 Nathan Martin 12 Cascade 22.98Q -1.0 2
7 Dax Poston 12 Ontario 23.02q -0.7 1
8 Zachery Perrin 11 Hidden Valley 23.10q -1.0 2
9 David Joyce 11 Brook-Harb 23.14 -1.0 2
10 Jarrett White 9 Scappoose 23.25 -0.7 1
11 Grant Lindley 11 Central 23.29 -0.7 1
12 Mark Holenstein 12 La Salle Prep 23.36 -1.0 2
13 Shay Henderson 11 La Grande 23.51 -0.7 1
14 Myron Moore 12 Tillamook 23.90 -1.0 2
Boys 200 Meter Dash 4A
=====================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.90 2010 Matt Anthony, Ontario
2012 Champ: 22.41 Bryce Leedham, Molalla
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Jeremy Desrosiers 12 La Pine 21.97 2.6
2 Wyatt Cunningham 11 North Bend 22.45 2.6
3 Nathan Martin 12 Cascade 22.55 2.6
4 Gaige Macomber 12 Cottage Grove 22.65 2.6
5 Dax Poston 12 Ontario 22.66 2.6
6 Austin Neill 12 North Valley 22.70 2.6
7 Zachery Perrin 11 Hidden Valley 22.79 2.6
Boys 400 Meter Dash 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.51 1997 Ross Krempley, Sherwood
2012 Champ: 49.06 Austin Baker, Douglas
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jeremy Desrosiers 12 La Pine 49.53Q 1
2 Markus Pullen 12 Tillamook 50.66Q 2
3 Justice Oman 11 Scappoose 49.92Q 1
4 Dax Poston 12 Ontario 51.32Q 2
5 James Vettrus 12 Cascade 50.83Q 1
6 Colin Meisner 12 La Salle Prep 52.20Q 2
7 Michael Capri 11 Newport 50.87q 1
8 Thomas Fate 11 Hidden Valley 51.88q 1
9 Tristan Burke 12 North Valley 52.10 1
10 Conner Richardson 12 Cottage Grove 52.16 1
11 Gabe Brazelton 11 Brook-Harb 52.56 2
12 Tyler Bitter 12 Gladstone 52.78 2
13 Wyatt Cunningham 11 North Bend 52.92 2
14 Mitko Smith 12 Baker 54.11 2
Boys 400 Meter Dash 4A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.51 1997 Ross Krempley, Sherwood
2012 Champ: 49.06 Austin Baker, Douglas
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Jeremy Desrosiers 12 La Pine 49.07
2 Justice Oman 11 Scappoose 50.39
3 Michael Capri 11 Newport 50.78
4 Markus Pullen 12 Tillamook 51.00
5 James Vettrus 12 Cascade 51.24
6 Dax Poston 12 Ontario 51.44
7 Thomas Fate 11 Hidden Valley 51.77
8 Colin Meisner 12 La Salle Prep 51.86
Boys 800 Meter Run 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:54.08 1986 Phil Thompson, Astoria
2012 Champ: 1:55.29 Hayden Schaffner, Siuslaw
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Brett Willyard 12 Seaside 1:58.34Q 1
2 Hayden Schaffner 12 Siuslaw 1:59.20Q 2
3 Michael Capri 11 Newport 1:59.11Q 1
4 Hunter Tillery 12 Hidden Valley 1:59.22Q 2
5 Brandon Pollard 11 Sisters 1:59.14Q 1
6 Carlos Camacho 11 Newport 1:59.26Q 2
7 Matt Borchers 12 Banks 1:59.39q 2
8 Seth Campbell 10 Siuslaw 1:59.58q 1
9 Zach Blanco 11 Hidden Valley 1:59.71 1
10 Alex Soberanis 12 La Salle Prep 2:00.32 2
11 Nick Lien 12 La Salle Prep 2:00.96 1
12 Luis Rivera 11 Crook County 2:01.94 2
13 Izaak Kanzig 9 Sisters 2:03.10 2
14 Nathan Baeth 11 Baker 2:07.16 1
Boys 800 Meter Run 4A
================================================================
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:54.08 1986 Phil Thompson, Astoria
2012 Champ: 1:55.29 Hayden Schaffner, Siuslaw
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Brett Willyard 12 Seaside 1:53.71%
2 Hayden Schaffner 12 Siuslaw 1:58.97
3 Michael Capri 11 Newport 1:59.52
4 Matt Borchers 12 Banks 2:00.11
5 Brandon Pollard 11 Sisters 2:00.33
6 Carlos Camacho 11 Newport 2:00.40
7 Seth Campbell 10 Siuslaw 2:00.77
8 Hunter Tillery 12 Hidden Valley 2:04.61
Boys 1500 Meter Run 4A
================================================================
State Meet: % 3:54.08 1994 Rhy Reynolds, Newport
2012 Champ: 3:56.20 Brett Willyard, Seaside
Name Year School Finals
================================================================
1 Mack Marbas 11 Siuslaw 4:03.24
2 Matthew Campbell 12 Siuslaw 4:04.61
3 Brandon Pollard 11 Sisters 4:04.90
4 Jonathan Cornish 12 North Valley 4:07.23
5 Deklyn Wood 12 Newport 4:07.29
6 Grayson Munn 11 Crook County 4:07.57
7 Jakob Hiett 10 Sweet Home 4:08.17
8 Pake Benthin 12 Molalla 4:08.21
9 Aaron Josi 12 Tillamook 4:08.73
10 Hector Rojo 11 Tillamook 4:13.21
11 Logan Veasy 11 La Salle Prep 4:16.06
12 John Roth 11 Cascade 4:18.37
13 Noel March 12 La Grande 4:21.34
14 Dakotah Webb 12 Hidden Valley 4:23.57
Boys 3000 Meter Run 4A
================================================================
State Meet: % 8:31.13 1994 Billy Harper, Junction City
2012 Champ: 8:38.14 Brett Willyard, Seaside
Name Year School Finals
================================================================
1 Brett Willyard 12 Seaside 8:39.67
2 Mack Marbas 11 Siuslaw 8:45.67
3 Mitchell Butler 11 Siuslaw 8:46.65
4 Matthew Campbell 12 Siuslaw 8:47.62
5 Jakob Hiett 10 Sweet Home 8:49.01
6 Jonathan Cornish 12 North Valley 8:51.25
7 David Cornish 12 North Valley 8:52.69
8 Aaron Josi 12 Tillamook 8:54.68
9 Pake Benthin 12 Molalla 9:02.45
10 Grayson Munn 11 Crook County 9:04.42
11 Will Thompson 11 La Salle Prep 9:18.98
12 John Roth 11 Cascade 9:24.97
13 Elliott Jonasson 10 La Grande 9:29.25
14 Austin Smith 11 La Pine 9:38.34
15 Deklyn Wood 12 Newport 9:47.47
Boys 110 Meter Hurdles 4A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.2h 1978 Tim Sim, Central Linn
2012 Champ: 14.83 Hoe Delgado, Ontario
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Joe Delgado 12 Ontario 14.98Q 1.6 2
2 Isaiah McLittle 12 North Valley 15.05Q 0.2 1
3 Garrett Lewellen 12 Elmira 15.01Q 1.6 2
4 Ben Hortaleza 11 La Salle Prep 15.25Q 0.2 1
5 Nathan Martin 12 Cascade 15.16Q 1.6 2
6 Cameron Lucero 10 North Bend 15.42Q 0.2 1
7 Nathan McRae 12 Tillamook 15.54q 1.6 2 15.533
8 Mike'L Andreasen 11 Hidden Valley 15.54q 0.2 1 15.534
9 Zachary Taylor 11 Ridgeview 15.91 1.6 2
10 Shaine Graham 10 Brook-Harb 16.01 0.2 1
11 Justin Wintch 12 Junction City 16.24 1.6 2
12 Andrew Owens 11 Seaside 16.27 1.6 2
13 John Schifferer 12 Cascade 16.68 0.2 1
14 Brody Olson 11 Molalla 17.53 0.2 1
Boys 110 Meter Hurdles 4A
=====================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.2h 1978 Tim Sim, Central Linn
2012 Champ: 14.83 Hoe Delgado, Ontario
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Garrett Lewellen 12 Elmira 14.59 2.2
2 Isaiah McLittle 12 North Valley 14.63 2.2 14.623
3 Joe Delgado 12 Ontario 14.63 2.2 14.624
4 Nathan Martin 12 Cascade 14.77 2.2
5 Ben Hortaleza 11 La Salle Prep 15.24 2.2
6 Nathan McRae 12 Tillamook 15.39 2.2
7 Cameron Lucero 10 North Bend 15.57 2.2
8 Mike'L Andreasen 11 Hidden Valley 16.39 2.2
Boys 300 Meter Hurdles 4A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.24 2012 Joe Delgado, North Valley
2012 Champ: 38.24 Joe Delgado, Ontario
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jobin Reed 12 La Grande 39.97Q 2
2 Joe Delgado 12 Ontario 40.14Q 1
3 Justin Wintch 12 Junction City 40.07Q 2
4 Jadyn Harris 12 Scappoose 40.53Q 1
5 John Schifferer 12 Cascade 40.58Q 2
6 Brody Olson 11 Molalla 40.92Q 1
7 Tyler Butler 12 Klamath Union 40.66q 2
8 Michael Capri 11 Newport 41.33q 1
9 Isaiah McLittle 12 North Valley 41.49 2
10 Micah Jury 10 Estacada 41.55 1
11 Garrett Lewellen 12 Elmira 41.78 1
12 Shaine Graham 10 Brook-Harb 42.36 1
13 Kyle Kramer 12 Scappoose 43.13 2
14 Cameron Lucero 10 North Bend 43.89 2
Boys 300 Meter Hurdles 4A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.24 2012 Joe Delgado, North Valley
2012 Champ: 38.24 Joe Delgado, Ontario
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Joe Delgado 12 Ontario 38.14%
2 Justin Wintch 12 Junction City 39.04
3 John Schifferer 12 Cascade 39.60
4 Jobin Reed 12 La Grande 40.03
5 Jadyn Harris 12 Scappoose 40.11
6 Tyler Butler 12 Klamath Union 40.26
7 Michael Capri 11 Newport 41.22
8 Brody Olson 11 Molalla 42.12
Boys 4x100 Meter Relay 4A
===================================================================
NFHS: * 39.76 1998 Wyatt HS, Ft. Worth, TX
State Meet: % 42.73 2010 Banks
M. Cutone, N. Turner, C. Seyferth, L. Norgren
2012 Champ: 43.12 La Salle Prep
s. Akles, C. Meisner, T. Stuart, M. Holenstein
School Finals H#
===================================================================
1 North Valley 42.79 2
1) Jordan Hannah 10 2) Tristan Burke 12
3) Isaiah McLittle 12 4) Austin Neill 12
2 La Pine 42.93 2
1) Justin Wilson 12 2) Jeremy Desrosiers 12
3) Joseph Swayze 12 4) Kole Kimmel 12
3 Scappoose 43.36 2
1) Jadyn Harris 12 2) Jarrett White 9
3) Justice Oman 11 4) Paul Revis 12
4 Cascade 43.59 2
1) Chris Bladorn 12 2) James Vettrus 12
3) Jordan Roberts 12 4) Morris Back 12
5 Ontario 43.70 2
1) Kolby Jost 12 2) Joe Delgado 12
3) Evan Erlebach 12 4) Dax Poston 12
6 Hidden Valley 43.84 2
1) Jackson Howard 11 2) Mike'L Andreasen 11
3) Thomas Fate 11 4) Zachery Perrin 11
7 Cottage Grove 43.87 1
1) Oscar Rauda 11 2) Brian Spindler 12
3) Conner Richardson 12 4) Gaige Macomber 12
8 Brookings-Harbor 44.19 2
1) Zach Konkel 12 2) Trent Bevan 11
3) Gabe Brazelton 11 4) David Joyce 11
9 Gladstone 44.38 1
1) Eric Prom 10 2) Armand Jayne 10
3) Tyler Bitter 12 4) Dakota Hollingsworth 12
10 La Grande 44.55 1
1) Noah McLean 11 2) Jobin Reed 12
3) Leon Fuller 12 4) Shay Henderson 11
11 Tillamook 44.56 1
1) Wesley Stirk 11 2) Cole Berge 11
3) Myron Moore 12 4) Markus Pullen 12
12 North Bend 44.56 1
1) Jordan Siebenthaler 9 2) Jake Buck 10
3) Michael Hobson 12 4) Luke Lucero 9
13 Madras 45.47 1
1) Victor Bonilla 9 2) Joe Hisatake 12
3) Miklo Hernandez 9 4) Rodney Mitchell 12
-- Philomath DQ 2 3rd exchange
1) Matt Larrabee 12 2) Austin Brown 11
3) William Karlsson 11 4) Stephen Coskey 12
Boys 4x400 Meter Relay 4A
===================================================================
NFHS: * 3:07.40 1985 Hawthorne HS, Hawthorne, CA
State Meet: % 3:22.53 1984 Sutherlin
K. Wells, G. Stillwelll, R. Brown, P. Villagran
2012 Champ: 3:26.76 Scappoose
M. Hortert, M. Shoun, J. Oman, S. Bowe
School Finals H#
===================================================================
1 Hidden Valley 3:24.78 2
1) Zachery Perrin 11 2) Thomas Fate 11
3) Zach Blanco 11 4) Hunter Tillery 12
2 Scappoose 3:24.93 2
1) Mychal Hortet 11 2) Nick Rust 11
3) Paul Revis 12 4) Justice Oman 11
3 Tillamook 3:25.26 2
1) Philippe Josi 11 2) Myron Moore 12
3) Paulo Velez 12 4) Markus Pullen 12
4 Newport 3:27.27 2
1) Carlos Camacho 11 2) Tanner Winters 12
3) Deklyn Wood 12 4) Michael Capri 11
5 Philomath 3:27.78 2
1) Austin Brown 11 2) Mitchell Thomas 10
3) Chase Celorie 12 4) Stephen Coskey 12
6 La Salle Prep 3:28.63 2
1) Colin Meisner 12 2) Nick Lien 12
3) Alex Soberanis 12 4) Mark Holenstein 12
7 Siuslaw 3:31.06 2
1) Jonathan Peterson 11 2) Matthew Campbell 12
3) Mack Marbas 11 4) Hayden Schaffner 12
8 Junction City 3:31.81 1
1) Ben Fleming 12 2) Zach Rogers 9
3) Mason Erager 10 4) Justin Wintch 12
9 Crook County 3:31.87 1
1) Jesse Santiago 11 2) Luis Rivera 11
3) Alonzo Lopez 12 4) Grayson Munn 11
10 Brookings-Harbor 3:32.02 1
1) Gabe Brazelton 11 2) Zach Konkel 12
3) David Joyce 11 4) Shaine Graham 10
11 Ridgeview 3:32.52 1
1) Tanner Stevens 10 2) Cooper Shaw 10
3) Caleb Ronhar 11 4) Landon Prescott 11
12 Klamath Union 3:32.79 1
1) Justice Morris 12 2) Tee Nguyen 12
3) Nicolai Luce 12 4) Tyler Butler 12
13 Cottage Grove 3:34.02 1
1) Brad Bonds 11 2) DeMario Mootz 9
3) Gaige Macomber 12 4) Conner Richardson 12
14 Molalla 3:36.97 2
1) Scott Chance 11 2) Gabe Collins 11
3) Cameron Fischer 10 4) Brody Olson 11
Boys High Jump 4A
================================================================
NFHS: * 7-05.75 2009 James White, Kansas City, MO
State Meet: % 6-09.25 1997 Kyley Johnson, North Valley
2012 Champ: 6-04 Wyatt Cunningham, North Bend
Name Year School Finals
================================================================
1 Wyatt Cunningham 11 North Bend 6-06.00
2 Patrick Bladorn 11 Cascade 6-05.00
3 JJ Chirnside 12 North Valley 6-04.00
4 Caleb Ronhar 11 Ridgeview 6-03.00
5 Nathan McRae 12 Tillamook 6-02.00 O
6 Brent Sullivan 10 Madras 6-02.00 XXO
7 Joshua Ramirez 12 La Pine 6-00.00 O
7 Dane Bachman 12 Baker 6-00.00 O
7 Rob Hoeft 12 Newport 6-00.00 O
10 Nolan Messman 12 Elmira 6-00.00 XXO
11 Michael Loeffler 9 La Salle Prep 5-10.00
-- Noah Navickas-Avery 10 Sutherlin NH
-- Asa Flanagan 10 Scappoose NH
-- Rob Stalford 10 North Valley NH
Boys Pole Vault 4A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 16-07 1997 Matt Petz, La Pine
2012 Champ: 15-03 Deion Mock, La Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Justin Petz 9 La Pine 14-00.00
2 Andrew Conway 11 Gladstone 13-09.00
3 Cullen Hancock 12 La Grande 13-06.00 XO
4 Sean Duncan 12 Douglas 13-06.00 XXO
5 Patrick Bladorn 11 Cascade 13-00.00 O + 0 misses
6 Isaac Manning 11 Philomath 13-00.00 O + 2 misses
7 Mick Vanek 12 Scappoose 13-00.00 XO + 0 misses
8 Lucas Hidalgo 10 Banks 13-00.00 XO + 1 miss
8 Alex Backman 11 North Bend 13-00.00 XO + 1 miss
10 Matt Bishir 12 North Valley 12-06.00
11 Caleb Woodworth 11 La Grande 12-00.00
-- Cameron Mitchell 11 La Salle Prep NH
-- Jeff Linn 10 Elmira NH
-- Nicolai Luce 12 Klamath Union NH
Boys Long Jump 4A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 24-03.75 1987 Greg Byrne, Dallas
2012 Champ: 22-08.50 Oshay Dunmore, Newport
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Billy Jones 10 Siuslaw 22-09.25 1.5
20-07.25(-1.1) 22-09.25(1.5) 21-01.25(1.7) 19-09.75(+0.0) 19-07.25(-0.1) 21-01.50(-1.6)
2 Jeremy Desrosiers 12 La Pine 21-11.00 2.5
FOUL(-1.4) FOUL(+0.0) 20-11.25(+0.0) FOUL(-0.5) 20-03.75(3.1) 21-11(2.5)
3 Joe Delgado 12 Ontario 21-10.00 1.2
21-10(1.2) 20-05.75(1.3) 21-03(-0.8) 20-07.75(-1.7) 20-07.50(-1.0) 20-11(+0.0)
4 Mike'L Andreasen 11 Hidden Valley 21-05.25 0.5
21-05.25(0.5) 21-05(0.6) FOUL(1.2) 20-07.25(-1.1) 21-02.50(2.2) 20-10(-0.8)
5 Tyler Butler 12 Klamath Union 21-03.00 2.1
20-08(-1.2) 20-08.50(1.4) 21-03(2.1) 19-10.25(0.7) 20-00.25(-1.8) FOUL(1.1)
6 Dane Bachman 12 Baker 20-10.00 1.4
20-10(1.4) 20-01(0.6) 20-00.50(0.6) 19-06(-0.3) 20-03.50(0.3) 20-01(1.8)
7 Mark Holenstein 12 La Salle Prep 20-08.75 -1.1
19-08(-0.5) 19-11.25(-0.5) 20-04.25(2.1) 19-10.50(-2.8) 20-00.75(0.1) 20-08.75(-1.1)
8 Paul Revis 12 Scappoose 20-08.00 -1.3
20-06.25(-0.7) 20-03(-0.7) 18-11.50(-0.4) 20-01(-1.7) 20-03.25(-0.4) 20-08(-1.3)
9 Jake McAllister 11 Sisters 20-06.75 +0.0
18-06.50(+0.0) 20-05.25(-0.3) 20-06.75(+0.0) 19-02(-1.4) 20-04.25(0.1) 19-07.50(-0.7)
10 Curtis Deetz 12 Stayton 20-00.75 0.1
19-02.75(0.3) 19-11(-0.9) 20-00.75(0.1)
11 Chris Bladorn 12 Cascade 19-09.50 +0.0
19-09.50(+0.0) 19-07.75(-0.5) 19-09.25(1.7)
12 Wyatt Cunningham 11 North Bend 18-06.75 -0.6
16-06.25(+0.0) 18-06.75(-0.6) 12-00(-0.3)
13 Braden Clark 9 Scappoose 18-00.25 +0.0
18-00.25(+0.0) 17-06.25(-0.8) FOUL(+0.0)
-- Ben Hortaleza 11 La Salle Prep FOUL
FOUL(+0.0) FOUL(-1.4) FOUL(+0.0)
Boys Triple Jump 4A
=====================================================================
NFHS: * 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena, CA
State Meet: % 49-04.75 2002 Dominque Easterling, Madras
2012 Champ: 44-11 Oshay Dunmore, Newport
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Dane Bachman 12 Baker 44-09.25 1.9
42-00.25(-1.0) 42-03.75(+0.0) 42-08.25(-2.1) 43-00.50(-1.6) 42-10(-0.1) 44-09.25(1.9)
2 Curtis Deetz 12 Stayton 44-03.50 0.3
42-10.75(+0.0) 42-11.75(-1.8) 42-05.50(-1.2) 42-08.25(-0.9) 43-03.50(-1.6) 44-03.50(0.3)
3 Mike'L Andreasen 11 Hidden Valley 44-03.25 0.5
41-11.25(-1.5) 41-06.25(-1.3) 42-05(+0.0) 42-02(+0.0) 41-11.50(-1.4) 44-03.25(0.5)
4 Joseph Swayze 12 La Pine 42-07.00 -1.9
42-07(-1.9) 41-02(-2.8) FOUL(-0.1) FOUL(+0.0) 38-11.25(-0.2) 42-06(0.6)
5 Grant Lindley 11 Central 42-04.25 -1.3
42-04.25(-1.3) 41-07(+0.0) 40-09.75(-2.2) 41-02.50(-1.5) 40-08.75(-2.9) 40-05.25(+0.0)
6 Joey Krupsky 10 Scappoose 42-02.50 0.3
40-09(1.2) 42-02.50(0.3) 41-04.50(-1.6) 39-04.50(-1.3) 37-11(-1.3) FOUL(-1.5)
7 Cameron Lucero 10 North Bend 41-09.25 0.5
40-01.75(1.5) 41-09.25(0.5) FOUL(1.6) 40-03(-1.8) 40-00(0.3) 41-03.75(-0.6)
8 Billy Jones 10 Siuslaw 41-09.00 -0.8
41-09(-0.8) FOUL(+0.0) 38-07.25(-1.7) 39-11.25(1.2) 39-00(-1.6) 39-07.75(-1.2)
9 Douglas Dahl 10 North Valley 41-07.50 -0.3
FOUL(-1.5) 40-11.25(-2.3) 41-07.25(+0.0) 40-04.50(1.2) 41-07.50(-0.3) 40-09.50(-2.0)
10 Gary Zheol 12 Estacada 41-01.50 1.0
40-07.75(+0.0) 41-01.50(1.0) 40-09.75(0.1)
11 Blaine Kreutz 9 La Grande 40-05.50 2.4
38-02.50(+0.0) 39-09.50(0.8) 40-05.50(2.4)
12 Michael Stout 12 Gladstone 40-02.75 1.6
39-04.75(1.3) 38-07(+0.0) 40-02.75(1.6)
13 Asa Flanagan 10 Scappoose 39-08.25 2.2
38-11.75(1.2) 39-08.25(2.2) 36-09.25(-1.8)
14 Jordan Yoss 12 Cottage Grove 39-08.00 1.9
37-10.50(2.1) 38-00.75(-2.1) 39-08(1.9)
Boys Shot Put 4A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 64-09 1975 Curt Denney, Burns
2012 Champ: 61-02.25 Jefferson Jarvis, Hidden Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Zachery Farner 12 Molalla 51-07.25
44-11.75 46-08.50 47-10.50 45-01.75 47-09 51-07.25
2 Trevor Duffy 10 South Umpqua 49-10.50
49-01 47-09 FOUL 47-10.25 48-05.50 49-10.50
3 Cody Toller 12 North Valley 49-01.75
49-01.75 FOUL 45-02.50 44-03.75 47-01.50 47-09.50
4 Justin Rich 11 Estacada 47-08.25
44-09.25 47-08.25 44-09 FOUL FOUL 44-03.50
5 Levi Iverson 12 Astoria 47-03.25
41-07 45-09 47-03.25 46-04.75 42-03.50 FOUL
6 Chance Sutfin 12 Crook County 47-03.00
46-05.25 44-02.25 FOUL 47-03 FOUL FOUL
7 Ben Terry 11 Sweet Home 47-00.25
43-11.75 45-00.75 47-00.25 46-01 43-07.75 46-09.25
8 Hamilton Mateski 12 North Bend 46-02.25
45-03 45-07.75 46-02.25 44-05.25 44-08.75 44-03.75
9 Tyson Walton 12 Baker 46-00.75
45-11.75 46-00.75 FOUL FOUL 45-11.50 45-05.50
10 Thomas Blatner 12 Banks 45-07.00
FOUL 45-07 FOUL
11 Bo Highburger 11 Elmira 43-07.00
36-08.50 41-11.25 43-07
12 Caylan Stark 11 Cascade 42-06.75
42-06.75 41-02 40-07.75
13 Anthony Jarvis 12 Hidden Valley 42-00.25
FOUL FOUL 42-00.25
14 Justin Kruse 12 Cascade 40-05.75
FOUL 40-05.75 39-04.50
Boys Discus Throw 4A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason Finley, Buena VIsta, CO
State Meet: % 194-00 1975 Tom Schillinger, Burns
2012 Champ: 191-01 Jefferson Jarvis, Hidden Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Justin Rich 11 Estacada 164-02
157-11 139-00 147-02 141-09 153-00 164-02
2 Lucas Clark 12 Seaside 161-03
129-00 137-04 153-06 157-05 161-03 155-05
3 Dallin Shurts 10 Banks 157-06
157-06 FOUL FOUL 145-00 146-03 132-04
4 Jorden Osborn 12 Baker 154-06
146-09 FOUL 154-06 FOUL 150-03 FOUL
5 Zachery Farner 12 Molalla 153-11
153-11 151-01 151-11 136-01 130-05 FOUL
6 Kiel Phelps 12 Cascade 144-08
138-10 137-10 128-09 144-08 FOUL 136-07
7 Chance Sutfin 12 Crook County 144-07
133-09 138-05 140-01 144-07 134-08 132-03
8 Hamilton Mateski 12 North Bend 141-07
116-07 141-07 121-08 139-03 137-10 135-01
9 Anthony Jarvis 12 Hidden Valley 140-06
136-05 137-01 140-06 136-07 126-00 140-01
10 Cody Toller 12 North Valley 130-04
128-03 FOUL 130-04
11 Dillon Patrick 12 La Pine 124-03
123-11 123-02 124-03
12 Tyson Kaminski 10 Newport 122-11
122-11 115-01 113-11
13 Zane Wardwell 10 Elmira 121-08
121-08 FOUL FOUL
14 Nathan Phillips 12 South Umpqua 117-07
FOUL FOUL 117-07
Boys Javelin Throw 4A
================================================================
NFHS: * 246-09 2012 Bill Stanley, South Park, PA
State Meet: % 204-09 2010 Tyler Callahan, Estacada
2012 Champ: 197-02 Pancho Saldana, McLoughlin
Name Year School Finals
================================================================
1 Leon Fuller 12 La Grande 180-05
168-05 164-08 180-05 151-06 164-02 172-05
2 Dalen Hargett 10 Newport 173-10
173-10 164-07 154-02 158-02 163-07 FOUL
3 Cameron Lucero 10 North Bend 165-09
162-11 FOUL 163-10 159-07 165-09 162-07
4 Caleb Woodworth 11 La Grande 165-06
156-09 165-06 154-05 163-00 FOUL 160-07
5 Brendan Thurber-Blaser 9 Newport 160-09
145-10 154-01 160-09 141-02 160-01 148-07
6 Nicolai Luce 12 Klamath Union 159-05
143-05 156-08 137-08 159-05 156-02 FOUL
7 Jacob Meek 11 La Salle Prep 158-03
149-03 143-10 158-03 151-05 139-03 138-11
8 George Lilly 11 La Salle Prep 156-08
143-05 153-08 155-01 156-08 151-01 143-00
9 Makaya Ansari 10 Mazama 153-07
149-00 139-11 139-06 138-05 143-08 153-07
10 Mason Beebe 10 Elmira 142-11
142-11 141-09 FOUL
11 Kowen Walker 12 Cottage Grove 142-04
133-04 142-04 FOUL
12 Kenny Klippel 11 Scappoose 142-03
FOUL 135-00 142-03
13 Garrett Markham 11 Banks 140-11
139-06 118-11 140-11
Boys 100 Meter Dash 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.77 2012 Taylor Walcott, Marist
2012 Champ: 10.96 Taylor Walcott, Marist
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ryan Walsh 12 Wilsonville 11.10Q -0.9 1
2 Jesse Goodier 12 Springfield 11.18Q -2.3 2
3 Jacob Lacoste 11 West Albany 11.23Q -0.9 1
4 Jacob Rickman 12 Pendleton 11.29Q -2.3 2
5 Cesar Rodriguez 12 Hood River Val. 11.24Q -0.9 1
6 Spenser Schmidt 11 Churchill 11.38Q -2.3 2
7 Kyle Tinnell 11 Redmond 11.43q -0.9 1
8 Cristian Morris 12 Sherwood 11.44q -2.3 2
9 Jaquan Warren 12 Benson 11.55 -2.3 2
10 Dallas Fagen 12 Bend 11.59 -0.9 1
11 Billy Nelson 10 Roosevelt 11.61 -0.9 1
12 Forrest Thomas 11 West Albany 11.76 -2.3 2
Boys 100 Meter Dash 5A
=====================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.77 2012 Taylor Walcott, Marist
2012 Champ: 10.96 Taylor Walcott, Marist
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Jesse Goodier 12 Springfield 10.95 0.7 10.946
2 Jacob Rickman 12 Pendleton 10.95 0.7 10.949
3 Jacob Lacoste 11 West Albany 11.05 0.7
4 Cesar Rodriguez 12 Hood River Val. 11.11 0.7
5 Spenser Schmidt 11 Churchill 11.17 0.7 11.161
6 Kyle Tinnell 11 Redmond 11.17 0.7 11.169
7 Cristian Morris 12 Sherwood 11.23 0.7
-- Ryan Walsh 12 Wilsonville DNF 0.7
Boys 200 Meter Dash 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 22.04 2009 Logan Kotzian, Liberty
2012 Champ: 22.51 Taylor Walcott, Marist
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ryan Walsh 12 Wilsonville 22.21Q 0.7 1
2 Mitch Modin 12 Mountain View 22.33Q -1.5 2
3 Jesse Goodier 12 Springfield 22.25Q 0.7 1
4 Cesar Rodriguez 12 Hood River Val. 22.60Q -1.5 2 22.600
5 Spenser Schmidt 11 Churchill 22.60Q 0.7 1 22.593
6 Jacob Rickman 12 Pendleton 22.61Q -1.5 2
7 Brayden Childress 11 Lebanon 22.66q -1.5 2
8 Michael Hobson 11 Woodburn 22.80q 0.7 1
9 Cristian Morris 12 Sherwood 22.93 0.7 1
10 Caleb Ash 12 Eagle Point 23.08 -1.5 2
11 Kaseen McClendon 11 Jefferson 23.45 0.7 1
12 Billy Nelson 10 Roosevelt 23.79 -1.5 2
Boys 200 Meter Dash 5A
=====================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 22.04 2009 Logan Kotzian, Liberty
2012 Champ: 22.51 Taylor Walcott, Marist
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Mitch Modin 12 Mountain View 22.06 1.6
2 Jesse Goodier 12 Springfield 22.20 1.6
3 Cesar Rodriguez 12 Hood River Val. 22.26 1.6
4 Spenser Schmidt 11 Churchill 22.58 1.6
5 Jacob Rickman 12 Pendleton 22.61 1.6
6 Michael Hobson 11 Woodburn 22.61 1.6
7 Brayden Childress 11 Lebanon 22.68 1.6
Boys 400 Meter Dash 5A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.93 2010 Jack Galpin, Crater
2012 Champ: 49.17 Michael Wilson, Summit
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Mitchell Gable 12 South Albany 50.32Q 1
2 Roba Sultessa 11 Cleveland 50.66Q 2
3 Michael Wilson 12 Summit 50.53Q 1
4 Hunter Pfefferkorn 12 Sherwood 50.87Q 2
5 Dustin Jones 9 Marist 50.60Q 1
6 Parker Kennedy 9 Hood River Val. 51.24Q 2
7 Michael Hobson 11 Woodburn 50.83q 1
8 Chris Behrendt 10 Hermiston 51.50q 1
9 Josh Cole 11 Liberty 51.81 2
10 Gabe Wyllie 10 Mountain View 52.00 1
11 Henry Maroney 12 Franklin 52.25 2
12 Clark Embleton 9 Marist 53.44 2
Boys 400 Meter Dash 5A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 48.93 2010 Jack Galpin, Crater
2012 Champ: 49.17 Michael Wilson, Summit
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Mitchell Gable 12 South Albany 48.97
2 Michael Wilson 12 Summit 49.10
3 Hunter Pfefferkorn 12 Sherwood 49.71
4 Michael Hobson 11 Woodburn 49.91
5 Dustin Jones 9 Marist 49.97
6 Roba Sultessa 11 Cleveland 50.59
7 Parker Kennedy 9 Hood River Val. 50.66
8 Chris Behrendt 10 Hermiston 50.84
Boys 800 Meter Run 5A
================================================================
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:55.85 2008 Russell Drummond, Churchill
2012 Champ: 1:56.27 Sam Jackson, Ashland
Name Year School Finals
================================================================
1 Roba Sultessa 11 Cleveland 1:56.12
2 Connor Devereux 12 Marshfield 1:56.54
3 Luke Hinz 12 Summit 1:56.76
4 Jose Macias 11 Hermiston 1:57.16
5 Caleb Hoffmann 9 Bend 1:57.60
6 Logan Jacobson 12 North Eugene 1:58.04
7 Nathan Sanders 12 Hermiston 1:58.61
8 Alex Smith 10 Crescent Valley 1:59.27
9 Devin Volk 12 Crescent Valley 2:01.78
10 Cody Thompson 11 Sherwood 2:02.10
11 Jimmy Frasier 12 Sandy 2:02.65
12 Adrian Hinkle 12 Cleveland 2:10.00
Boys 1500 Meter Run 5A
================================================================
State Meet: % 3:55.17 2008 Matt Miner, Ashland
2012 Champ: 4:01.50 Ryan Byrd, St. Helens
Name Year School Finals
================================================================
1 Matthew Maton 10 Summit 3:55.12%
2 Ty James 12 Wilsonville 3:59.18
3 Eric Alldritt 12 Summit 3:59.66
4 Eduardo Juarez 12 Hermiston 4:00.52
5 Connor Devereux 12 Marshfield 4:01.37
6 JP Kiefer 11 Marist 4:02.57
7 Jackson Packham 12 Franklin 4:02.96
8 Adrian Hinkle 12 Cleveland 4:03.61
9 Isaac Mitchell 11 Sandy 4:03.99
10 Devin Volk 12 Crescent Valley 4:06.34
11 Matthew McGowen 10 Crescent Valley 4:09.12
12 Alejandro Cisneros 11 Hermiston 4:11.98
Boys 3000 Meter Run 5A
================================================================
State Meet: % 8:28.62 5/24/2013 Matthew Maton, Summit
State Meet: 8:28.62 5/24/2013 Matthew Maton, Summit
2012 Champ: 8:44.38 Eric Aldritt, Summit
Name Year School Finals
================================================================
1 Matthew Maton 10 Summit 8:28.62%
2 Eric Alldritt 12 Summit 8:35.78
3 Ty James 12 Wilsonville 8:37.83
4 Eduardo Juarez 12 Hermiston 8:47.45
5 Jose Macias 11 Hermiston 8:48.00
6 JP Kiefer 11 Marist 8:48.93
7 Ethan Livermore 12 Cleveland 9:07.62
8 Jonathan Sisley 11 Silverton 9:18.89
9 Henry Ryals 12 West Albany 9:22.64
10 Colby Gillett 10 Marshfield 9:23.21
11 Christopher Black 12 Franklin 9:41.48
12 Sam Collins 12 Wilsonville 9:46.05
Boys 110 Meter Hurdles 5A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.32 2010 Howard Lao, Cleveland
2012 Champ: 14.86 Tyrone Holmes, Eagle Point
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Mitch Modin 12 Mountain View 14.97Q 0.1 1
2 Cameron Retherford 11 Benson 15.36Q -0.8 2
3 Coleman Byrum 12 Marist 15.09Q 0.1 1
4 Dantly Wilcox 10 Mountain View 15.41Q -0.8 2
5 Thomas Hughes 11 St. Helens 15.62Q -0.8 2
6 Kendrick Alvarez 12 St. Helens 15.67Q 0.1 1
7 Liam Henshaw 11 Marist 15.69q -0.8 2 15.686
8 Schuller Rettig 11 Madison 15.69q 0.1 1 15.687
9 Mathis Kuenzi 11 Silverton 16.12 0.1 1
10 Jacob Bowman 11 Dallas 16.13 0.1 1
11 Joel Boozer 11 Pendleton 16.46 -0.8 2
12 Zach Nerdin 11 The Dalles Wahto 16.92 -0.8 2
Boys 110 Meter Hurdles 5A
=====================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 14.32 2010 Howard Lao, Cleveland
2012 Champ: 14.86 Tyrone Holmes, Eagle Point
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Mitch Modin 12 Mountain View 14.80 1.8
2 Coleman Byrum 12 Marist 14.94 1.8
3 Liam Henshaw 11 Marist 15.03 1.8
4 Cameron Retherford 11 Benson 15.23 1.8
5 Schuller Rettig 11 Madison 15.35 1.8
6 Dantly Wilcox 10 Mountain View 15.39 1.8
7 Thomas Hughes 11 St. Helens 15.46 1.8
8 Kendrick Alvarez 12 St. Helens 15.73 1.8
Boys 300 Meter Hurdles 5A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.15 2007 Andrew Hastings, Corvallis
2012 Champ: 39.17 Michael Wilson, Summit
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Schuller Rettig 11 Madison 39.06Q 1
2 Michael Wilson 12 Summit 39.53Q 2
3 Kendrick Alvarez 12 St. Helens 39.85Q 2
4 Kellee Johnson 12 Redmond 40.14Q 1
5 Thomas Hughes 11 St. Helens 40.27Q 1
6 Cameron Retherford 11 Benson 40.67Q 2
7 Coleman Byrum 12 Marist 40.28q 1
8 Mitchell Gable 12 South Albany 40.99q 2
9 Weston Anderson 12 North Eugene 41.26 2
10 David Evans 10 Lebanon 42.20 1
11 Oscar Contreras-Leal 12 Hermiston 42.57 2
12 Ethan Snow 9 Hermiston 42.96 1
Boys 300 Meter Hurdles 5A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 38.15 2007 Andrew Hastings, Corvallis
2012 Champ: 39.17 Michael Wilson, Summit
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Michael Wilson 12 Summit 38.82
2 Schuller Rettig 11 Madison 39.04
3 Kellee Johnson 12 Redmond 39.72
4 Coleman Byrum 12 Marist 39.80
5 Cameron Retherford 11 Benson 40.16
6 Thomas Hughes 11 St. Helens 40.21
7 Kendrick Alvarez 12 St. Helens 40.77
8 Mitchell Gable 12 South Albany 40.99
Boys 4x100 Meter Relay 5A
===================================================================
NFHS: * 39.76 1998 Wyatt HS, Ft. Worth, TX
State Meet: % 42.64 2012 Summit
N. Lybarger, M. Wilson, C. Thomas, T. Peay
2012 Champ: 42.64 Summit
N. Lybarger, M. WIlson, C. Thomas, TJ Peay
School Finals H#
===================================================================
1 Wilsonville 43.22 2
1) Weylin Lam 11 2) Noah Battle III 12
3) Johnny Ragin 12 4) Ryan Walsh 12
2 Bend 43.36 2
1) Braden Bell 11 2) Jordan Neelon 10
3) Joel Johnson 11 4) Dallas Fagen 12
3 West Albany 43.37 2
1) Brandon Dixon 12 2) Forrest Thomas 11
3) Tanner Keuter 11 4) Jacob Lacoste 11
4 Hood River Valley 43.45 2
1) Wyatt Webber 11 2) Parker Kennedy 9
3) Parker Irusta 9 4) Cesar Rodriguez 12
5 Sherwood 43.66 2
1) Hunter Pfefferkorn 12 2) Cole Nixon 11
3) Emil Eriksson 12 4) Cristian Morris 12
6 Redmond 43.74 2
1) Anthony Gonzales 11 2) Jacoby McNamara 9
3) Kellee Johnson 12 4) Kyle Tinnell 11
7 Churchill 44.00 2
1) Antonio Campos 10 2) Spenser Schmidt 11
3) Andrew Smith 11 4) Tyler Reid 11
8 Roosevelt 44.05 1
1) Anthony Sylvester 9 2) Damilia Spires 11
3) James Schell-Buchanan 11 4) Billy Nelson 10
9 Pendleton 44.16 1
1) Nick Jennings 11 2) Donte Robinson 11
3) Alden Wyland 11 4) Jacob Rickman 12
10 Benson 44.17 1
1) Ethan Whitlow 11 2) Cameron Retherford 11
3) Darian Romero 11 4) Jaquan Warren 12
11 Lebanon 44.69 1
1) Jacob McConnell 12 2) Chad Nissen 10
3) David Evans 10 4) Brayden Childress 11
-- Marist DQ 2 1st exchange
1) Andrew Park 11 2) Adam Houser 11
3) Dustin Jones 9 4) Colton Bloom 12
Boys 4x400 Meter Relay 5A
===================================================================
NFHS: * 3:07.40 1985 Hawthorne HS, Hawthorne, CA
State Meet: % 3:22.72 2010 Crater
J. Ziegler, J. Elliott, J. Galpin, K. Beck
2012 Champ: 3:24.30 Wilsonville
J. Cashman, G. McNeil, A. Laschober, R. Walsh
School Finals H#
===================================================================
1 Sherwood 3:24.78 2
1) Cristian Morris 12 2) Emil Eriksson 12
3) Cole Nixon 11 4) Hunter Pfefferkorn 12
2 Summit 3:25.28 1
1) Blake Anderson 11 2) Dan Maunder 12
3) Luke Hinz 12 4) Michael Wilson 12
3 Mountain View 3:25.38 1
1) Tobie Webb 12 2) Sam King 11
3) Gabe Wyllie 10 4) Mitch Modin 12
4 Madison 3:27.62 2
1) Nick Baron 11 2) Kyle Abalan 9
3) Anthony Preston 12 4) Schuller Rettig 11
5 Hood River Valley 3:28.19 2
1) Parker Kennedy 9 2) Parker Irusta 9
3) Wyatt Webber 11 4) Cesar Rodriguez 12
6 Liberty 3:28.22 2
1) Matthew Langbehn 11 2) Michael Francy 11
3) James Marshall 12 4) Josh Cole 11
7 Hermiston 3:29.10 2
1) Jose Macias 11 2) Anthony Dean 12
3) Nathan Sanders 12 4) Chris Behrendt 10
8 Woodburn 3:30.28 2
1) Rodolfo Hernandez 11 2) Francisco Contrereas 10
3) Nathan Bosquez 10 4) Michael Hobson 11
9 Springfield 3:30.66 1
1) Sebastian Shanafelt 12 2) Jared Brown 12
3) Jesse Goodier 12 4) Jonathan Emerald 12
10 North Eugene 3:32.07 1
1) Weston Anderson 12 2) Blake Dawson 11
3) Brett Snyder 9 4) Logan Jacobson 12
11 Franklin 3:35.72 2
1) Henry Maroney 12 2) Christopher Black 12
3) Jon Mojarro 9 4) Jackson Packham 12
12 Crescent Valley 3:44.41 2
1) Jon Condrea 11 2) Michael Lanahan 12
3) Alex Smith 10 4) Devin Volk 12
Boys High Jump 5A
================================================================
NFHS: * 7-05.75 2009 James White, Kansas City, MO
State Meet: % 7-00.50 2007 Billy Butler, Hillsboro
2012 Champ: 6-10 Bradley Laubacher, Summit
Name Year School Finals
================================================================
1 Michael Menefee 11 Summit 6-07.00
2 Zachary Milligan 12 Sherwood 6-06.00
3 Ben Milligan 10 Sherwood 6-05.00 O
4 Josh Quattlebum 12 Redmond 6-05.00 XXO + 2 misses
4 Liam Henshaw 11 Marist 6-05.00 XXO + 2 misses
6 Kaelen Byrum 12 Marist 6-04.00 O
6 Tristan Anastas 11 Wilson 6-04.00 O
8 Cory Hainz 11 Lebanon 6-04.00 XXO
9 Jacob Lacoste 11 West Albany 6-02.00
10 Cameron Dixon 12 West Albany 6-00.00 O
11 Jared Walchli 11 Hermiston 6-00.00 XXO
11 Donte Robinson 11 Pendleton 6-00.00 XXO
-- Bryan Dunn-Abe 11 Franklin NH
Boys Pole Vault 5A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 15-05 2008 Greg Eckles, Marshfield
2012 Champ: 14-09 Preston Kirk, Silverton
Name Year School Finals
================================================================
1 Liam Henshaw 11 Marist 15-06.00%
2 Camden Stoddard 11 Bend 14-06.00 O
3 Dallas Fagen 12 Bend 14-06.00 XO
4 Joel Johnson 11 Bend 14-00.00 O
5 Preston Kirk 12 Silverton 14-00.00 XO
6 Jeffrey Bierman 12 Redmond 14-00.00 XXO
7 Cody Simpson 11 Redmond 13-06.00 O
8 Patrick Crompton 10 Hood River Val. 13-06.00 XO
9 Hunter Drops 9 Marshfield 13-00.00 O
10 Parker Kennedy 9 Hood River Val. 13-00.00 XO
11 Jesse Lakeyoungberg 12 Crescent Valley 13-00.00 XXO
12 Josh Visan 12 Sandy 12-06.00
13 Paul Polyakov 11 Madison 11-06.00
-- Fletcher Like 12 Wilsonville NH
-- Chris Horton 10 Wilson NH
Boys Long Jump 5A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 23-07.50 2008 Derek Newsom, Silverton
2012 Champ: 22-05 Austin Baird, Marist
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Liam Henshaw 11 Marist 23-01.00 1.0
21-11.25(1.1) 21-09.50(1.3) 23-01(1.0) FOUL(+0.0) 22-00.50(-1.3) PASS
2 Mitch Modin 12 Mountain View 22-04.00 +0.0
22-04(+0.0) FOUL(1.1) FOUL(1.5) 21-10.50(-1.5) FOUL(+0.0) 20-11.50(0.4)
3 Spenser Schmidt 11 Churchill 22-02.50 1.2
21-00.50(2.2) 20-08.25(0.5) 20-02.75(1.5) 20-11(-1.9) 21-11(1.0) 22-02.50(1.2)
4 Dominique Meade 12 Milwaukie 22-00.50 2.1
FOUL(1.3) 22-00.50(2.1) FOUL(2.6) 21-01.25(-1.4) FOUL(+0.0) 21-08.25(0.4)
5 Jesse Goodier 12 Springfield 21-07.75 +0.0
20-04.50(0.1) 20-09(0.4) 21-02.25(0.2) 21-05.75(-1.5) 21-07.75(+0.0) FOUL(1.3)
6 Harrison Farr 11 The Dalles Wahto 21-06.25 1.2
18-08.75(-1.7) 20-10.50(0.9) 21-06.25(1.2) 18-11.25(-1.8) 20-06(+0.0) 19-08(0.4)
7 Tristan Anastas 11 Wilson 21-04.00 1.9
21-03(0.7) 20-01.75(1.8) 21-04(1.9) 21-03(-1.1) 20-07(+0.0) FOUL(1.6)
8 Cameron Retherford 11 Benson 21-01.50 0.9
20-02(0.4) 21-01.50(0.9) 20-11.25(1.2) 19-07.25(-1.2) FOUL(0.8) 20-02.25(+0.0)
9 Oskar Lindberg 12 Dallas 20-06.50 -0.4
20-06.50(-0.4) FOUL(1.0) FOUL(2.2) 19-04.50(-1.3) 20-01(1.2) 19-02(-1.8)
10 Kyle Tinnell 11 Redmond 20-03.25 1.4
20-03.25(1.4) 19-08(1.4) FOUL(2.2)
11 Ashton Earl 12 Hermiston 20-01.25 0.7
20-01.25(0.7) 20-01(1.6) 19-00.50(1.6)
12 David Evans 10 Lebanon 18-08.75 1.0
18-08.75(1.0) 18-02(1.8) FOUL(3.8)
-- Kendrick Bourne 12 Milwaukie FOUL
FOUL(-1.1) FOUL(+0.0) FOUL(2.4)
Boys Triple Jump 5A
=====================================================================
NFHS: * 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena, CA
State Meet: % 47-00.50 2009 Caleb Kruse, Marshfield
2012 Champ: 45-02.50 Jonathan Emerald, Springfield
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Jonathan Emerald 12 Springfield 45-11.75 -0.5
FOUL(-1.2) 40-11(+0.0) 45-03.50(0.1) 45-11.75(-0.5) 44-06.75(0.1) FOUL(+0.0)
2 Kaelen Byrum 12 Marist 44-11.75 -0.8
41-09.75(+0.0) FOUL(+0.0) 43-09.50(1.6) 44-11.75(-0.8) PASS 44-01.50(0.7)
3 Dante Meade 11 Milwaukie 43-09.75 +0.0
42-09.25(+0.0) 42-00.75(-0.2) 42-11.75(2.1) 42-00(-2.0) 43-00(-0.9) 43-09.75(+0.0)
4 Donte Robinson 11 Pendleton 43-05.50 +0.0
42-01.25(+0.0) 42-00.75(+0.0) 43-05.50(+0.0) 43-02.25(-1.4) 42-04(-1.7) 43-00.50(1.4)
5 Trevontae Anderson 12 Milwaukie 43-00.75 +0.0
41-06.25(-0.1) 42-03.75(+0.0) 42-06(-0.3) 41-01.25(-0.9) 42-08.75(0.7) 43-00.75(+0.0)
6 Cody Simpson 11 Redmond 43-00.75 +0.0
43-00.75(+0.0) 41-11.50(-0.7) 42-01(-0.1) 41-04.75(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(0.4)
7 Brayden Childress 11 Lebanon 42-09.50 +0.0
42-09.50(+0.0) 38-06(+0.0) 42-00.50(1.4) 40-07.75(-1.7) FOUL(+0.0) 40-03.25(+0.0)
8 Justin Schafer 12 Dallas 42-00.50 +0.0
FOUL(+0.0) FOUL(-0.7) 42-00.50(+0.0) 40-07(-1.2) 40-07.75(+0.0) FOUL(+0.0)
9 Kyle Tinnell 11 Redmond 41-07.25 +0.0
39-11.50(+0.0) 41-07.25(+0.0) 40-06(-1.4) 39-07(-0.7) 39-09.75(-0.5) 41-04.75(-1.0)
10 Ashton Earl 12 Hermiston 41-05.00 -1.3
41-05(-1.3) 40-11.25(-1.1) 41-00.50(-2.2)
11 Bryan Dunn-Abe 11 Franklin 40-09.50 +0.0
40-09.50(+0.0) 38-10.75(-0.5) 39-11(-1.9)
12 Dantae Gatchell 10 Roosevelt 36-02.75 -1.2
FOUL(-1.0) FOUL(-0.3) 36-02.75(-1.2)
Boys Shot Put 5A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 59-10 2008 Robert Atoe, The Dalles-Wahtonka
2012 Champ: 55-04.25 Tyrone Holmes, Eagle Point
Name Year School Finals
================================================================
1 Mitch Wilkens 12 Willamette 52-10.75
49-07 52-10.75 51-07 FOUL FOUL FOUL
2 Lio Tunai 11 The Dalles Wahto 50-11.25
47-01.75 50-11.25 46-10.25 46-09.25 48-10.75 50-07
3 David Barnett 12 Hermiston 49-09.50
45-06.75 48-09.25 FOUL 45-09 49-09.50 FOUL
4 Logan Smith 12 Sherwood 49-01.25
47-02.25 49-01.25 48-06 48-02.50 48-03 45-03.25
5 Bryan Stanwood 12 Springfield 48-10.50
48-08 45-07 48-10.50 45-11 45-04.75 FOUL
6 Johnny Ragin 12 Wilsonville 48-02.75
47-11.75 47-02.50 46-08.25 48-02.75 46-07.75 47-01.25
7 Jake May 12 Lebanon 47-09.00
44-01.25 45-07 43-01.25 47-09 45-09 46-05.25
8 Robert Powers 11 Wilson 46-10.75
45-00.25 43-11.75 46-04.75 46-05.50 46-10.75 45-03
9 Josue Nieves 12 Redmond 46-02.25
43-10 46-00 46-02.25 44-07.50 43-10.75 FOUL
10 Gunnar Sigado 12 Redmond 45-01.25
45-01.25 44-01.50 43-06.50
11 Charles Riga 12 Madison 43-02.75
38-11.50 41-00.25 43-02.75
12 Zach Short 9 Lebanon 42-11.00
41-04.75 42-09 42-11
Boys Discus Throw 5A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State Meet: % 185-07 2010 Josh Peck, Mazama
2012 Champ: 171-09 Dalton Milburn, Marshfield
Name Year School Finals
================================================================
1 Sebastian Barajas 9 Hood River Val. 156-09
155-01 144-09 156-09 FOUL 147-00 FOUL
2 Jerod Munsterman 12 Hermiston 151-05
130-04 143-02 151-05 149-00 141-01 140-06
3 Gabe Giacci 12 Redmond 148-01
139-11 FOUL 141-10 148-01 144-03 FOUL
4 Nathan Reed 12 St. Helens 143-05
143-05 128-11 FOUL FOUL 130-07 120-08
5 Nick Sieber 12 Wilson 138-03
FOUL 130-11 138-03 FOUL FOUL FOUL
6 Jake Leary 12 Milwaukie 137-09
124-10 137-09 FOUL FOUL FOUL 129-02
7 J'Rrett Baker 11 Silverton 137-06
134-08 130-01 129-06 137-06 FOUL FOUL
8 Michael Brooks 11 South Albany 132-03
120-10 132-03 128-06 125-10 132-01 129-11
9 Logan McGann 12 Marist 131-05
FOUL 130-04 FOUL 131-05 125-07 FOUL
10 Blake Knirk 11 Mountain View 128-09
119-03 97-04 128-09
11 Robert Powers 11 Wilson 128-04
128-04 FOUL 113-02
12 Skyler Phillips 12 Churchill 120-08
FOUL 120-08 FOUL
Boys Javelin Throw 5A
================================================================
NFHS: * 246-09 2012 Bill Stanley, South Park, PA
State Meet: % 205-08 2012 Garrett Snow, Eagle Point
2012 Champ: 205-08 Garrett Snow, Eagle Point
Name Year School Finals
================================================================
1 Johnny Ragin 12 Wilsonville 187-10
173-10 187-10 180-04 176-10 164-02 182-04
2 Andrew Rogers 12 Silverton 184-08
170-06 173-07 FOUL 173-07 176-05 184-08
3 Brock Pinney 11 Springfield 171-07
155-05 155-04 162-05 171-07 FOUL FOUL
4 Cody Simpson 11 Redmond 168-11
160-05 168-11 162-01 159-02 162-00 152-08
5 Charles Riga 12 Madison 168-08
152-08 153-02 158-02 160-07 154-10 168-08
6 David Barnett 12 Hermiston 168-02
166-10 FOUL 168-02 166-07 163-08 167-07
7 Calvin Aylward 11 Summit 167-11
164-02 162-06 163-03 FOUL 167-11 158-10
8 Nathan Reed 12 St. Helens 167-07
FOUL 167-07 158-03 159-04 153-02 143-05
9 Destry Cline 12 Lebanon 165-11
FOUL 165-11 162-02 FOUL 154-01 158-07
10 Jerod Munsterman 12 Hermiston 154-08
154-08 140-11 145-01
11 Malik Turner 12 North Eugene 154-06
143-10 141-09 154-06
12 Dantae Gatchell 10 Roosevelt 148-04
142-05 134-04 148-04
Boys 100 Meter Dash 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.48 2011 Thomas Tyner, Aloha
2012 Champ: 10.93 Sheldon Prince, Aloha
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Mitch Horning 11 Sheldon 11.02Q -0.9 2
2 Carlos Ortiz 12 North Salem 11.08Q -1.3 1
3 Nathan Starnes 11 Sheldon 11.11Q -0.9 2 11.103
4 Devon Fortier 10 Canby 11.11Q -1.3 1 11.110
5 Dmitriy Vakulchik 12 David Dougla 11.14Q -0.9 2
6 Adam Starnes 11 Sheldon 11.31Q -1.3 1
7 Cameron Bremner 12 Tigard 11.26q -0.9 2
8 Justin Cornejo 12 Oregon City 11.35q -0.9 2
9 Garrett Hittner 11 McNary 11.39 -0.9 2
10 Devauntae Hoffman 12 Gresham 11.44 -1.3 1
11 Ryan Cox 12 Oregon City 11.50 -1.3 1
12 Matthew Kim 12 Beaverton 11.55 -1.3 1
13 Trebriel Larry 12 Glencoe 11.57 -0.9 2
-- Xavier Coleman 12 Jesuit FS -1.3 1
Boys 100 Meter Dash 6A
=====================================================================
NFHS: * 10.15 1990 Henry Neal, Austin, TX
State Meet: % 10.48 2011 Thomas Tyner, Aloha
2012 Champ: 10.93 Sheldon Prince, Aloha
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Mitch Horning 11 Sheldon 10.80 1.5
2 Carlos Ortiz 12 North Salem 10.82 1.5
3 Devon Fortier 10 Canby 10.92 1.5
4 Nathan Starnes 11 Sheldon 10.93 1.5
5 Dmitriy Vakulchik 12 David Dougla 10.98 1.5
6 Cameron Bremner 12 Tigard 11.00 1.5
7 Justin Cornejo 12 Oregon City 11.04 1.5
8 Adam Starnes 11 Sheldon 11.16 1.5
Boys 200 Meter Dash 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.20 2011 Jack Galpin, Crater
2012 Champ: 21.81 Sheldon Prince, Aloha
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Devon Fortier 10 Canby 21.94Q -1.7 2
2 Mitch Horning 11 Sheldon 22.02Q -0.4 1
3 Xavier Coleman 12 Jesuit 22.38Q -0.4 1
4 Justin Cornejo 12 Oregon City 22.44Q -1.7 2 22.435
5 Cameron Bremner 12 Tigard 22.43Q -0.4 1
6 Michael Trofimchik 12 South Salem 22.57Q -1.7 2
7 Dmitriy Vakulchik 12 David Dougla 22.44q -0.4 1 22.440
8 Cameron Scarlett 10 Central Catholic 22.74q -1.7 2 22.731
9 Ezra Duilio 12 Beaverton 22.74 -0.4 1 22.735
10 Trebriel Larry 12 Glencoe 22.76 -0.4 1
11 Carlos Ortiz 12 North Salem 22.81 -1.7 2
12 Matthew Kim 12 Beaverton 22.86 -1.7 2
13 Ryan Cox 12 Oregon City 22.97 -0.4 1
14 Adam Starnes 11 Sheldon 23.02 -1.7 2
Boys 200 Meter Dash 6A
=====================================================================
NFHS: * 20.13 1985 Roy Martin, Austin, TX
State Meet: % 21.20 2011 Jack Galpin, Crater
2012 Champ: 21.81 Sheldon Prince, Aloha
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Mitch Horning 11 Sheldon 21.64 2.4
2 Xavier Coleman 12 Jesuit 21.81 2.4
3 Devon Fortier 10 Canby 21.96 2.4
4 Dmitriy Vakulchik 12 David Dougla 22.07 2.4
5 Cameron Bremner 12 Tigard 22.16 2.4
6 Justin Cornejo 12 Oregon City 22.19 2.4
7 Michael Trofimchik 12 South Salem 22.38 2.4
8 Cameron Scarlett 10 Central Catholic 22.46 2.4
Boys 400 Meter Dash 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 47.09 1986 Gus Envela, McKay
2012 Champ: 49.59 Nate Halverson, Grant
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Michael Trofimchik 12 South Salem 49.30Q 1
2 Kane Kennedy 12 McMinnville 49.68Q 2
3 Ezra Duilio 12 Beaverton 49.69Q 2
4 Jonathan Bos 11 Newberg 49.86Q 1
5 Eric Zechenelly 12 Sunset 49.87Q 2
6 Zain Hannan 12 Lincoln 50.22Q 1
7 Sam Elling 11 South Eugene 50.51q 1
8 Dean York 12 Barlow 50.98q 1
9 Melamei Ole-Ronkei 12 South Eugene 51.11 2
10 Michael Walker 12 Lakeridge 51.13 2
11 Jesus Ortiz 9 Reynolds 51.37 2
12 Brently Sturm 12 Crater 51.58 1
13 John Marshall 12 Sprague 51.91 1
14 Mitch Thompson 12 Oregon City 53.65 2
Boys 400 Meter Dash 6A
================================================================
NFHS: * 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield, TX
State Meet: % 47.09 1986 Gus Envela, McKay
2012 Champ: 49.59 Nate Halverson, Grant
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Michael Trofimchik 12 South Salem 48.30
2 Jonathan Bos 11 Newberg 48.89
3 Kane Kennedy 12 McMinnville 49.12
4 Ezra Duilio 12 Beaverton 49.13
5 Eric Zechenelly 12 Sunset 49.38
6 Zain Hannan 12 Lincoln 49.75
7 Dean York 12 Barlow 50.01
8 Sam Elling 11 South Eugene 50.14
Boys 800 Meter Run 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:50.60 2008 Elijah Greer, Lake Oswego
2012 Champ: 1:55.39 Alec Smith, Westview
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Alec Smith 12 Westview 1:54.59Q 1
2 Jackson Darland 12 Sheldon 1:55.30Q 2
3 Joshua Kellebrew 10 David Dougla 1:55.92Q 2
4 Blake Spencer 12 North Medford 1:56.16Q 1
5 Auston Burns 12 Barlow 1:56.06Q 2
6 Josh Dempsey 12 Centennial 1:56.30Q 1
7 Devyn Baldovino 12 North Medford 1:56.21q 2
8 Henry West 11 South Eugene 1:56.41q 2
9 Sam Remington 11 Jesuit 1:57.02 2
10 Emanuel Kraynick 12 West Salem 1:57.27 1
11 Thomas Morrell 10 Centennial 1:57.48 2
12 Ryan England 12 Glencoe 1:58.24 1
13 Hunter McGuirk 12 Jesuit 1:58.26 1
14 Colton Ansberry 12 Lakeridge 1:58.93 1
15 Aidan Paulk 12 Grant 1:59.31 1
16 RJ Morgan 12 Westview 1:59.83 2
17 Ryan Fujita 11 Lincoln 2:00.38 1
18 Ben Rodriguez 11 Roseburg 2:00.62 1
19 Michael Godbout 11 Jesuit 2:01.34 2
20 Daniel Harper 11 Newberg 2:01.43 1
21 Janzen Aguilar-Nelson 11 South Salem 2:03.93 2
Boys 800 Meter Run 6A
================================================================
NFHS: * 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, CA
State Meet: % 1:50.60 2008 Elijah Greer, Lake Oswego
2012 Champ: 1:55.39 Alec Smith, Westview
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Alec Smith 12 Westview 1:53.20
2 Joshua Kellebrew 10 David Dougla 1:54.75
3 Auston Burns 12 Barlow 1:55.81
4 Blake Spencer 12 North Medford 1:55.82
5 Devyn Baldovino 12 North Medford 1:56.12
6 Josh Dempsey 12 Centennial 1:56.48
7 Henry West 11 South Eugene 1:58.77
8 Jackson Darland 12 Sheldon 1:59.45
Boys 1500 Meter Run 6A
================================================================
State Meet: % 3:49.76 2004 Galen Rupp, Central Catholic
2012 Champ: 3:53.75 Geremia Lizier-Zmudzinsl, Forest Grove
Name Year School Finals
================================================================
1 Jackson Darland 12 Sheldon 3:58.77
2 Julian Heninger 12 Lakeridge 3:59.73
3 Dan Oekerman 12 Beaverton 4:01.86
4 Kyle Thompson 11 Central Catholic 4:02.48
5 Joshua Sealand 12 Jesuit 4:03.13
6 Nic McDaniel 11 McMinnville 4:03.67
7 Jack Roberts 12 Grant 4:03.88
8 Jackson Haselnus 12 Barlow 4:03.90
9 Brian McDavitt 12 Jesuit 4:05.12
10 Matthew Kingzett 12 Westview 4:08.54
11 Kenny Freeman 11 Roseburg 4:10.03
12 Matthew Lovos 10 Tualatin 4:10.30
13 Nathaniel Roberts 11 Sprague 4:11.06
14 Jacob Atkinson 12 Sprague 4:12.81
Boys 3000 Meter Run 6A
================================================================
State Meet: % 8:10.66 2000 Eric Logsdon, Canby
2012 Champ: 8:40.19 Dan Oekerman, Beaveron
Name Year School Finals
================================================================
1 Julian Heninger 12 Lakeridge 8:36.38
2 Kyle Thompson 11 Central Catholic 8:37.25
3 Dan Oekerman 12 Beaverton 8:39.62
4 Joshua Sealand 12 Jesuit 8:40.52
5 Reilly Bloomer 10 South Eugene 8:40.58
6 Ahmed Ibrahim 11 Reynolds 8:45.38
7 Ray Schireman 11 North Medford 8:47.87
8 Brian McDavitt 12 Jesuit 8:47.92
9 Matthew Lovos 10 Tualatin 9:05.16
10 Ronnie Graham 10 McMinnville 9:07.75
11 Nathaniel Roberts 11 Sprague 9:08.88
12 Matthew Kingzett 12 Westview 9:20.48
13 Jacob Atkinson 12 Sprague 9:21.87
14 Jackson Cole 11 Grant 9:31.02
Boys 110 Meter Hurdles 6A
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 13.77 1988 Bob Gray, David Douglas
2012 Champ: 14.68 Sean McGetrick, Tigard
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Connor Bracken 11 Lake Oswego 14.74Q -0.2 2 14.731
2 Max Dordevic 11 Jesuit 15.03Q -1.1 1
3 Daniel Brattain 11 McNary 14.74Q -0.2 2 14.735
4 Connor McLean 11 Clackamas 15.30Q -1.1 1
5 AJ Smith 11 Sunset 15.15Q -0.2 2
6 Royal Black 12 Southridge 15.32Q -1.1 1
7 Beau Duronslet 12 Central Catholic 15.36q -0.2 2
8 Luke Fotuallii 12 North Medford 15.49q -0.2 2
9 Tristan Mehlhaff 11 Sheldon 15.52 -1.1 1
10 Zac Hannan 10 Grants Pass 15.56 -1.1 1
11 Taylor Vicknair 12 McMinnville 15.71 -1.1 1
12 Brandon Fletcher 12 West Salem 15.80 -1.1 1
13 Hunter Pattock 12 Gresham 18.28 -0.2 2
-- Zac Floyd 12 Tigard FS -0.2 2
Boys 110 Meter Hurdles 6A
=====================================================================
NFHS: * 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton, OH
State Meet: % 13.77 1988 Bob Gray, David Douglas
2012 Champ: 14.68 Sean McGetrick, Tigard
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Connor Bracken 11 Lake Oswego 14.70 -1.1
2 Max Dordevic 11 Jesuit 14.75 -1.1
3 Daniel Brattain 11 McNary 14.82 -1.1
4 Royal Black 12 Southridge 15.27 -1.1
5 Connor McLean 11 Clackamas 15.37 -1.1
6 AJ Smith 11 Sunset 15.42 -1.1
7 Beau Duronslet 12 Central Catholic 15.43 -1.1
8 Luke Fotuallii 12 North Medford 15.66 -1.1
Boys 300 Meter Hurdles 6A
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 36.10 1979 Ken Scott, Aloha
2012 Champ: 38.97 Sean McGetrick, Tigard
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Max Dordevic 11 Jesuit 38.13Q 1
2 Zac Hannan 10 Grants Pass 39.59Q 2
3 Tanner Scanlon 10 McMinnville 39.31Q 1
4 Daniel Brattain 11 McNary 39.88Q 2
5 Beau Duronslet 12 Central Catholic 39.32Q 1
6 Connor McLean 11 Clackamas 40.29Q 2
7 Tyus Kuykendall 11 Sheldon 39.48q 1
8 Eric Zechenelly 12 Sunset 40.71q 2
9 Alex Tymchenko 12 Lake Oswego 40.81 2
10 Luke Fotuallii 12 North Medford 40.95 1
11 Lawrence Wilson 12 Central Catholic 41.31 2
12 Brandon Fletcher 12 West Salem 41.36 1
13 Calvin Park 11 South Eugene 41.64 2
14 Andy Tautfest 11 Newberg 41.96 1
Boys 300 Meter Hurdles 6A
================================================================
NFHS: * 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside, CA
State Meet: % 36.10 1979 Ken Scott, Aloha
2012 Champ: 38.97 Sean McGetrick, Tigard
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Eric Zechenelly 12 Sunset 37.68
2 Max Dordevic 11 Jesuit 37.70
3 Connor McLean 11 Clackamas 38.73
4 Zac Hannan 10 Grants Pass 38.89
5 Beau Duronslet 12 Central Catholic 38.94
6 Daniel Brattain 11 McNary 39.55
7 Tanner Scanlon 10 McMinnville 39.62
8 Tyus Kuykendall 11 Sheldon 40.41
Boys 4x100 Meter Relay 6A
===================================================================
NFHS: * 39.76 1998 Wyatt HS, Ft. Worth, TX
State Meet: % 41.45 2011 Aloha
C. Wood, S. Prince, R. Russo, T. Tyner
2012 Champ: 41.96 Aloha
I. Inge, T. Clay, C. Wood, S. Prince
School Finals H#
===================================================================
1 Sheldon 41.58 2
1) Adam Starnes 11 2) Nathan Starnes 11
3) Tyus Kuykendall 11 4) Mitch Horning 11
2 Canby 42.19 2
1) Noah Kyllo 11 2) Devon Fortier 10
3) Dominic Shorter 11 4) Noah Walker 10
3 McMinnville 42.37 2
1) Spencer Payne 12 2) Tanner Scanlon 10
3) Taylor Vicknair 12 4) Kane Kennedy 12
4 Grants Pass 42.39 2
1) Johnny Agbalog 12 2) Zac Hannan 10
3) Bracken Sharp 12 4) Dylan Strempel 12
5 Jesuit 42.58 2
1) Xavier Coleman 12 2) Joseph Alfieri 11
3) Carlos Coleman 11 4) Max Dordevic 11
6 South Salem 42.72 2
1) Jaylynn Bailey 12 2) Janzen Aguilar-Nelson 11
3) Joshua Benton 11 4) Michael Trofimchik 12
7 Oregon City 42.90 1
1) Ryan Cox 12 2) Mitch Thompson 12
3) Coy Vandehey 10 4) Justin Cornejo 12
8 Beaverton 42.97 2
1) Chidubem Nnoli 10 2) Matthew Kim 12
3) Ezra Duilio 12 4) Ross Hoffman 11
9 McNary 43.13 1
1) Austin Brown 9 2) Kyle Torres 10
3) Anthony Nguyen 9 4) Garrett Hittner 11
10 Lake Oswego 43.46 1
1) Eric Soo 11 2) Yong Kim 11
3) Connor Bracken 11 4) David Soo 11
11 Tigard 43.73 1
1) Kaz Greene 12 2) Devin Distant 10
3) Manu Rasmussen 11 4) Cameron Bremner 12
12 Gresham 43.76 1
1) Hunter Pattock 12 2) Devauntae Hoffman 12
3) Emony Robinson 9 4) Gre' Gonta Brown 11
13 North Salem 44.18 1
1) Colton Harp 11 2) Robert Pyatt 12
3) Cristian Maciel-Manzo 9 4) Carlos Ortiz 12
-- Central Catholic DQ 2 2nd exchange
1) Cameron Scarlett 10 2) Lawrence Wilson 12
3) Matt Vanoudenhaegen 10 4) Beau Duronslet 12
Boys 4x400 Meter Relay 6A
===================================================================
NFHS: * 3:07.40 1985 Hawthorne HS, Hawthorne, CA
State Meet: % 3:16.82 1990 Benson
V. Watson, A. Jamison, J. Miles, L. Pierce
2012 Champ: 3:21.02 Westview
D. Gonzalez, J. Bacon, S. Clausen, A. Smith
School Finals H#
===================================================================
1 Jesuit 3:20.81 2
1) Carlos Coleman 11 2) Xavier Coleman 12
3) Sahil Doshi 11 4) Max Dordevic 11
2 David Douglas 3:21.04 2
1) Dmitriy Vakulchik 12 2) Nick Showalter 11
3) Ihoghama Odighizuwa 12 4) Joshua Kellebrew 10
3 Lincoln 3:22.24 2
1) Zain Hannan 12 2) Jaray Kindell 11
3) Ryan Fujita 11 4) Keegan Lape 12
4 Central Catholic 3:22.90 1
1) Sean Rogers 11 2) Jean Baptiste Tooley 10
3) Lawrence Wilson 12 4) Beau Duronslet 12
5 Canby 3:23.23 1
1) Danny Carpenter 12 2) Josh Payne 10
3) Dominic Shorter 11 4) Devon Fortier 10
6 Roseburg 3:24.37 2
1) Jason Thomas 12 2) Levi Holden 11
3) Ben Rodriguez 11 4) Kenny Freeman 11
7 West Salem 3:24.42 1
1) Nick Ballenger 10 2) Brandon Fletcher 12
3) Keegan Hlad 10 4) Emanuel Kraynick 12
8 Sheldon 3:25.23 2
1) James Stock 10 2) Tristan Mehlhaff 11
3) Tyus Kuykendall 11 4) Mitch Horning 11
9 South Eugene 3:25.96 2
1) Sam Elling 11 2) Henry West 11
3) Andrew McCullough 11 4) Melamei Ole-Ronkei 12
10 Lakeridge 3:25.98 2
1) Alex Alamida 12 2) Colton Ansberry 12
3) Julian Heninger 12 4) Michael Walker 12
11 Newberg 3:27.32 1
1) Caleb Johnstone 12 2) Bryce Scheider 12
3) Bailey Peterson 12 4) Jonathan Bos 11
12 Glencoe 3:28.21 1
1) Cody Newsom 12 2) Josh Melanson 12
3) Ryan England 12 4) Trebriel Larry 12
13 Grants Pass 3:28.56 2
1) Johnny Agbalog 12 2) Dylan Strempel 12
3) Riley Veritch 12 4) Zac Hannan 10
14 South Salem 3:29.69 1
1) Stephen Anderson 10 2) Janzen Aguilar-Nelson 11
3) Miles Berglund 11 4) Michael Trofimchik 12
Boys High Jump 6A
================================================================
NFHS: * 7-07.75 2009 James White, Kansas City, MO
State Meet: % 7-00.25 1993 Chris Nelson, Mazama
2012 Champ: 6-05 Rockwell Tufty, Sunset
Name Year School Finals
================================================================
1 Austin DeWitz 10 Oregon City 6-05.00
2 Elijah Greenwalt-Simon 11 Tigard 6-04.00 O
3 Jadden Lake 10 Aloha 6-04.00 XXO
4 Ryan Wisner 11 Tualatin 6-03.00 XO
5 Mason Collett 11 Lake Oswego 6-03.00 XXO + 2 misses
6 Quentin Bates 11 Reynolds 6-03.00 XXO + 3 misses
6 Jamel Merriweather 11 South Salem 6-03.00 XXO + 3 misses
8 Scott Cruise 12 West Salem 6-02.00 XO + 0 misses
9 Max Jette 12 Clackamas 6-02.00 XO + 1 miss
10 Trevor Danielson 11 Newberg 6-00.00 O
10 Mario Filippi 10 North Medford 6-00.00 O
12 Eric Dungey 10 Lakeridge 6-00.00 XO
12 Marcus Yoo 12 Jesuit 6-00.00 XO
12 Joshua Benton 11 South Salem 6-00.00 XO
-- Patrick Myers 10 Central Catholic NH
-- Ryan Brady 9 Sheldon NH
Boys Pole Vault 6A
================================================================
NFHS: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Austin, TX
State Meet: % 17-07 2003 Tommy Skipper, Sandy
2012 Champ: 15-03 Dylan Johnson, Jesuit
Name Year School Finals
================================================================
1 Connor McLean 11 Clackamas 15-00.00
2 Adam Garske 12 Southridge 14-09.00
3 Jason Bergold 12 Roseburg 14-06.00
4 Langdon Junge 10 Sheldon 13-09.00
5 Brian Christensen 12 Beaverton 13-06.00
6 L.T. Hoak 12 North Medford 13-00.00 O
7 Jake Herndon 12 McNary 13-00.00 XXO + 0 misses
8 Max Jette 12 Clackamas 13-00.00 XXO + 1 miss
8 Kyle Anderson 11 Oregon City 13-00.00 XXO + 1 miss
9 Tanner Derrick 11 Barlow 12-06.00
10 Jared Malone 11 Central Catholic 12-06.00
-- Javes Gengler 10 South Salem NH
-- Jake Price 11 Tigard NH
-- Hao Pham 11 Century NH
Boys Long Jump 6A
=====================================================================
NFHS: * 26-04.75 1989 James Stallworth, Norwalk, CA
State Meet: % 24-05 2001 Jordan Kent, Churchill
2012 Champ: 22-11.75 Alex Sattley, Lincoln
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Harrison Schrage 9 Grant 23-04.50 1.2
22-05.75(0.5) 22-11(2.0) 22-06.25(1.3) FOUL(1.1) 23-04.50(1.2) 22-06.25(1.4)
2 Dylan Strempel 12 Grants Pass 22-07.75 2.6
21-11.75(1.3) 22-07.75(2.6) 22-04.25(1.1) 21-10.75(1.8) 21-10.25(1.3) 22-01.25(2.0)
3 Joshua Benton 11 South Salem 22-06.75 1.5
FOUL(1.8) 22-00.25(1.6) 21-08.75(0.5) 22-01.25(1.8) 22-02.50(1.0) 22-06.75(1.5)
4 Dmitriy Vakulchik 12 David Dougla 21-11.75 +0.0
20-08.75(1.7) 20-04.50(1.5) 20-07.50(2.0) 21-11.75(+0.0) 20-04.25(0.7) 20-08.75(1.2)
5 Jordan Morgan 11 Southridge 21-10.25 2.8
19-11.50(-0.3) 20-06(1.1) 21-00.75(2.3) 19-11(1.5) 21-04.25(1.2) 21-10.25(2.8)
6 Connor McLean 11 Clackamas 21-07.00 2.0
20-09(0.8) 20-11.75(1.8) FOUL(2.0) FOUL(0.1) 20-08.25(1.7) 21-07(2.0)
7 Royal Black 12 Southridge 21-06.00 0.9
FOUL(0.7) FOUL(1.5) 21-00.25(0.7) 20-06.50(0.1) 21-06(0.9) 21-01(1.3)
8 Perry Groves 11 McNary 21-04.25 1.3
19-05.50(1.0) 19-11.25(1.9) 20-04.75(1.6) 20-02(+0.0) 21-04.25(1.3) 19-03.75(1.8)
9 Lake Sain-Thomason 12 Grants Pass 20-10.75 1.8
20-10.75(1.8) 20-04.75(+0.0) 20-09.75(1.7) 19-08.25(0.7) FOUL(1.6) 20-07.75(0.1)
10 Matthew Ferguson 9 Jesuit 20-02.25 1.8
19-06.50(1.1) 19-10.25(0.6) 20-02.25(1.8)
11 Zac Floyd 12 Tigard 20-00.50 1.9
20-00.50(1.9) FOUL(1.9) FOUL(1.9)
12 Alex Roth 12 West Salem 19-06.25 1.2
FOUL(1.1) 19-00.50(+0.0) 19-06.25(1.2)
13 Jack Kerwin 11 Newberg 19-06.00 2.0
FOUL(1.8) 19-00.75(1.8) 19-06(2.0)
14 Micah Tolai 12 Gresham 19-05.75 1.7
19-04.25(0.1) 19-05.75(1.7) 19-01.75(1.7)
Boys Triple Jump 6A
=====================================================================
NFHS: * 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena, CA
State Meet: % 51-00 1985 Latin Berry, Milwaukie
2012 Champ: 45-10.75 Alex Sattley, Lincoln
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Tristan James 10 West Salem 46-10.75 1.1
46-10.75(1.1) FOUL(+0.0) 45-02.25(+0.0) 45-10.50(1.3) FOUL(-2.2) 46-04.25(+0.0)
2 Kyle Larson 12 South Medford 46-07.00 1.5
43-03(-0.3) 46-07(1.5) 46-04.50(2.1) 44-03.25(1.5) 44-02(-2.6) FOUL(+0.0)
3 Ihoghama Odighizuwa 12 David Dougla 45-09.00 +0.0
45-02.25(2.5) 45-09(+0.0) FOUL(0.1) 44-00.75(+0.0) 43-05.75(-1.7) PASS
4 Micah Bartel 12 Lakeridge 44-09.25 2.2
42-01.50(-1.5) 43-08.50(2.4) 42-07(2.8) 44-09.25(2.2) 42-11(+0.0) 41-05.75(-0.9)
5 Kennedy Johnson 12 Barlow 44-04.00 -1.1
44-00.75(0.8) FOUL(+0.0) 43-06.75(1.0) FOUL(1.8) 43-10(-0.5) 44-04(-1.1)
6 Daniel Slack 12 Oregon City 43-11.50 +0.0
42-10.50(0.5) 41-01.25(+0.0) 43-11.50(+0.0) FOUL(2.0) 41-02.50(-2.0) 43-04.25(-1.9)
7 Jeremiah James 12 South Salem 43-06.25 3.1
43-06.25(3.1) 40-09.50(+0.0) FOUL(1.1) FOUL(1.9) FOUL(+0.0) 41-07.75(+0.0)
8 Lake Sain-Thomason 12 Grants Pass 43-05.25 2.4
41-11.50(-1.4) 42-08.25(2.2) 43-02.75(2.7) 43-05.25(2.4) FOUL(1.1) 41-05.75(-0.8)
9 Perry Groves 11 McNary 43-02.50 1.0
42-01.50(0.6) 42-10.75(+0.0) 43-02.50(1.0) 42-11.75(+0.0) 43-01(0.7) 42-02.25(-1.2)
10 Kasin Pendergrass Anders 9 Jesuit 42-09.25 1.9
41-01(0.9) 42-02.50(+0.0) 42-09.25(1.9)
11 Beau Kennedy 12 Tualatin 42-03.75 -0.8
42-03.75(-0.8) 42-02.75(+0.0) 42-02.25(2.0)
12 Joe Riedl 10 Sunset 42-03.25 1.0
41-05.50(-2.8) 40-03.50(2.5) 42-03.25(1.0)
13 Zac Floyd 12 Tigard 40-08.00 -1.1
40-08(-1.1) 40-01.25(1.2) 39-06.50(2.0)
Boys Shot Put 6A
================================================================
NFHS: * 77-00 1979 Michael Carter, Dallas, TX
State Meet: % 66-01.25 2009 Ryan Crouser, Barlow
2012 Champ: 58-11.25 Beau Brosseau, Oregon City
Name Year School Finals
================================================================
1 Beau Brosseau 12 Oregon City 55-04.00
53-05.75 55-04 53-09.25 54-04.75 PASS PASS
2 Samson Ebukam 12 David Dougla 55-02.50
51-11 55-02.50 FOUL 50-07.25 52-00.25 FOUL
3 Brian Salgado 11 Gresham 53-05.75
FOUL FOUL 53-05.75 53-05.75 53-02.75 51-00.75
4 Ken Onyima 11 Gresham 53-01.00
50-11 50-01.25 50-07 52-01.50 50-08 53-01
5 Max Rich 12 Jesuit 52-09.00
FOUL 51-02.50 50-02.25 50-09.50 52-09 50-05.75
6 Henry Mondeaux 11 Jesuit 52-01.25
51-07.25 51-04.75 49-08.25 52-01 52-01.25 51-03
7 Jayce Keller 12 Thurston 51-08.75
48-08.75 50-02 51-08.75 FOUL FOUL 49-05.50
8 Dakota Bovee 12 McNary 50-03.50
49-02.25 47-08.25 50-03.50 50-03.50 49-02.25 49-08.50
9 Derik Turituri 12 Crater 49-02.75
47-11.50 FOUL 49-00.75 46-11 FOUL 49-02.75
10 Doug Brenner 12 Jesuit 48-09.00
46-11.25 47-04.50 48-09
11 Josh Miller 11 Oregon City 46-00.75
46-00.75 38-08 41-07.50
12 Zachary Hewson 11 Sprague 45-07.75
43-07.50 45-07.75 44-06.50
13 Justin Worthy 10 Glencoe 42-04.75
42-04.75 41-04.75 42-01
14 Garrison Saina 10 Tualatin 41-08.00
41-08 40-08 40-01.50
Boys Discus Throw 6A
================================================================
NFHS: * 236-06 2009 Mason FInley, Buena Vista, CO
State Meet: % 197-11 1985 Brent Patera, Sprague
2012 Champ: 174-04 Jacob Foutz, Sheldon
Name Year School Finals
================================================================
1 Drake Brennan 11 Grants Pass 153-05
136-10 142-03 153-05 148-05 144-01 138-01
2 Henry Mondeaux 11 Jesuit 148-08
125-09 FOUL 148-07 148-08 FOUL 133-04
3 Beau Brosseau 12 Oregon City 147-00
142-09 128-06 147-00 138-10 140-08 138-11
4 Andrew Kirkland 12 Jesuit 144-09
141-07 141-04 140-11 140-09 144-09 137-10
5 Jacob Roberson 12 West Salem 144-01
144-01 FOUL FOUL 143-10 125-02 127-04
6 Connor Humphreys 11 Central Catholic 140-08
128-05 132-10 140-00 140-08 137-03 134-11
7 Keltan Carroll 12 Westview 139-06
94-10 137-09 133-10 135-02 139-06 134-03
8 Makai Manuwai 9 South Medford 138-11
123-07 123-01 134-04 135-11 138-11 132-11
9 Tim Tatton 11 McMinnville 133-09
131-03 133-09 FOUL FOUL FOUL FOUL
10 Blake Chamberlain 12 Tigard 131-04
FOUL 131-04 FOUL
11 Jayce Keller 12 Thurston 129-02
128-07 129-02 120-11
12 Brian Salgado 11 Gresham 118-02
118-02 FOUL FOUL
13 Josh Miller 11 Oregon City 109-09
FOUL FOUL 109-09
14 Connor Astlay 12 Sprague 95-02
FOUL 95-02 FOUL
Boys Javelin Throw 6A
================================================================
NFHS: * 246-09 2012 Bill Stanley
State Meet: % 231-01 2009 Sam Crouser, Gresham
2012 Champ: 198-10 Selmar Hutchins III, Roseburg
Name Year School Finals
================================================================
1 Beau Brosseau 12 Oregon City 206-00
181-09 197-08 194-10 196-10 200-11 206-00
2 Samson Ebukam 12 David Dougla 205-06
182-09 189-11 203-05 186-07 205-06 193-10
3 John Nizich 11 Central Catholic 200-09
191-00 200-05 200-09 186-03 PASS 185-03
4 Trevor Danielson 11 Newberg 199-10
144-00 197-10 185-01 171-05 199-10 184-10
5 Tarek Wirfs 12 Jesuit 194-06
185-05 178-04 191-05 192-04 189-01 194-06
6 Tanner Mays 12 Centennial 192-02
179-09 168-07 180-09 192-02 176-04 180-10
7 Kaleb Crimp 12 Gresham 188-06
167-05 185-00 188-06 170-06 172-09 177-04
8 Tim Tatton 11 McMinnville 174-11
168-01 174-11 167-07 170-00 171-07 169-00
9 Coby Cates 12 Canby 174-11
174-11 163-08 168-11 159-05 FOUL 171-02
10 Taylor Tharp 11 Sheldon 169-09
169-09 FOUL 155-07
11 Austin Hutchins 11 Roseburg 167-04
161-01 167-04 162-03
12 Braden Nelson 12 Jesuit 166-01
162-10 166-01 164-01
13 Zachary Hewson 11 Sprague 163-07
148-04 154-04 163-07
14 Jaylynn Bailey 12 South Salem 146-08
FOUL 143-05 146-08
Mixed 100 Meter Dash WC
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 John Roberts M Eugene 20.28 1.3
2 Caleb Mitchell M Cascade 24.78 1.3
3 Bene Wilsted W West Linn 25.34 1.3
4 Josh Payne M Siuslaw Middle 27.90 1.3
5 CJ Severson M Hidden Valley 34.35 1.3
Mixed 200 Meter Dash WC
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 John Roberts M Eugene 43.49 -2.6
2 Caleb Mitchell M Cascade 51.83 -2.6
3 Bene Wilsted W West Linn 53.23 -2.6
4 Josh Payne M Siuslaw Middle 1:08.07 -2.6
5 CJ Severson M Hidden Valley 1:16.58 -2.6
Mixed 400 Meter Dash WC
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 John Roberts M Eugene 1:31.00
2 Bene Wilsted W West Linn 1:44.23
3 Josh Payne M Siuslaw Middle 2:06.66
4 CJ Severson M Hidden Valley 2:30.99
Women - 1A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Condon/Wheeler 51 1) Cove 51
3) Southwest Christian 44 3) St. Paul 44
5) Triad 39 6) Ione 37
7) Triangle Lake 34 8) Paisley 30
9) Hosanna Christian 27 10) Perrydale 25
11) Gilchrist 22 12) Spray 20
13) Portland Lutheran 19 13) Damascus Christian 19
15) Crane 18 16) New Hope Christian 17
17) Lowell 14 17) Crow 14
19) Dufur 13 20) Crosshill Christian 12
21) Sherman 11 22) South Wasco County 10
22) Jewell 10 24) Powder Valley 9
24) Prospect Charter 9 24) Pacific 9
24) Imbler 9 28) Jospeh 8
28) Griswold 8 30) Eddyville Charter 5
30) Harper 5 32) North Clackamas Christian 4
32) Monument 4 34) Camas Valley 3
34) Alsea 3 34) McKenzie 3
37) Adrian 1 37) Horizon Christian - Hood 1
37) Siletz Valley 1
Women - 2A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Portland Christian 86 2) Kennedy 63
3) Weston-McEwen 62 4) Culver 55
5) Lost River 53 6) Grant Union 47
7) Union 43 8) Oakland 31
9) Regis 29.50 10) Enterprise 28
11) Vernonia 27 12) Oakridge 26
13) Myrtle Point 20 14) East Linn Christian Acade 15
15) Elgin 12 16) Nestucca 11
17) Days Creek 10.50 18) Bonanza 9
19) Faith Bible 6 19) Irrigon 6
21) Reedsport Charter 5 21) Riverdale 5
21) Monroe 5 24) Central Linn 4
25) Glendale 2 26) Canyonville Christian Aca 1
Women - 3A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Vale 84 2) Valley Catholic 69
3) Westside Christian 52 4) Burns 41
5) Dayton 39 6) Cascade Christian 34
7) Creswell 29 8) Nyssa 28
9) Riverside 26 10) Blanchet Catholic 25
11) Catlin Gabel 24 12) St. Mary's-Medford 23
13) Lakeview 21 14) Santiam Christian 18
15) Umatilla 17 15) Glide 17
17) Clatskanie 14 18) Pleasant Hill 13
19) Scio 11 20) Amity 10
21) Willamina 9 21) Bandon 9
21) Jefferson 9 24) Sheridan 8
25) Horizon Christian-Tualatin 5 25) Warrenton 5
25) Gervais 5 28) Oregon Episcopal 4
28) De La Salle North 4 30) Toledo 3
31) Corbett 2 31) Salem Academy 2
33) Harrisburg 1 33) Illinois Valley 1
Women - 4A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Gladstone 65 2) Newport 61
3) Cottage Grove 56 3) Molalla 56
5) North Valley 55 6) Estacada 34
7) Hidden Valley 26.75 8) Ridgeview 25
9) Banks 24 10) Siuslaw 23
11) Henley 22.75 12) Sisters 20
13) Crook County 19.50 14) Seaside 19
15) Douglas 17.75 16) Philomath 17
17) Elmira 15 17) Yamhill-Carlton 15
19) Scappoose 14 20) Sutherlin 12
21) Phoenix 9 22) North Bend 7.75
23) Stayton 7 23) South Umpqua 7
23) Mazama 7 26) Junction City 6
27) La Grande 4 28) Astoria 3
28) North Marion 3 28) McLoughlin 3
31) Ontario 2 31) La Salle Prep 2
33) Klamath Union 1 33) Central 1
33) Cascade 1 36) La Pine 0.50
Women - 5A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Summit 81.50 2) Marshfield 67
3) Corvallis 50 4) Hermiston 47
5) Liberty 35 6) West Albany 33
7) Sherwood 31 8) Wilsonville 30
9) Hood River Valley 27 10) Redmond 20
10) Benson 20 12) Cleveland 19
13) Mountain View 18 13) Dallas 18
13) Lebanon 18 16) Franklin 17
17) Crescent Valley 16 18) Silverton 15
19) Milwaukie 12 20) Willamette 11.50
21) Bend 11 22) Pendleton 10
22) Churchill 10 24) Sandy 9
24) North Eugene 9 26) St. Helens 6
26) Ashland 6 28) Springfield 5
29) Wilson 3 29) Marist 3
29) Eagle Point 3 32) Madison 2
Women - 6A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Lakeridge 48.50 2) Barlow 46
3) Sunset 44.50 4) Jesuit 44
5) South Eugene 37.50 6) Sheldon 37
7) Lincoln 33 8) Grant 32
9) Hillsboro 30 9) Tigard 30
9) Grants Pass 30 9) St. Mary's Academy 30
13) Gresham 27 14) Roseburg 17
15) McKay 16 15) Central Catholic 16
17) Tualatin 15 18) Newberg 14
19) North Medford 12 19) Oregon City 12
21) North Salem 10 22) Thurston 9
22) West Linn 9 22) Lake Oswego 9
22) Centennial 9 26) McNary 8.50
27) South Medford 6 27) Southridge 6
29) McMinnville 5 30) Canby 4
31) South Salem 3 32) Forest Grove 2
32) Sprague 2 32) Beaverton 2
32) Century 2 32) Reynolds 2
37) Crater 1 37) Westview 1
37) David Douglas 1
Men - 1A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Southwest Christian 63.50 2) Camas Valley 50
3) Lowell 48 4) New Hope Christian 42
5) Adrian 36 5) Triad 36
7) Crosshill Christian 34.50 8) Pacific 30.50
9) Damascus Christian 28 10) Mohawk 27
11) Condon/Wheeler 21 12) Crow 19.50
13) Jordan Valley 18 13) Prairie City 18
15) Spray 16 16) Jospeh 15
17) Triangle Lake 11 17) Gilchrist 11
17) Arlington 11 17) Ione 11
21) Dayville 10 21) Hosanna Christian 10
21) Horizon Christian - Hood R 10 21) Cove 10
25) McKenzie 9 25) Falls City 9
25) Imbler 9 25) Life Christian 9
29) Alsea 8 30) Powder Valley 6
31) North Clackamas Christian 5 32) Dufur 4
32) St. Paul 4 34) Sherman 3
34) Griswold 3 36) Mitchell 2
36) Prospect Charter 2 38) Elkton 1
38) South Wasco County 1
Men - 2A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Central Linn 98 2) Enterprise 81
3) Portland Christian 57 4) East Linn Christian Acade 43
5) Riverdale 40 6) Lost River 36
7) Reedsport Charter 31 8) Nestucca 29
9) Union 27 10) Grant Union 22
11) Faith Bible 20 11) Oakridge 20
13) Myrtle Point 17 14) Irrigon 16
14) Culver 16 16) Monroe 15
17) Oakland 14 18) Waldport 11
18) Weston-McEwen 11 20) Vernonia 10
21) Elgin 8 21) Canyonville Christian Aca 8
23) Knappa 6 23) Kennedy 6
25) Bonanza 5 26) North Douglas/Yoncalla 3
26) Heppner 3 28) Chiloquin 2
28) Regis 2 28) Santiam 2
28) Neah-Kah-Nie 2 32) Riddle 1
32) Glendale 1
Men - 3A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Cascade Christian 85 2) Scio 60
3) Westside Christian 56.50 4) Nyssa 44
5) Rainier 34 5) Rogue River 34
7) Catlin Gabel 29 8) Blanchet Catholic 26
8) Horizon Christian-Tualatin 26 10) Valley Catholic 25
11) Santiam Christian 22 12) Creswell 20
13) Coquille 19 14) Dayton 18
14) Bandon 18 14) Oregon Episcopal 18
17) De La Salle North 16 17) Jefferson 16
17) Burns 16 20) Amity 14
21) Warrenton 12.50 22) St. Mary's-Medford 12
23) Illinois Valley 10 24) Harrisburg 5.50
24) Corbett 5.50 26) Colton 5
26) Vale 5 28) Pleasant Hill 3
28) Lakeview 3 30) Sheridan 2
30) Umatilla 2 32) Salem Academy 1
Men - 4A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Siuslaw 60 2) North Valley 56
3) Cascade 55 4) La Pine 52
5) Newport 39 6) Scappoose 37
7) Ontario 35 8) North Bend 30.50
9) Hidden Valley 30 10) Seaside 28
11) La Grande 26 12) Baker 19
12) Tillamook 19 14) Molalla 16
15) Estacada 15 16) La Salle Prep 14
17) Banks 11.50 18) Cottage Grove 11
19) Klamath Union 10 19) Sisters 10
19) Elmira 10 22) Junction City 9
23) Gladstone 8 23) Stayton 8
23) Sweet Home 8 23) South Umpqua 8
23) Crook County 8 28) Philomath 7
29) Douglas 5 29) Ridgeview 5
31) Astoria 4 31) Central 4
33) Madras 3 34) Brookings-Harbor 1
Men - 5A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Summit 78 2) Marist 64
3) Springfield 42 4) Hermiston 41
4) Sherwood 41 6) Mountain View 37
6) Wilsonville 37 8) Redmond 35.50
9) Hood River Valley 33 10) Bend 31
11) Madison 21 12) Milwaukie 18
13) Pendleton 17 13) Churchill 17
15) Cleveland 16 16) Silverton 15
17) St. Helens 14 18) South Albany 12
18) Marshfield 12 18) West Albany 12
21) The Dalles Wahtonka 11 22) Willamette 10
22) Benson 10 24) Wilson 9.50
25) Woodburn 9 26) Lebanon 7
27) Liberty 3 27) North Eugene 3
29) Franklin 2 30) Dallas 1
30) Crescent Valley 1 30) Roosevelt 1
Men - 6A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Jesuit 72 2) Sheldon 54
3) David Douglas 52 4) Oregon City 46.50
5) Central Catholic 34 6) Grants Pass 29
7) South Salem 25.50 8) Canby 24
9) Clackamas 23.50 10) Lakeridge 23
11) Beaverton 22 12) Southridge 19
13) McMinnville 18 14) West Salem 17
14) Sunset 17 16) North Medford 15
16) Tigard 15 18) Lake Oswego 14
19) Gresham 13 19) McNary 13
19) Newberg 13 19) Barlow 13
23) Grant 12 23) Westview 12
25) South Medford 9 25) Roseburg 9
25) Lincoln 9 28) North Salem 8
29) South Eugene 7 30) Aloha 6
30) Centennial 6 32) Reynolds 5.50
33) Tualatin 5 34) Thurston 2
|